Home YGS HEYECANINDA GERİ SAYIM BAŞLADI!

YGS HEYECANINDA GERİ SAYIM BAŞLADI!

15 Mart’ta yapılacak YGS için yurt genelinde 2 milyon 126 681 aday ter dökecek. YGS’de başarıyı etkileyen en önemli etkenlerden başında sınav stresi ile baş etme teknikleri geliyor. Uzman psikolojik danışman ve pedagog Seçil Özcan; milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu önemli sınav öncesi sıkça yapılan hatalar ve sınav stresi ile baş etme taktikleri üzerine önemli uyarılarda bulundu.

Milyonların merakla ve büyük bir heyecanla beklediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için geri sayım başladı. 15 Mart’ta yapılacak sınav öncesi üniversite hayali kuran öğrencilere uyarı Uzman psikolojik danışman Seçil Özcan’dan geldi: “Stres, endişe ve kaygıyı evde bırakın”Antalya’da 5 yıldır faaliyet gösteren anne baba çocuk enstitüsü YANSIMA’nın kurucusu ve Türkiye Üstün Zekalılar Vakfı (TÜZYEKSAV) Antalya temsilcisi Özcan, YGS’ye sayılı günler hatta saatler kala sınava girecekler kadar ailelerine de büyük sorumluluk düştüğünü belirtti.

160 DAKİKA BOYUNCA STRESLE BAŞ EDEN KAZANACAK…

Aylardır sıkı bir tempo ile sınava hazırlanan öğrencilerin önünde 160 dakikalık bir maraton var. Bu süreyi en iyi kullanıp 160 soru arasından en çok doğru cevabı verenler üniversiteye doğru önemli bir yol alacak. Seçil Özcan; sınav saatini büyük bir heyecanla bekleyen gençlere ve onların ailelerine önemli uyarılarda bulundu. Özcan:“ Sınav için elinden gelen tüm hazırlıkları yapan adayların, sınav öncesi kendisini lüzumsuz yere heyecanlandırmamaları gerek. Çünkü; endişe ve kaygı, sınav performansı düşürmekten başka işe yaramaz. Bu tür sınavlar biraz da bu özellikleri öne çıkarlar. Zira; 160 dakika boyunca stresten uzak duranların kazanacağı bir sınav olacak YGS.”

SORULARI ÖNCE ZİHİNDE TAMAMLAYIN…

Sınavla birlikte dikkatin çok önemli faktör olduğuna vurgu yapan Seçil Özcan, kitapçığa mutlaka göz atılması gerektiğini belirterek, Bir bölüme başlamadan önce hızla gözden geçirin, Sınava en iyi olduğunuz dersten başlayın, bu size moral aşılayacak, kendinize güven duymanızı sağlayacaktır. Ayrıca; sorunun isteklerini tespit ettikten sonra dikkat edilmesi gereken nokta zamanı iyi yönetmek ve sorularla asla inatlaşmadan turlama tekniğini kullanarak daha sonra tekrar bu sorulara dönerek sınavın tamamını bir kez daha kontrollü bir şekilde elden geçirmek gerekir” dedi.  

ANNE BABALAR YIKICI DEĞİL YAPICI OLMALI

Sınava girecek bireylerin başarı için anne babalara da çok büyük görevler düştüğünü vurgulayan Seçil Özccan; hiçbir zaman başka çocuklarla kıyas yapılmamasını ve Üniversite sınavı hakkında yıkıcı değil yapıcı yorumlar yapılması gerektiğini vurguladı. Özcan ailelere ayrıca sınav öncesi şu önerilerde bulundu: Sınav zamanı diye aşırı övgü veya düzen değişimine ihtiyaç duymayın. Her zamanki gibi yaşayın. Çocuğunuzu sevin ve onu koşulsuz kabul edip, beğendiğinizi hissettirin. Ev ve aile ortamında konuşulan tek konunun ‘sınav’, ‘sınav sonucu’ ve ‘hedefler’ olmamasına dikkat edin. Elbette önemli bir konu ve bahsi geçecek, ancak hassas olmaya ve çocuğunuzu sıkmamaya, endişelendirmemeye gayret edin. Fikirlerinizi paylaşabilirsiniz, fakat düşüncelerinizi çocuklarınıza kabul ettirmeye çabalamayın!”

UZMANINDAN YGS ÖNCESİ ALTIN UYARILAR

Sınav öncesi kendinizi lüzumsuz yere heyecanlandırmamaya özen gösterin.

Sınavdan öncesi günü dinlenmeye ayırın. Bedensel ve zihinsel yorucu aktivitelerden sınav öncesinde uzak durun.

Sınav gecesi erken uyuyun, dinlenmiş, zinde olmaya dikkat edin.

Sınavdan bir önce sınav yerinizi görün.

 Çok fazla sınav konuşmayın.

 Sınav sabahı alışık olunmayan kahvaltıdan uzak durun. Normal şekilde kahvaltınızı edin.  Sınava giderken rahat kıyafetler tercih edin.

 Sınav anında heyecan ve kaygı durumu olursa nefes egzersizleri yapın.

Sınav anında 15-20 saniyelik esler verin. Bu kısa aralar zaman kaybı değil dikkat toplama olarak görün.

Deneme sınavlarında hangi sistemi kullanıyorsanız onu uygulayın. Her zamanki bölüm ve sorudan çözmeye başlayın.

 Turlama yöntemini kullanın. Yapamadığınız sorular üzerinde fazla durmayın. Geçin zaman kalırsa tekrar dönün.

 Zaman kaybı ve kaydırma riskine karşı önce soru kitapçığını hemen ardından cevap kağıdını işaretleyin.

Sınava gidişi tören merasimine dönüştürmeyin. İllaki biri diyorsanız onunla sınava gidebilirsiniz.