Home Semanur Arslan UTMP Başkan Yardımcısı Oldu

Semanur Arslan UTMP Başkan Yardımcısı Oldu

Türkvizyon şarkı yarışması ile ortak zeminde oluşturulan platform, önemli sorumluluklar üstlenecek. Türkvizyon  ve Uluslararası Türk Medyası Platformu çalışmalarına katılan, Antalya Klas Gazete imtiyaz sahibi ve Klas Tv yöneticisi Semanur Arslan da önemli görevler üstlendi. Ayrıca Arslan, “Avrupa Gazeteciler Birliği” Antalya temsilcisi oldu.

UTMP’nin sonuç bildirgesi ise şöyle;

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) iş birliğiyle gerçekleştirilen ve 27 ülkeden yaklaşık 260 medya çalışanının katıldığı, “Türk Dünyası Medya Buluşmaları”nın sonuç bildirgesi yayımlandı.

blankEskişehir’de 19-21 Aralık’ta düzenlenen etkinliğin sonunda açıklanan bildirgede, “Uluslararası Türk Medyası Platformu” (UTMP) adı altında uluslararası bir girişim başlatılacağını, bu girişimin yasal olarak yapılandırılmasının yanında kamu, sivil toplum ve medya kuruluşlarının mekanizmasına katıldığı bir işleyiş düzeninin kurulacağı kaydedildi.

Platform üyesi medya kuruluşları arasında “kardeş medya” uygulamasının başlatılacağına değinilen bildirgede, şu ifadelere yer verildi:

“İlki Eskişehir’de düzenlenen Türk Dünyası Medya Buluşmaları etkinliği her yıl talip olan ülkede yapılacak. Türk dünyasında ortak kültürün canlandırılması ve tanıtılması amacıyla araştırma yapılacak, ortak programlar, paylaşımlar, etkinlikler, yayın gibi faaliyetler yürütülecek. UTMP, insan haklarını, evrensel hukuk kurallarını, ifade özgürlüğünün korunmasını ilke olarak benimseyerek kişi hakları, kişisel verilerin korunması, çocukların zararlı etkinlerden uzak tutulması gibi ortak medya etik kurallarının benimsenmesi ve yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütecektir.”

blank