01 Temmuz 2012 Pazar

Tarım Federasyonu İstiridye Mantarı Tanıtımı Antalya'da Yapıldı

Tarım Federasyonu tarafından 22.04.2012 tarihinde Antalya Anadolu Park Restaurant'ta İstiridye Mantarı tanıtım ve tadım mangal partisi düzenlendi. Bu partide organik ortamda tamamen naturel olarak yetişirilip ozon gazı ile sterilize edilen istiridye mantarları hem işleme tabi olmadan doğal haliyle hem de kıyma vs. işleme tabi tutulup hazırlanmış ızgara köfteler şeklinde, partiye davetli birçok 5 yıldızlı otel başaşçısı ve diğer misafirlere tanıtılıp tattırıldı.

24 Nisan 2012 Salı 09:02
Tarım Federasyonu İstiridye Mantarı Tanıtımı Antalya'da Yapıldı
 Federasyon yetkilileri, verdikleri bilgilerde istiridye mantarının özelliklerini şöyle özetlediler

İstiridye (kavak mantarı) mantarı ismini, şeklinin istiridyeye benzemesinden almaktadır. Bu mantar türü, dünyanın birçok yerinde yaprağını döken ağaçlar üzerinde kat kat salkımlar şeklinde büyümektedir. Sıklıkla talaş ya da saman ortamında oldukça kolay büyüyebilen popüler mantarlardan biridir. Hoş bir koku ve damak tadına sahiptir. Yapılan araştırmalarda iltihaplanmayı engelleyici aktivitesi, antibiyotik, antiviral etkileri, bağışıklığa etkisi ve kanseri engelleyici aktivitesiyle çok sayıda hastalıklara iyi gelebileceği belirtilmektedir.

İstiridye mantarının yararları

Yetiştirme koşulları, kültür mantarcılığına göre daha zor olan istirdye mantarının en bilinen özellikleri sağlık için yararlı ve damak tadı olarak lezzetli olmasıdır. Et ve baklagillere eşdeğer protein içeren istiridye mantarı yurt dışında bir çok yemek çeşidinde et yerine kullanılmaktadır. Avrupada ve birçok ülkede tüketimi fazla olan istiridye mantarından bazı avrupa ülkelerinde köftesi, sucuğu bile yapılabilmektedir.

Güzel bir pazar öğle üzeri gerçekleştirilen bu mangal partisi, hoş bir atmosfer içerisinde geçti ve ortamda bulunan tüm konuklar lezzetli istiridye mantarından yapılan ve mangalda pişirilen çeşitli ürünleri tatma ve konu ile bilgi alma fırsatını yakalamış oldular. Parti bitiminde ise konuklardan mantar hakkında kişisel değerlendirmelerini içeren geri bildirimleri alındı ve çıkışta kendilerine istiridye mantarının taze ve işlenmiş ürünlerinden (kurutulmuş, kıyma yapılmış, köfte yapılmış) oluşmuş hediye kasaları tevdi edildi.

Antalya (AHA) 22.04.2012, Reşat DİROL

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Antalya Milletvekillerinden hangisi daha çok Antalya için çaba sarf ediyor?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:

KARİKATÜR

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV