17 Haziran 2012 Pazar

Atık Malzeme Heykelleri Açıkhava Galerisi açıldı

Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de ilk olan projesiyle sanayi ustalarının ellerinde sanat eserine dönüşen atık metallerden oluşan Atık Malzeme Heykelleri Açıkhava Galerisi törenle açıldı. Başkan Mustafa Akaydın, Antalya esnafının el emeği olan bir kültür ve sanat parkının oluştuğunu söyledi.

15 Haziran 2012 Cuma 00:21
Atık Malzeme Heykelleri Açıkhava Galerisi açıldı
 Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanlığı ve Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi işbirliğiyle atık metallerden yapılan heykellerden oluşan Atık Malzeme Heykelleri Açıkhava Galerisi’nin açılışı için Akdeniz Sanayi Sitesi Parkı’nda bir tören düzenlendi. Törene Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Öztürk, sanayi esnafı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

USTALARIN EL EMEĞİ

Açılışta konuşan Başkan Mustafa Akaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kendisini çok mutlu eden projelerden birini daha açtıklarını belirterek, “Öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu proje, Büyükşehir Belediyesi ile esnaf buluşmasıdır. Esnafın, kendi özgün işleri dışında, kültür ve sanatla, aynı zamanda çevreyle buluşmasıdır. Çok özel bir projedir. Bu proje, çalışmanın birinci etabı, davamı gelecektir. Burada Antalya esnafının el emeği olan bir kültür ve sanat parkı oluştu. Bu eserler turizmle, öğrencilerle de buluşacak. Bu, sanayi bölgesinde 2’nci önemli çalışmamız. Bunun devamı gelecek” dedi.

ÇÖPTEN NASIL SANAT YAPILDIĞINI GÖSTERDİLER

AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok ise çöpten sanatın nasıl yaratıldığını buradaki ustaların herkese gösterdiğini kaydederek, “İmkan verilirse neler yapılabileceğini gösterdiler. Esnaf ve zanaatkar sabırlıdır, üretir, yaratıcıdır ve kendisine imkan verildiği zaman bu ülkeyi gelecek kuşaklara çok iyi şekilde taşıyabileceğini her fırsatta gösterebilir. Bence bu fırsatlardan bir tanesi, kolay değildir yoktan bir şey yapmak. İşte bizim ustalarımız yoktan çok güzel şeyler oluşturmuşlar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BAŞKAN AKAYDIN’A TEŞEKKÜR

Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Öztürk, Antalya Büyükşehir Belediyesi ile bu yaptıkları 2’nci ortak projenin olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: “Çıraklık Gençlik Merkezi ile sanayi esnafının önemli bir sorununu çözdük. Burada esnafın ihtiyaçlarına yönelik ücretsiz kurslar düzenliyoruz. Sosyal ve kültürel etkinlikleri sanayi esnafıyla buluşturuyoruz. Çıraklara ve kalfalara ücretsiz çorba dağıtılıyor. Yeni projeyle de ustaların sanatsal yönlerini ortaya çıkarmak için atık metallerden yapılmış heykel çalışması yaptık. Teknik eğitimlerden sonra heykel yapımına başlandı. Atık metallerden 10 tane heykel yapıldı. Bu çalışmanın devamı gelecek. Bu çalışmaların öncülüğünü yapan Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Akaydın’a teşekkür ediyorum.”

ORTAYA ÇIKAN ESERLER BİZLERİ MUTLU ETTİ

Sanayi ustalarına eğitim veren heykeltıraş Ayhan Karapınar ise “2 aydır çok yoğun bir çalışmanın içerisine girdik. Biz heykeltıraşlar sanayiden faydalanan insanlarız, sanayi ustaları da bizim yaptığımız işin güç olduğunu göstermiş oldu. Eğitim sürecinden sonra çizme işini yaparak, malzemelerin üzerinde tasarım yaptık. Hangi malzemeleri nerelerde kullanabileceğimizi konuştuk. Ustalarımız dükkanlarında bu eserleri ortaya çıkardı. Zorlu sürecin sonunda ortaya çıkan eserler hem yapan kişileri hem de izleyicileri mutlu etti. Benim dileğim Türkiye’nin heykel sanatına biraz daha fazla, en azından bu sanayi bölgesinde verilen değer kadar verilmesi ve desteklenmesidir” dedi.

İLGİNÇ HEYKELLER BEĞENİ TOPLADI

Yapılan konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, atık metallerden heykel yapan sanayi ustalarına plaket verdi. Daha sonra ise Başkan Akaydın ve davetliler Atık Malzeme Heykelleri Açıkhava Galerisi’nin açılış kurdelesini kesti. Başkan Akaydın, sanayi atıklarından yapılan heykelleri gezerek, ustaları tebrik etti. Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı Atık Malzeme ile Heykel Tasarım ve Uygulama Atölyesi’nde 11 sanayi ustası eğitim aldı. Her türlü hurda, otomobil parçası, ağaç ve metal atıklarından birbirinden ilginç 10 tane heykel yapıldı. Ahtapot, dinozor, boğa, robot asimodan, çember çeviren çocuk ve zürafa gibi birbirinden ilginç heykeller davetlilerin yoğun ilgisini gördü.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Antalya Milletvekillerinden hangisi daha çok Antalya için çaba sarf ediyor?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:

KARİKATÜR

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV