Home ENGELSİZ KENT KOMİSYONU İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

ENGELSİZ KENT KOMİSYONU İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Alanya’da herkes için ulaşılabilirliğin sağlanması ve engelsiz turizmin geliştirilmesine yönelik yapılacak projelerin uygulanabilmesi amacıyla hazırlanan Engelsiz Turizm Kenti Alanya Projesi’nin ve işbirliği protokolü kapsamında oluşturulan Komisyon ilk toplantısını gerçekleştirdi.

ENGELSİZ PROJELERE ‘ULAŞILABİRLİRLİK BELGESİ’

Alanya Engelsiz Kent ve Yaşam Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı,Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Kontrolörler Kurulu Başkanlığı Kontrolörler Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Akıncı, Kültür ve Turizm Uzmanı Seda Sürücü, Kontrolör Yeliz Özmetin, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Adına Levent Benal ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı (ALTİD) Gülçin Güner katıldı.

blankHERKES İÇİN ALANYA PROJESİNDE DURMAK YOK

Toplantının açılış konuşmasını yapan Alanya belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Engelsiz Kent Alanya adına çok önemli adımlar attıklarını belirterek, “Proje ile Alanya’da herkes için ulaşılabilirliğin sağlanması ve engelsiz turizmin geliştirilmesine yönelik olarak yapılacak projelerin uygulanabilmesi için gerekli teknik, kurumsal, ulusal ve uluslararası tanıtım, pazarlama ve finansal işbirliğinin sağlanmasını amaçlamaktadır. Bu kapsamda tüm tarafların katılımıyla oluşturulan komisyon toplantısında amacımız eksiklikleri ortaya koyup nasıl bir engelsiz turizm hedefleri doğrultusunda çalışmalar yapmak. Engelli vatandaşlarımız için üstyapı fakat bizim için projenin altyapısını oluşturan çalışmalarda çok önemli mesafe aldık. Bu ay sonu itibari ile bütün toplu taşıma araçlarımız engellilerin de rahatça kullanabileceği standartlara ulaşmış olacak. ‘Herkes için Alanya projesinde‘ kendimizi yolun başında görüyoruz daha, güzel çalışmalar için durmak yok diyoruz’ dedi.

ENGELSİZ TURİZM KENTİ PROJESİ ÖNEMLİ BİR PAZAR

Kontrolörler Kurulu Başkan Yardımcısı ve Komisyon Üyesi İrfan Akıncı ise ‘Bakanlık olarak, Alanya’da sürdürülen böyle bir çalışmaya duyarsız kalamazdık.Alanya belediyesi tarafından uygulanan Engelsiz kent yeni bir kavram.Bu projeyi anlamlı ve önemli kılan diğer bir konu da önümüzdeki yıllarda Avrupa nüfusunun giderek yaşlanacağını gerçeği.’Herkes İçin Alanya projesi’ böyle bir pazarı da önümüze koyuyor.Bu pazardan olabildiğice fazla pay almak Bakanlığımızın en önemli hedefleri arasında bulunuyor” dedi.

BAKANLIK OLARAK DUYARSIZ KALAMAZDIK

Bu çerçevede Alanya Belediyesi, ALTİD ve ALTSO arasında imzaladığımız protokolden sonra ilgili müdürlüklerle yazışmalar yaptık, bilgi verdik. Bakanlık tarafından komisyon üyeleri olarak görevlendirildik’ diye konuştu.Tüm tarafların katılımı ile gerçekleştirilen bu ilk komisyon toplantısında ortak bir çalışma gurubu oluşturulacağını ifade eden Akıncı, Alanya Belediyesi’nin halihazırda sürdürdüğü engelsiz turizm kenti projesiyle belediye sınırları içersinde açık ,kapalı alanlarda yapılan uygulamalar doğrultusunda bir rapor hazırlanacağını ve projelerin ‘Herkes İçin Ulaşılabilirlik Belgesi’ ile ödüllendirileceğini söyledi.

Toplantı uygulama ilkelerinin belirlenmesi ve eylem planı hazırlanması,taraflar adına yürütülecek anket çalışması gibi konuların görüşülmesinden sonra Komisyonun hazırladığı ve dünyadan ‘Engelsiz Kent’ uygulamalarını içeren bir sunumla sona erdi.