Home Konyaaltı Belediyesi “çöp” tesisinin temelini attı

Konyaaltı Belediyesi “çöp” tesisinin temelini attı

Konyaaltı Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü sahası içersinde inşa edilecek olan çöp depolama alanının temelini attı. Proje ile yılda bir milyon lira tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Konyaaltı Belediyesi, Çakırlar Bölgesi’nde Temizlik İşleri Müdürlüğü sahası içersinde çöplerin depolanacağı tesisin temellerini attı. Toplanan çöpleri yaklaşık 45 kilometre mesafeye günde 18 kamyon ile taşıyan Konyaaltı Belediyesi, bu işlemi yeni proje kapsamında iki tır ile gerçekleştirecek. Kamyonların topladığı çöpler, bir depoda biriktirilecek. Buradan da iki tır ile Kızıllı Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’na götürülecek. Konyaaltı Belediyesi, bu projeyle yılda 1 milyon lira daha tasarruf yapmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz yıl temizlik işlerini belediye eliyle yürütme kararı alan ve bu yöntemle yılda yaklaşık 2 milyon lira tasarruf elde eden Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İlçe sınırları içinde çöp toplayan ve bu çöpleri şehir merkezinden yaklaşık 45 kilometre uzağa, Kızıllı Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’na, boşaltan çöp kamyonları hem aşırı yakıt sarfiyatı yapıyor, hem de trafikte yoğunluğa neden oluyor” dedi.

Başkan Böcek, geliştirdikleri projeyle bu durumu tersine çevirmeyi amaçladıklarını belirterek,”Kamyonlarla toplanan çöpleri, Konyaaltı Belediyesi Çevre Temizlik Müdürlüğü’ne bağlı çalışma şantiyemizde oluşturacağımız çöp depolama alanında biriktireceğiz. Buradan da iki tır ile Kızıllı Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’na taşıyacağız. Böylece çöpleri, 45 kilometre uzakta olan çöp depolama sahasına günde 18 çöp kamyonu yerine sadece iki tır ile taşımış olacağız. Bu proje ile hem trafikte kamyon yoğunluğunu azaltacağız, hem yakıt tasarrufu sağlayacağız hem de zamandan kazanacağız” diye konuştu.

Bu projenin hayata geçmesiyle yılda ortalama 1 milyon lira tasarruf sağlamış olacaklarının altını çizen Başkan Muhittin Böcek, Çakırlar Bölgesi’nde Temizlik İşleri Müdürlüğü sahası içersine temeli atılan tesisin çok kısa sürede tamamlanacağını bildirdi.