Home İÇSELLEŞMELİ BİLGİLER

İÇSELLEŞMELİ BİLGİLER

Sorun insan olmak!”Toplumsal sorumluluk”içinde yaşadığımız kocaman dünyada, bir birey olmak, sorumluluk taşımak, o bilincin yerleşmesi, uzun yıllar almış insanoğlu için… Zamanla toplu yaşamanın kuralları oluşmuş, bu süregelen zamanda.

Hızına yetişemediğimiz gelişmiş dünyanın bizi yan yana getirdi toplu  toplu. Oturduğumuz yerler yan yana, alt kat üst komşular, restoranda dip dibe masalar, okulda, hastanede  vs.. vs…

Gelelim iç içe yaşadığımız evrende”Toplumsal sorumluluklarımıza”; 2 gün önce trafikte seyir halindeydim.Arkadan siren sesleri hızla yükselmeye başladı belli ki acil bir hasta baktım trafiğin seyrine her şey normal sanki ambulansın sireni çalmıyor.Biliyor musunuz? Ambulans kırmızı ışıkta bekledi çünkü önde bekleyen araçlar yolu açamadı!Çalan ambulans sesine duyarsız kalan araç sürücüleri ambulans içinde ki insanın hayatından çaldığının farkında bile değildi.Restoranda yan yana masalarda yemek yediğimiz 2 kadın, restoranda tek başlarına olduklarını düşünüyorlardı !Sanırım yoksa öyle davranmazlardı öyle değil mi? Gece saat 12’da mahalleye arabaya beklediği kişinin aşağı inmesi için korna çalmazdı, telefon açardı ya da evin zilini çalardı. İnsanları rahatsız etmemek için…  Yapılan saygısızlıkların ardı arkası kesilmiyor, davranışlar hatalı… Fakat; hatalar benimsenmiş, normalleşmiş hatalı davranışlar,böyle kavramış insanlar.   Toplumsal sorumluluk, saygıyla başlar. Kendimize saygı, çocuğumuza, anne-babamıza saygı, eşimize saygı, sonra yayılır, komşularımız, tanıdıklarımız ve tanımadıklarımız.Biz doğru davranışlar gösterirsek hayatta, yaşadığımız alanlarda virüs gibi yayılacak toplumasiz-ben-biz herkes, hiç bir kötü davranış iyi davranışların önüne geçemeyecek, paralelin de iyilik galip gelecek…   Bu toplumda yaşıyorsak, her birimiz bu sorumluluğu taşıyan bireyleriz.Uymak istemeyen burada yaşamak zorunda değil, denizin ortasında da yaşabilir, dağda da yaşayabilir. Biz en adil, en bilinçli, en yüksek seviyede yaşamak için emek sarf etmeliyiz,bunu iç dünyamızda benimseyip özümsemeliyiz. Bireye saygı, özel hayata saygı, çocuklara, yaşlılara saygı, hayvanlara saygı bir bütün olarak algılayıp hareket etmeliyiz.Temeli sağlam olan hiç bir şey yıkılmaz üzerine ne koyarsanız kabul eder, temel sağlam değil ise yıkılır.Bilgi de öyle temeliniz sağlamsa aldığınız bilgiler yerine oturur ve benimsersiniz yaşam biçimiz olur, bakış açınız olur.Bilgisizlik ve cahillik ve eğitimsizlik davranış bozukluğu olarak yansımaz topluma.   Eğitim-öğrenim aynı değildir. Siz istediğiniz kadar öğrenin eğer kendinizi eğitmezseniz öğrendiğiniz bilgiler boşunadır. Dişinizi her yemekten sonra fırçalamayı öğrenmişsinizdir fakat dişinizi her yemekten sonra fırçalamıyorsanız, kendinizi eğitmemişsidir. Öğrendiğiniz bilgi bakın boşa çıktı. Öğrenip de eğitilmeyen her bilgi boştur, çöpe atabilirsiniz.”Toplumsal sorumluluk”kavramı eğitime dayalıdır ve aynı zaman da sevgiye.

Evren sevgi üstüne kurulu, ötesi var mı?