Home DERİMOD DÜNYANIN EN HAFİF DERİ MONTU “PELURİA 490” I ÜRETTİ

DERİMOD DÜNYANIN EN HAFİF DERİ MONTU “PELURİA 490” I ÜRETTİ

Türkiye’de deri ve modayı buluşturmak amacıyla 38 yıl önce yola çıkan Derimod, deri giyim sektöründe tasarım ve üretim açısından devrim niteliği taşıyan önemli bir yeniliğe imza attı. Derimod Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Zaim, Derimod’un yeni sezona damgasını vurmaya hazırlanan koleksiyonu “Peluria 490”ı ve 2012 yılına yönelik hedeflerini düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı.

Derimod Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Zaim, “38 yıl önce Derimod kurulduğunda deri ceketler soğuk hava şartlarından korunmak için giyilirdi ve ağırlıkları 2 – 2.5 kg arasındaydı. Küresel iklim değişikliği bizi yeni arayışlara yöneltti. Çünkü artık o bildiğimiz uzun ve soğuk kışlar yok. Kazak, palto ve çizme taleplerinde düşüş yaşanıyor. Bunun için biz 5 yıl önce deri sektöründe büyük bir yenilik olan ‘Derimod 690’ı ürettik. Ceketlerin ağırlığını 1.5 kg’lardan 690 gr’lara indirdik” dedi.

blankPeluria 490 ile deri ceketler artık yaz aylarında da giyilebilecek

Deri sektörünün en büyük sorununun bahar ve yaz aylarında düşen deri ceket talepleri olduğunu belirten Ümit Zaim, bu sorunu aşabilmek amacıyla “yeni deri” olarak da tanımlanabilecek devrim niteliğinde yeni bir ürün geliştirdiklerini açıkladı. Zaim, “Bahar ve yaz aylarında deri ceket talebini nasıl artırabiliriz diye Hindistan’dan İtalya’ya Amerika’dan İspanya’ya kadar dünyanın dört bir tarafındaki deri üretim merkezlerini dolaştım. Konunun uzmanlarına danıştım. Teknik danışmanımızla 2 yıl aralıksız bu proje üzerinde çalıştık ve bu işin organik tabaklama yöntemi ile çözümlenebileceğine ikna olduk. Vegetal, diğer bir deyişle organik tabaklama yöntemini kullanarak ceketlerimizi yüzde 30 daha hafiflettik ve 3 milimetre kadar incelttik” dedi.

“İşte bu yeni derinin adı; Peluria 490” diyen Zaim; “Deri ceket sevenlerin omuzlarındaki yükü hafiflettik. Baharda, hatta yaz aylarında giyilebilecek dünyanın en hafif deri montu 490 gram ağırlığında. Bugün tiril tiril, astarsız, kısa tekstil bir bayan blazeri ancak bu kadar hafif” diye konuştu.

Dünya devlerini geride bıraktı

Yakında Prada, Gucci ve Armani gibi dünyanın önemli markalarının da bu deriyi piyasaya sunacaklarını söyleyen Ümit Zaim, “Derimod bunu bu markalardan önce başardı” dedi. Derinin hafiflemesi ve incelmesinin Derimod’a önemli avantajlar yaratacağını söyleyen Zaim, artık deriyi kumaş gibi işleyip tasarımını genişletebileceklerini ifade etti. Zaim, “Peluira 490’dan hem bayan hem de erkek koleksiyonları oluşturduk. 12 farklı renkten oluşan koleksiyonumuzu bugünden itibaren Derimod mağazalarımızda müşterilerimize sunuyoruz. Yoğun ilgi bekliyoruz. Ceketlerimizi 490-590 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunacağız. Yeni ürünümüzün bahar ve yaz aylarında deri ceket talebini yüzde 25 artıracağına inanıyoruz” dedi.

2015’te 100 mağaza

Ümit Zaim toplantıda Derimod’un 2012 yılı hedeflerini de açıkladı. Derimod markasının 5 yıldır ayakkabıda da atağa kalktığını vurgulayan Zaim; “Yılda 1 milyon ayakkabı satarak bu sektörün çok önemli bir oyuncusu olduk.  10 yıl önce ayakkabı ciromuz, toplam cironun yüzde 20’siydi. Bugün giysi ve ayakkabı başa baş. 2011 yılında 145 milyon TL ciroya ulaştık. Bu yıl ise 185 milyon TL ciro hedefliyoruz.  Şu anda mağaza sayımız 70. 2012’de 4 yeni mağaza daha açacağız. Asıl atılım ise 2013’te olacak. Çünkü 2011 ve 2012 yılları sektör açısından temkinli yıllar. Bu nedenle birçok AVM açılışı 2013’te yapılacak. Biz de buna paralel 2013’te 16 yeni AVM’de mağaza açacağız. 2015’te ise mağaza sayımızı 100’e çıkaracağız. Böylelikle Derimod, Edirne’den Kars’a Samsun’dan İskenderun’a kadar yurt içindeki mağazalaşma yatırımlarını tamamlayacak” dedi.

Zaim, 2012 yılında yurt dışında da mağaza yatırımları olduğunu ifade ederek bu yıl Erbil, İran-Tebriz ve Kıbrıs’da da mağaza açacaklarını sözlerine ekledi.