Home Ekmekte gramaj ve tuz oranı düşüyor

Ekmekte gramaj ve tuz oranı düşüyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 1 Temmuızda başlattığı ekmeğin standardını belirleyen uygulamayla ilgili açıklama yapan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı,“Ekmekteki tuz oranı yüzde 1.75’den yüzde 1.50’ye düşecek. 55 randımanlı un yerine 65 randımanlı undan üretilecek. Şartlara uymayan 11 bin 750 lira ceza ödeyecek”dedi.

Ekmeğin gramajının ve tuz oranının düşmesiyle, renginin de değişeceği bildiriliyor. Kepek oranının arttırılacağı ekmeğin dağıtımı ve satımında, tedbirler alınarak hijyen koşullar sağlanacak.

Açıkta ekmek yasak

Ekmeğin bakkala taşınması ve tüketiciye sunulmasının tüm aşamalarında hijyen kurallarının ihlal edilemeyeceğini söyleyen Başkan Balcı,: “Yeni uygulamayla fırıncılar sabahları market, bakkal önüne ekmek bırakamayacak. Cezai yaptırımları çok fazla olan bu uygulamalara esnafın dikkat etmesi gerek. Bakkal ve marketlerin dışında kasapta, manavda, açıkta, pazar yerinde, arabada ekmek satışı yasaklandı. 1 Temmuz’dan itibaren bakkallar ekmek dolaplarını, vatandaşın ‘kolaylıkla elleyemeyeceği’ yere koymalı. Kaldırımdaki ekmek dolapları kesinlikle kalkmalı. Çünkü ekmeği sadece fırınlarda hijyen ve sağlıklı ortamda üretmek yeterli olmuyor.” Dedi

Açıklamasını sürdüren Balcı, “Vatandaşı alıştırmak gerekiyor. İlk etapta 65 randımanlı undan ekmek üretilecek. Daha sonra bu rakam 70’e kadar çıkabilir. İleriki dönemde normal ekmeklerde ambalaj içine girecek. Uygun koşullarda üretim ve satış yapmayanlara ceza gelecek. Eskiden bakkal ve marketler ceza almıyordu. Ancak şimdi uygun şartlarda satış yapmayan market de 2 bin 500 lira ceza alacak. En büyük yaptırım ise üreticilere geliyor. Denetimler sırasında yeni düzenlemeye uymayan fırınlara 11 bin 750 lira ceza verilebilecek. Bu rakam, önceleri 4 bin liraydı” dedi.