Home Prof. Dr. Hüseyin Basım A.Ü. İçin Rektör Adaylığını Açıkladı

Prof. Dr. Hüseyin Basım A.Ü. İçin Rektör Adaylığını Açıkladı

Haziran ayında gerçekleşek olan Akdeniz Üniversitesi Rektörlük seçimleri öncesinde düzenlediği basın toplantısıyla Rektör adaylığını açıklayan Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fitopatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Basım;“Üniversitemizin sorunlarına çözüm üretecek yönetim anlayışını gerçekleştirmek, akademik özgürlük, liyakat ve insana saygının temel alındığı, daha özgür, daha demokratik ve daha şeffaf, öğrencilerinin ve çalışanlarının mensubu olmaktan gurur duyduğu, huzur, güven, barış ve sevginin hakim olduğu bir üniversite oluşturmak duygu ve düşünceleriyle rektör adayı olduğunu belirterek başladığı konuşmasında; çalışanlarının hiç bir kaygı taşımadan kendilerini ifade edebildikleri ve bilimsel kaygılardan başka hiç bir kaygının bulunmadığı bir üniversite, farklılıkları zenginlik olarak gören bir anlayışla kampüsünde tüm renkleri barındıran bir üniversite, kimseyi ötekileştirmeden herkesi kendinden bilen engin bir bakışla insanları kucaklayan bir bir üniversite, hayaliyle yola çıktığını”söyledi.

Akdeniz Üniversitesinin mevcut sorunları hakkında da basın ve kamuoyuna bilgiler veren Hüseyin Basım, Üniversitenin kamuoyuna yansıtıldığı gibi Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında olmadığını, akademik performans bakımından Türkiye’deki Üniversiteler arasında bu yıl 17. sıradan 34. sıraya gerilediğini, yeni açılan çoğu üniversitenin Akdeniz Üniversitesinin önünde olduğunu, yeni binalar yapmakla, öğrenci almakla iyi Üniversite olunmayacağını belirterek, iyi Üniversite olmak için uluslararası düzeyde eğitim veren, bilimsel çalışmaların özgürce yapıldığı bir ortamın sağlanmasının gerekliliğinden bahsetti. Ayrıca Akdeniz Üniversitesi’nin şehirden kopuk yaşadığını belirten Hüseyin Basım, “Üniversiteyle şehir birbirinden öyle kopuk ki üniversitede hocayım dediğiniz zaman insanlar size ne doktorusunuz diye soruyorlar. İnsanların aklına Üniversite dendiğinde hastane geliyor. 35000 öğrencinin eğitim gördüğü onlarca fakültenin bulunduğu bir Üniversitesinin bulunduğu şehirden bu derece kopuk olmasını kabul etmek mümkün değil” dedi.

Basın toplantısında mevcut Rektör İsrafil Kurtcephe ve Üniversite yönetimini de eleştiren Basım; Üniversite yönetiminin rektör adaylığı sürecindeki kendisine ve Üniversitedeki öğretim üyelerine yaptığı baskı ve üstü kapalı tehditlerinden bahsederek, bütün öğretim üyeleri arkadaşlarımızı kameralarla takip ediyorlar. Kim kiminle ne konuşuyor?, kim kimin odasına giriyor? izliyorlar. Sonra da o kişilere gidip bak sen doçentsin ileride profesör olacaksın, ona göre şeklinde üstü kapalı tehditlerde bulunuyorlar. Rektörlük makamı stratejik bir iştir. Rektörler küçük işlerle uğraşmamalıdırlar dedi.

Rektör İsrafil Kurtcephe’nin geçtiğimiz aylarda yapılan yüz nakli ameliyatını yerel ve ulusal basında seçim propoganda aracı olarak kullandığını belirten Basım; Yapılan iş büyüktü ama bunu Üniversite yönetimi akademik olarak kullanmak yerine reklam aracı olarak kullandı dedi.

Toplantıda Rektör seçilmesi halinde gerçekleştirmeyi planladığı projelerini açıklayan Hüseyin Basım’ın projeleri arasından öne çıkanlar ise kampüs içinde ulaşımı sağlayacak hafif raylı sistem ve Üniversitenin güney kapısının sosyal ve kültürel aktivitelerin düzenlendiği halka açık bir alan olarak kullanılması ve teknokentin yeniden yapılandırarak, içeriisinde gerçek anlamda bir patent ofisinin yer almasını sağlamak, 24 açık kütüphane ve Üniversite harcamalarının internet ortamından takip edildiği denetleme sistemi olarak görüldü.

Toplantı sonrası kaç oy bekliyorsunuz yönündeki soruya Hüseyin Basım; öğretim üyelerinin üçte birinin oyunu bekliyorum dedi.