17 Haziran 2012 Pazar

EMNİYET MÜDÜRÜ DR. ALİ YILMAZ’IN DÜNYA ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELE GÜNÜ MESAJI‏

Antalya İl Emniyet Müdürü Dr. Ali Yılmaz, “Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” nedeniyle bir açıklama yaptı.

14 Haziran 2012 Perşembe 11:22
EMNİYET MÜDÜRÜ DR. ALİ YILMAZ’IN DÜNYA ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELE GÜNÜ MESAJI‏
 Yılmaz, "Çocuk hakları, dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu, eğitim, sağlık, barınma vs. gibi hakların tümünü ifade etmektedir. Türk ve Avrupa hukukunda çocukların temel haklarını düzenleyen Anayasa, Medeni Kanun, Ceza Kanunu, eğitime ilişkin kanunların yanı sıra, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile bu hakların kapsamı ve bileşenleri ayrıntılı bir şekilde ortaya konmuştur. Ülkemizin de onayladığı bu sözleşme, çocuk haklarının her ülkede yerleştirilmesini ve uygulamalarının denetlenmesini öngörüyor.

 

Çocuk işçiliğinin önlenmesi konusunda toplumsal bilincin artırılması ve herkese sorumluluklarının hatırlatılması için her yıl “12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” olarak kutlanıyor.

 

               Antalya İl Emniyet Müdürü Dr. Ali Yılmaz, “Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” münasebetiyle yapmış olduğu açıklamada; “geleceğin teminatı olan çocukların, eğitim görmesi ve geleceğe hazırlanması gereken bir dönemde sağlık ve güvenliklerini, sosyal ve fiziksel gelişmelerini olumsuz yönde etkileyen çalışma yaşamında bulunmaları kabul edilebilir bir durum değildir.

 

                   Çocuklarını sağlıklı, bilgili ve bilinçli yetiştirmeyen ulusların, temeli çürük binalar gibi çabuk yıkılmaya mahkumdur. Çocukluğunu yaşayamayan, temel eğitimden faydalanamayan çocukların, her türlü suça sürüklenmeye müsait olduğu unutulmamalıdır. Sokakta çeşitli fiziksel ve sosyal risklerle karşılaşan, güç şartlarda yaşamak zorunda kalan çocukların aynı zamanda ruhsal sağlığının da olumsuz yönde etkilenmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Bugünün küçükleri, yarının büyükleri çocuklarımızın suç ve suç unsurundan uzak kalması için Antalya Emniyet Müdürlüğü olarak projeli çalışmalar  yürütmekteyiz. Valiliğimiz koordinesinde Müdürlüğümüzce uygulanan ve  birçok kamu  kurum  kuruluşu tarafından desteklenen “Çiçekleri Soldurmayalım” projesi ile sokakta yaşayan ve çalışan 192 çocuğumuzun sokakta yaşamasına ve çalışmasına engel olunarak, suçun mağduru ya da suça karışmalarının önüne geçildi. Proje kapsamına alınan çocuklardan tekrar sokağa dönen olmadı. Birçok çocuk iş sahibi olduğu gibi, okulu terk eden çocuklar da eğitim ve öğretimlerine döndüler.

 

Yarına güvenle bakabilmemiz, çocuklarımıza sağlayacağımız imkânlarla doğrudan alakalıdır. Milletimizin en değerli varlıkları olan çocuklarımızın, hak ettikleri sosyal ve ekonomik ortamlarda yaşayabilmeleri ve geleceğe güvenle bakabilmeleri için, atacağımız adımların ne kadar önemli olduğunun bilincinde olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu vesile ile  Dünya’da ve ülkemizde çocuk işçiliğinin son bulması dileğiyle,  tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyorum”  dedi.   


    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Antalya Milletvekillerinden hangisi daha çok Antalya için çaba sarf ediyor?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:

KARİKATÜR

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV