Home ACAR GAZİPAŞA HASTANESİ’Nİ SORDU

ACAR GAZİPAŞA HASTANESİ’Nİ SORDU

CHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar’ın Gazipaşa Hastanesi ile ilgili soru önergesini, Çevre ve şehircilik Bakanı Erdoğan  Bayraktar yanıtladı. TOKİ ile Sağlık Bakanlığı arasında 2009 yılında “Arsa Karşılığı Sağlık  Tesisleri ve Hizmet Binaları Yapım Protokolü” imzalandığını kaydeden Bayraktar, Gazipaşa Devlet Hastanesi binasının da bu kapsamda gündeme geldiğini kaydetti. Bayraktar, “Sağlık Bakanlığı, Gazipaşa İlçesi Pazarcı Mahallesindeki 8 bin 4005 metrekare yüzölçümlü parselin TOKİ’ye devrini önermiş ve anılan Bakanlıkça da taşınmazın devralınması uygun görülmüştür. Taşınmaza, SPK onhaylı ekspertiz firmalarınca 3 milyon 266 bin 218 TL bedel takdir edilmiş olup, Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığından bu bu bedel üzerinden devri talep edilmiştir. Devir çalışmaları devam etmektedir” dedi.

Acar’ın yeni hastane binasının yeri ile ilgili sorusu üzerine de Bayraktar, “Yeni devlet hastanesi Gazipaşa İlçesi, Pazarcı Mahallesi, Jandarma Komutanlığı Caddesi Cebeli Mevkiinde yapılacaktır. Sağlık Bakanlığı’na tahsisli olan taşınmazlarda, Bakanlığın talebi doğrultusunda işlem yapılmaktadır. Dolayısıyla yapılacak hastane alanlarının yer seçimi hususu, Sağlık Bakanlığı’nın uhdesinde bulunmakta olup, TOKİ başkanlığı hastane yapılarının sadece inşaat uygulamalarından sorumludur” dedi.

-AKP TEK DERDİ RANT-

Bakan Bayraktar’ın yanıtını değerlendiren Acar, “Bakan, eski hastane alanının nasıl değerlendirileceği sorusunu yanıtsız bırakmıştır. Kent içinde kalan son kamu alanları ve kamu binaları, kentin ortak yararına kullanılması gerekirken, ranta kurban ediliyor. Bu tutum çağdaş şehircilik ilkelerine aykırıdır. AKP’nin tek derdi rant yaratmaktır. TOKİ  bu süreçte önemli görevler üstlenmiştir. TBMM gündemindeki Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı da bunun bir adımıdır. Artık AKP bütün kentleri, şehir merkezlerini TOKİ eliyle rant alanı haline getirecek” dedi.