Home ”HAVLU KATLAYAMAYAN SONUCUNA KATLANIR”

”HAVLU KATLAYAMAYAN SONUCUNA KATLANIR”

Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ) Turizm Fakültesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü, turizm yazarı ve eğitimci Emir Hepoğlu’nu fakülte öğrencileri ile buluşturdu. Hepoğlu, hijyen ve sanitasyon dersinin yanı sıra yaklaşık iki saat süresince öğrencilerle 1988 yılında başlayan turizm yaşamını, çalıştığı yerleri, tesisleri ve ilginç anekdotları o günlere ait fotoğraflı ve keyifli sunumuyla paylaştı. Öğrencilere kendi kariyerinden örnekler vererek neden kat hizmetleri bölümünü tercih ettiğini ve günümüzde kat hizmetlerinde en önemli konu olan hijyen ve sanitasyonun önemini, tarihçesi ile anlattı. Hijyenin hayatımıza girişinin çok eski çağlara dayandığını söyleyen Hepoğlu, hijyenin mitolojik geçmişi olduğunu hatırlattı.

Sunum aralarında Emir Hepoğlu tarafından gerçekleştirilen Motivasyon Atölyesi oyunları vasıtasıyla renkli ve eğlenceli anlar yaşandı. Sektör eğitimlerinde kullandığı farklı ve yeni sunum tekniği uygulayan Hepoğlu, turizm öğrencileri ile de bunu yaparak, oyunlarla öğrenme konusunda eğlenceli bir örnek oluşturdu. İletişim ve takım çalışması temalı oyunlar yoğun katılım ile gerçekleştirilince ortaya çıkan enerji, öğrencileri konuya sıkılmadan ilgi duymasını sağladı.

Seminerin son bölümünde ise Hepoğlu, 2012 yılında yayınlanan ‘Cute Towels’ (sevimli havlular) isimli kitabını öğrencilere tanıttı. Hepoğlu, sunumunda havlunun tarihçesini, ‘towel origami’ tekniğinin tarihçesini, otellerde misafir odalarına konuluş sebebini ve etkilerini detaylıca öğrencilere aktardı. Sunumun hemen ardından sınıfta bir de havlu katlama uygulaması (towel origami workshop) gerçekleştirildi. Kitabındaki modelleri öğrencilerle birlikte uygulama fırsatı bulan Emir Hepoğlu, son olarak bir klasik haline getirdiği uçan havlular seramonisini gerçekleştirerek etkinliği alkışlar ve kahkahalarla sona erdirdi. Turizm Fakültesi öğretim üyesi Dr. Senem Yazıcı turizmci yazar Emir Hepoğlu’na katkılarından dolayı teşekkür ederek, UAÜ hatıra tabağı takdim etti.