Home Gitar Festivali başlıyor

Gitar Festivali başlıyor

Antalya’yı kültür ve sanat şehri yapmak için çalışmalarını sürdüren Antalya Büyükşehir Belediyesi, ilk kez Gitar Festivali düzenliyor. 21-25 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek 1’inci Uluslararası Antalya Gitar Festivali’nin tanıtımı için AKM Perge Salonu’nda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Festivalin Sanat Yönetmeni Doç. Dr. Ahmet Kanneci, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Adem Akyürek ile Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Akgün Keskin Sakarya bir basın toplantısı düzenledi. Başkan Akaydın, Antalya’da yine çok güzel bir etkinlik yapılacağını söyledi.

KÜLTÜR VE SANAT ŞEHRİ ANTALYA

Başkan Akaydın, “Ahmet Kanneci gibi gitar üstadıyla bu etkinliği yapmaktan gurur duyuyorum. Antalya’da kültür ve sanat etkinliği olmayan gün hemen hemen yok. Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği bütün etkinliklerde salonlar doluyor. Felsefe Günleri, Kitap Fuarı, konferanslar dolu dolu geçti. Bu etkinlik de Türkiye’de daha önce yapılmış ama sürdürülememiş bir etkinliktir. Bu festivalin ayrı bir özelliği ise sadece konserlerden ibaret değil. Gitar Festivali; eğitimler, söyleşiler ve konferanslarla ayrı bir boyut kazanacak” dedi.

TURİZM SANATLA BÜTÜNLÜK KAZANIR

Başkan Akaydın, ülkenin bilim ve sanata çok ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz, sanatın her türlüsünü Antalya’da yaşatmak istiyoruz. Bunu çok önemsiyoruz. Antalya, turizmin başkenti olarak tanınıyor. Ama turizm, kültür ve sanatla bütünleşirse anlam kazanır. Bu tür etkinlikleri bilenle yapmak daha önemlidir. Büyükşehir Belediyesi, bunu gerçekleştiriyor. Kültür ve sanatta Antalya son 3 yılda Türkiye’de önemli bir noktaya geldi. Türkiye’nin 7’nci büyük kenti olmasına rağmen birçok etkinlikte İstanbul’la yarışıyor. Antalya’da bütün kurumların gerçekleştirdiği kültür ve sanat etkinliklerinde salonlar doluyor.”

GENÇ YETENEKLER SAHNE ALACAK

Festivalin Sanat Yönetmeni Doç. Dr. Ahmet Kanneci ise festivalin bütün etkinliklerinin çok güzel olduğunu belirterek, “Gitar Festivali halkla iç içe olacak. Akşam konserler olurken gündüzleri ise dersler, konferanslar ve meraklılarına gitar eğitimleri olacak. Festivalde çok genç ve önemli yetenekler sahne alacak. Avrupa’dan Asya kültürüne dair gitarcılar bir araya gelecek. Bilim ve sanatın egemen olduğu bir festival olacak. Tüm halkımızı festivale bekliyoruz” dedi.

KONSERLER ÜCRETSİZ VERİLECEK

Festival, 21 Şubat Salı günü saat 20.00’de AKM Aspendos Salonu’nda Duo Cuenca konseriyle başlayacak. Saat 19.00’da AKM Fuayesi’nde “Gitar, Tarihsel Gelişimi ve Türk Gitar Yapımcıları” konulu sergi açılacak. Türk gitar yapımcılarının katılımıyla gerçekleşecek ve 5 gün boyunca açık kalacak sergi, Türkiye’de klasik gitarın gelişiminin görülebilmesi açısından da önem taşıyor. Festival boyunca klasik gitarın tarihi ve Türkiye’deki gelişimi, Türkiye’de sanatın ve sanatçının durumu gibi konularda konferanslar düzenlenecek. Konser ve etkinlikler ücretsiz yapılacak.

DÜNYA ÇAPINDA SANATÇILAR

Festival kapsamında Alman gitar sanatçısı Nora Buschmann, İspanya’dan piyano ve gitarı başarıyla bir araya getiren Jose Manuel ve Francisco Cuenca Morales’in kurduğu Duo Cuenca, Japon klasik gitarcı Takeshi Tezuka ve Gitar Orkestrası Antalyalı sanatseverlerle buluşacak. Türkiye’nin dünyaca tanınan gitar sanatçıları Ahmet Kanneci ve Eren Süalp de festival kapsamında konser verecek. Akşam konserlerde sanatseverlerle buluşacak gitar sanatçıları, gündüz de konferans ve eğitim çalışmalarına katılacak.

blank