02 Temmuz 2012 Pazartesi

İktidarsızlığa yüz ütüsüyle son

Kırışıklık tedavisinde kullanılan yüksek enerjili şok dalgaları iktidarsızlığa da çare oldu. Yedi seans sonunda, yüzde 70-85 oranında başarının elde edildiği yöntem; penisteki hasarlı dokulara da uygulanabiliyor

04 Nisan 2012 Çarşamba 17:19
İktidarsızlığa yüz ütüsüyle son
 Cildi gençleştirmek ve kırışıklıklardan kurtulma için şok dalgalarla uygulanan yüz ütüsü; iktidarsızlık tedavisinde de kullanılmaya başladı. Dünyada revaçta olan bu yöntem, Türkiye'ye de geldi. Hatta bu konuda Avusturya'da bir hastane ile de çalışmalar yapılmaya başlandı. Öğle arasında bile yapılan seanslarla iktidarsızlığa çare olan yöntemi, Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat anlattı.

 

KALICI İYİLEŞME

 Şok dalgalarla iktidarsızlık tedavisi ne demek?

Şok dalga tedavisi aslında tıpta yıllardır kullanılan ve değişik sağlık sorunlarında başarılı sonuçlar veren bir yöntem. Bunun yeni geliştirilmiş versiyonu ise; yüksek enerjili şok dalga yöntemi... Bu yöntemde; vücut dışında üretilen ve cinsel bölgeye odaklanabilen yüksek enerjili basınç dalgaları kullanılıyor. Bu şok dalgalar hedef dokuya gönderiliyor; cinsel bölgede hem damarsal, hem de doku elastikiyeti açısından önemli iyileşme gerçekleşiyor. Hem damar hasarı düzeliyor, hem de yeni damar gelişimini tetikliyor. Ayrıca doku esnekliğini sağlayan kollajende de artış oluyor. Bu tedavi ile dokuda kalıcı bir iyileşme sağlanıyor.

 

ONAYLANDI

 Bu yöntemle ilgili ilk klinik araştırma Türkiye'de yapılacak, öyle değil mi? Bu riskli değil mi?

Daha önce birden fazla merkezde bu cihazın etkinliği ve güvenli olup olmadığı araştırıldı. Yani hiç bilinmeyen bir teknik değil, onaylanmış bir yöntem. Tedavinin cinsel fonksiyon alanında, bine yakın erkek incelendi ve tedavinin başarılı olduğu kanıtlandı. Son dönemde Avusturya'daki Paracelsus Medical Üniversitesi de değişik ülkeleri karşılaştıracak yeni bir araştırma başlattı. Bu çalışmada da yaklaşık 2 bin erkek daha incelenecek. Amaç hem daha büyük bir grupta tedavinin etkinliğini bir kez daha göstermek, hem de değişik ülkeleri karşılaştırarak sonuçları farklı açılardan değerlendirmek. Biz de bu çalışmanın Türkiye ayağını yürütmek için seçildik.

 Tedavi ne kadar sürüyor?

Sorunun tipine, hastanın şikayetinin boyutuna, eşlik eden sağlık sorunlarının varlığına göre değişiyor. Ama haftada ortalama olarak tek bir uygulama ile yedi seansın sonunda başarılı sonuçlar elde ediliyor.

 

20'ŞER DAKİKALIK SEANSLAR YAPILIYOR

 Bu yöntemin uygulama aşamasından biraz bahseder misiniz?

Diğer ultrasonik cihazlara göre 10 kat daha fazla enerji hastaya uygulanıyor. Tek seferde 20 dakikalık seanlar yapılıyor. Şok dalga frekansı ve süresi tabii ki hastanın sorununa göre değişiyor. Ama hasta uygulama sırasında kesinlikle hiçbir şey hissetmiyor.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Antalya Milletvekillerinden hangisi daha çok Antalya için çaba sarf ediyor?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:

KARİKATÜR

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV