Home Türel, “Mustafa Kemal’in düşüncelerinin önemli destekçisiyim”

Türel, “Mustafa Kemal’in düşüncelerinin önemli destekçisiyim”

18 Mart’ın önemini şehitliğe çelenk sunmakla, bir dakikalık saygı duruşu ile anlaşılamayacağını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “18 Mart’ın önemini o insanlarımızın neden şehit olduğunu idrak ettiğimizde anlarız” dedi. Çanakkale Şehitliğine gerçekleştirilen ziyaretlerin önemine değinen Başkan Türel, “Bugün 77 milyon Çanakkale Şehitliği’ni görmüş olsa, yaşadığımız sıkıntıların birçoğunu yaşamamış olurduk. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir toplumu nasıl birleştirdiğini, bu toplumun nasıl milli bütünlüğünü sağladığını çok daha iyi anlamış olurduk” şeklinde konuştu

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ‘Başkan Türel Gençlerle Buluşuyor’ projesi kapsamında İstek Antalya Yeditepe Koleji’nde öğrencilerle bir araya geldi. Öğrenciler, Başkan Türel’i kapıda çiçeklerle, okulda alkışlarla, salonda ise piyano resitali ile karşıladı. Bakan Menderes Türel’de 9. sınıf öğrencisi Melisa Biryılmaz’ın piyano dinletisinin ardından piyanonun başına geçerek gençleri müzikle selamladı. Salonu dolduran değişik sınıflardan yüzlerce öğrenci Başkan Türel’e alkışlarla eşlik etti.

TECRÜBE PARA İLE SATIN ALINMAZ

Başkan Türel konuşmasında tecrübe üzerinde durdu ve dünyada tek satın alınmayan şeyin tecrübe olduğunu söyledi. Gençlere öğretmenleri ve ailelerinin söylediklerini dinlemeleri tavsiyesinde bulunan Türel, konuşmasında şunlara değindi: “Bugün öğretmenler ve aileleriniz bir şey söylüyorsa bunu geçmiş tecrübeleri ile söylüyorlar. Çok okuyorsunuz, bilgili gençlik olmak çok önemlidir ama tecrübe size bilgili toplumun ferdi olarak, ilerde farklı bir kazanç sağlar. Tecrübe yaşamadan öğrenilmez. Büyüklerin tecrübelerinden istifade etmeye çalışın.”

ATATÜRK’E HİZMET MEMLEKETE HİZMETLE OLUR

18 Mart Çanakkale destanın yazıldığı günlerin yıl dönümünü yaşadıklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Türel “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk büyük bir destana imza atmıştır. Yokluk içinde o dönem, o destan yazılmış. Yaralı olan düşman askerleri Mustafa Kemal’in askerleri tarafından tedavi edilmiş. Cumhuriyet kolay elde edilmedi. Zorluklarla bu kazanımı sağladık. Biz her zaman her yerde Cumhuriyet’e sahip çıkmalıyız derken, geçmişte almış olduğumuz tecrübelere dayalı olarak bunu ifade ediyoruz.” dedi.Demokrasisi gelişen ülkelerin güçlendiğine dikkat çeken Türel, “Demokrasisi en güçlü olan ülke, ekonomik olarak ta en güçlü oluyor. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak demokrasiyi bu ülkeye getiriyorken, bugünleri işaret etmiş ve ‘Muassır medeniyet’ demiştir. Atatürk’e hizmet, bu memlekete hizmet etmekle olur. Biz bugün gece gündüz çalışıyorsak sizlere daha iyi bir ülke teslim etmek için çalışıyoruz. Siyasi hırsımız yok. Tek hırsımız, bir tek arzumuz var o da gençliğe daha iyi bir Türkiye armağan etmektir” diye konuştu.