Home “Örnek Finansal Tablolar” Türkçe olarak yayınlandı.

“Örnek Finansal Tablolar” Türkçe olarak yayınlandı.

“Örnek Finansal Tablolar”,1 Eylül 2011 tarihinde yayınlanan ve 1 Ocak 2011 tarihinde başlayan yıla ait yıllık raporlama yapacak işletmeler tarafından uygulanması istenen UFRS’lere (“halen geçerli” standart gerekliliklerini) ve yorumlarına uygun gerçekçi finansal tablolar setini sağlıyor. Yayında gerçekte var olmayan çok uluslu bir anonim işletmenin, konsolide finansal tabloları en ince detayına kadar örneklendirilirken, finansal tabloların yanısıra, UFRS’nin gereklilikleri, referansları, açıklayıcı yorum ve dipnotlarına da yer veriliyor.

“Örnek Finansal Tablolar” yayınına ilişkin bir açıklama yapan KPMG Türkiye Denetim Bölümü Ortağı Şirin Soysal, “Bir rehber niteliği taşıyan bu kaynak ile artık herhangi bir Türk şirketin UFRS’ye uygun finansal tablolarını hazırlaması çok daha kolay olacak. Ancak, Örnek Finansal Tablolar, tek bir kabul edilebilir sunum formatı ve UFRS’nin tüm yorum ve gerekliliklerini tam ve eksiksiz karşılıyor olarak kabul edilmemelidir. Sonuçta her raporlama yapan işletme, finansal tablolarının şekil ve içeriğinden kendisi sorumludur. Bu yayında yer alan sunum şekillerine alternatif sunumlar, UFRS’de tanımlanan dipnot gerekliliklerine uyduğu sürece kabul edilebilir” dedi. 

“Örnek Finansal Tablolar” yayınının daha anlaşılır şekilde kullanılabilmesi için ise yine KPMG Uluslararası Finansal Raporlama Grubu tarafından hazırlanan “Teknik Kılavuz” da çok kısa bir süre sonra yayınlanacak.

www.kpmg.com.tr adresinden yayınımızın elektronik kopyasını indirebilirsiniz.

KPMG Hakkında

KPMG, 150 ülkede, 138,000 çalışanı ile faaliyet gösteren global bir denetim, vergi ve danışmanlık şirketidir. KPMG Türkiye 1982 yılında kurulmuş olup İstanbul Merkez Ofis’i olmak üzere, Ankara ve İzmir ofislerinde yaklaşık 500 çalışanı ile her sektörden 1000’in üzerinde müşterisine denetim, vergi ve danışmanlık konularında hizmet sunmaktadır. Detaylı bilgi için www.kpmg.com.tr adresine başvurabilirsiniz.