Home Gundem Cep telefonlarında yaşanan soygun düzeni Meclis’e taşındı

Cep telefonlarında yaşanan soygun düzeni Meclis’e taşındı

305
0
blank

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, konuşmasında”Bu konuda da dünya rekortmeniyiz! AKP İktidarı ile birlikte vergi sistemimizde yeni bir düzen başlamıştır. Zenginden, hortumcudan, kaçakçıdan vergi alamayan Hükümet, gün geçtikçe mazlumun, işçinin, emeklinin, memurun, esnafın sırtına binmeye başlamıştır. Büyük işletmelerin, fabrikaların, üretim tesislerinin yıllık kazançlarını “zarar” veya harcama kalemlerini “gider” olarak gösterip vergiden muaf tutulduğu ülkemizde sigaraya, benzine, mazota, içkiye, arabaya koyulan deli dumrul vergilerinden sonra şimdi de konuştuğumuz telefonlara göz dikilmiştir. Mobil telefonlarımız için 7 ayrı ödeme kalemi oluşturulmuştur. Bunlar “ilk abonelik tesisi olan 34 TL, ilk abonelikte telsiz ruhsatname ücreti olan 13,2 TL ve her yıl için telsiz kullanım ücreti olan yine 13,2 TL’dir. Bunların yanında brüt gelirlerden her ay kesilen yüzde 15 hazine geliriyle birlikte, kurum masraflarına katkı payı on binde 35, özel iletişim vergisi yüzde 25 ve katma değer vergisi yüzde 18 olarak belirlenmiştir. Bu vergi ve vergi benzeri kalemler toplam tutarın yüzde 60’ına tekabül etmektedir. Hatta düşük faturalı tutarlarda yüzde 70’leri bile geçmektedir. Yapılan “soygun” dan başka bir şey değildir. Halkın cebindeki paraya göz koyan AKP İktidarı, kaşıkla vermiş olduğu maaş zamlarını vergi yoluyla kepçeyle geri almaktadır.”
Telekom kimin himayesinde
Sapan, 2005 yılında yüzde 55’i Lübnan – İtalya ortaklığına satılan Telekom’un cep telefonları operatörlerine göre, AKP tarafından ayrı bir konumda tutulduğunu ve kayırıldığını iddia etti. Sapan :
“Sabit telefonla görüşmelerde özel iletişim vergisi yüzde 15, mobil telefonlarda ise yüzde 25 oranında alınmaktadır. Yine cep telefonu aboneliğinde, ilk tesiste 34 TL özel iletişim vergisi ve 13,2 telsiz ruhsat ücreti ile her yıl ödenen 13,2 TL telsiz kullanım ücreti de telekem abonelerinden alınmamaktadır. Mobil telefon ile sabit telefon arasındaki bu ayırım öncelikle rekabet hukukuna daha sonra da adalet anlayışına aykırıdır. İçinde “ADALET” kelimesi geçen AKP’nin bu uygulamaya bir an önce son vermesi gerekmektedir. Telekom’un kayırılmasında da AKP’nin çıkarı nedir? Bunu da halkımızın takdirlerine bırakıyorum.

Previous articleAtatürk Caddesi 14 Şubat’ta açılıyor
Next articleÜnlü oyuncu Cengiz Küçükayvaz, Çözüm öğrencileri ile buluştu