Home Gundem Çıralı’da Ormanspor Eylemi Yapıldı

Çıralı’da Ormanspor Eylemi Yapıldı

247
0
blank

image Orman ve Su İşleri Antalya İl Müdürlüğü bünyesinde amatör kümede olan, Ormanspor Futbol Kulübü’nün antreman yapması amacıyla inşa edileceği öne sürülen spor tesislerinin, Kemer/ Ulupınar köyüne bağlı mahalle konumundaki Çıralı’da otel işletmeciliği yapan Hüseyin gedik adındaki turizmciye ‘günübirlik’ alan olarak işletilmek üzere kiraya verilmesi yöre sakinlerini çileden çıkarttı. İnşaat çalışmaları başlayan alanda toplanarak eylem yapan Çıralı köylülerine CHP’li siyasiler de destek verdi.

‘ÇIRALI SAHİLİ PEŞKEŞ ÇEKİLDİ’

İnşaat sahasına döşenen taşları ve elektrik kablolarını söken öfkeli eylemciler adına konuşan S.S Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi Başkanı Bayram Kütle, yıllardır Çıralı sahilini korumak için çaba harcadıklarını ancak sahilin bugün para için peşkeş çekildiğini öne sürerek bu duruma tepkili olduklarını söyledi. Çıralı’nın bütün dünyada tanınan bir turizm ve doğa cenneti olduğunu hatırlatan Kütle, “Çıralı sahili art niyetle birilerine verilmektedir. Bu sahil aynı zamanda deniz kaplumbağalarının da yuvalama alanıdır ve yapılaşmaya kapalı bir bölgedir. Burada tapulu arazilere bile bir tek çivi çakılamazken bu inşaat çalışmalarına nasıl izin veriliyor bunu anlayamıyoruz” diye konuştu.

Yaklaşık yüz kişinin katıldığı eylem öncesi Kemer jandarmasının geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlenirken, köylüler, inşaat çalışması başlatılan arazinin içindeki ağaçların kurutulduğunu iddia ettiler. Köylüler, eylemin ardından olaysız şekilde dağıldı.

TURİZMCİ HÜSEYİN GEDİK: ‘TAHSİS DEĞİL, 55 BİN LİRAYA KİRALADIM’

İddiaların odağındaki tesisi yıllık 55 bin lira karşılığında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan kiraladığını açıklayan turizmci Hüseyin Gedik ise eylemin dolduruşa gelen köylüler tarafından yapıldığını savundu. Söz konusu alanın Ormana ait olduğunu belirten Gedik,  “Burada tahsis edilme diye bir olay yoktur. Orman Müdürlüğü tarafından burası Orman spor’a yıllık 5 bin lira karşılığında verilmiş.  Bende Ormanspor’a burayı kiralamak için başvuruda bulundum ve yıllık 55 bin kira ile anlaşmaya vardık. Burayı 10 yıllığına kiraladım. Buranın bana tahsis edildiği gibi çıkarılan dedikoduların hiç birisi gerçekleri yansıtmamaktadır” dedi.

‘SADECE ZEMİNDE BETON OLACAK!’

Bölgenin sit alanı olduğunu ve bir çivi dahi çakılamayacağının altını çizen Gedik’in açıklamaları şaşkınlık yarattı. Kiraladığı alanla ilgili iki ayrı projeleri olduğunu belirten Gedik, “ İlk olarak buranın temizliğini yapıp yeşillendirme çalışmaları yapacağız. İçerisinde insanların yürüyüş yapabileceği, denize girebileceği, piknik yapabileceği yerler oluşturacağız. Bir tek de büfe kuracağız. Yalnız altını çizerek belirtmek istiyorum, bunların hiç birisinde betonlaşma olmayacak. Beton sadece zeminde olacak. Onun haricinde tamamı ahşap ile yapılacak ve çevreye hiçbir zarar vermeyecek. İkinci aşamada ise buraya bir tane futbol sahası kuracağız” açıklamasında bulundu.

BAKAN EROĞLU’NUN ÇIRALI YANITI

Öte yandan geçtiğimiz yıl CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan tarafından hazırlanan soru önergesiyle TBMM’nin gündemine taşınan Ormanspor tartışmaları hakkında yanıt veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, işlemin yasalar çerçevesinde gerçekleştiğini savundu. Sapan’ın konuyla ilgili sorularını yazılı olarak yanıtlayan Bakan Eroğlu, “adresi, antrenman ve maç yaptığı saha Antalya il merkezinde olan Ormanspor hangi gerekçe ile 70 kilometre uzaklıktaki Çıralıda yer edinme gereği duymuştur” sorusuna, Çıralı’nın uzak olmadığını belirterek kamp yapmak için de uygun olduğu yanıtını verdi.

‘LİGDEN DÜŞEN KULÜBÜN İHTİYAÇLARI İÇİN KİRALANDI’

Kiralamanın, yönetmelik gereği Ormanspor Kulübünün talebi üzerine gerçekleştiğini belirten Bakan Eroğlu, “söz konusu alan, kontrolsüz bir şekilde eskiden bu yana kullanılan tamamıyla bozuk vasıfta ve toprak zeminli bir fiıtbol sahasıdır. Yapılan sponsorluk sözleşmesinde ilgili birimlerden gerekli izinler alındıktan sonra yapılacak futbol sahasının Çıları Spor Kulübü tarafından da haftada en az üç gün kullandırılacağı hükmü yer almaktadır. Ormanspor, kısıtlı imkanları ile faaliyetlerini sürdürmekte olup, 2010-2011 sezonunda fiıtbolcularm asgari ihtiyaçlarını karşılayacak maddi imkana sahip olmamasından dolayı Süper Amatör Ligden düşmüştür. Söz konusu alan, yapılan bir sponsorluk sözleşmesi ile kulübün ihtiyaçlarının karşılanması amaçlı Ormanspor kulübü tarafından kiralanmıştır. İddia edildiği gibi bir durum söz konusu değildir. Burada öncelik Ormanspor kulübünündür. Ayrıca ne bu gün ne de ileride konaklama tesisine dönüştürülmesi mümkün değildir” yanıtını verdi.

Previous articleManavgat’a Fatih Erbakan Geliyor
Next articleTGB’liler Atatürk’ün kürsüsünden Gençliğe Hitabe’yi okudu