Home Antalya Haberleri Fikret Öztürk, OPET’in başarı öyküsünü Antalyalı iş adamlarıyla paylaştı

Fikret Öztürk, OPET’in başarı öyküsünü Antalyalı iş adamlarıyla paylaştı

509
0
blank

Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği (ANSİAD) tarafından,derneğin 8’inci Olağan Toplantısı’na konuşmacı olarak davet edilen OPET Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk, öğretmenlikle başladığı iş hayatında akaryakıt sektörünün dev şirketi OPET’i nasıl bu noktaya getirdiklerini anlattı.

Antalya Sanayici ve İş adamları Derneği’nin (ANSİAD) Olağan Toplantısı’na katılan OPET Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk, toplantıda OPET’in başarı öyküsünü anlattı.

DİSİPLİN, ÖZVERİ VE DÜRÜSTLÜK ANA PRENSİBİMİZ

İş hayatında başarı için disiplin, özveri ve dürüstlük prensiplerine sadık kalınması gerektiğini belirten Öztürk, girişimci olmanın da önemini vurguladı. Öztürk şöyle konuştu: “Hayat hikayemize baktığınız zaman ticarete madeni yağ alanında küçük bayiliklerle başladık. Madeni yağ işi Türkiye’nin en büyük akaryakıt ve madeni yağ distribütörlüğüne dönüştü. Sonra akaryakıt istasyonu şirketlerine talip olduk ve bunların sayısı oldukça çoğaldı. Önce biraz tereddüt ettik sonra “Neden dağıtım şirketi kurmayalım” dedik. 1992 yılı Şubat’ında İstanbul’a taşındık. Mayıs ayı içerisinde dağıtım şirketi girişimimiz oldu ve Aralık ayında da OPET olarak faaliyete başladık. 2002 yılı sonunda Koç Holding Enerji Grubu ile %50 -%50 bir ortaklık gerçekleştirdik ve Opet, bu ortaklıktan doğan güç birlikteliği ve sinerji sonucu hızla büyüyen ve sektörün ilk sıralarına yerleşen bir firma olarak, müşteri memnuniyetinde liderliğini sürdürüyor. Yani 5 metrekarelik madeni yağ dükkanı, Öztürkler Petrol’e, Öztürkler Petrol OPET’e ve OPET bugün ülkemizin en önemli markalarından birine dönüştü.”

DAİMA YAPABİLECEĞİM SÖZLER VERDİM

“İş hayatında daima yapabileceğim sözlerverdim. Ticaret hayatında verilen söz çok önemlidir. OPET’in kuruluşunda uluslararası şirketlerde çalışmış deneyimli arkadaşlarımızı şirketimize transfer ettik. Ondan sonra profesyonellik anlayışı gelişti. Hem insan ilişkilerimi hem de tecrübelerimi onlarla paylaştım. Onların uluslararası şirketlerdeki deneyimleri de bir araya gelincebaşarı da kaçınılmaz oldu.”

KAZANDIĞIMIZ HER KURUŞU ÜLKEMİZ İÇİN HARCIYORUZ

“Bir de hiçbir zaman unutmamak lazım ki eşim Nurten Öztürk’ün liderliğindeki sosyal sorumluluk projeleri OPET’inbaşarısında çok önemli bir yer tutar. Bunların başında  “Temiz Tuvalet Kampanyası” geliyor. Sonrasında “Yeşil Yol Projesi”, “Örnek Köy Projesi” ve “Tarihe Saygı Projesi” gibi projelerin yanında eğitime verdiğimiz destekler de çok önemlidir. Biz kazandığımız her kuruşu bu ülke için harcıyoruz. Bir kısmını şirketin gelişimi için yatırım olarak harcarken bir miktarını da toplumumuz için harcamayı yeğledik. Çünkü içinde bulunduğumuz toplumla var olduğumuza inanıyoruz.”  

Previous articleOPET’e Akdeniz Üniversitesi’nden ‘Çevre Hizmet Ödülü’
Next articleNAMIK KARAMANCI FEN LİSESİ AVRUPA GEZİSİNDE