Home Dünyagöz’den tatil fırsatını değerlendirin uyarısı

Dünyagöz’den tatil fırsatını değerlendirin uyarısı

Yaklaşık 18 milyon öğrenci için yarıyıl tatili başladı…  Çoğu anne baba çocukların karnelerine sevinirken bazı aileler ise zayıf karnelerin nedenini anlama telaşına düştü. Oysa çocuğun düşük notlarının nedeni göz bozukluğu olabileceğini biliyor musunuz?

Türkiye’de her üç çocuktan birinde uzak veya yakını görme sorununa rastlandığını belirten Dünyagöz Antalya Hastanesi’nden Op. Dr. İsmail Ayoğlu, bu durumun çocukların derslerdeki başarısını önemli ölçüde düşürdüğünü söyledi. Çocuklarda uzak veya yakın görme sorunlarının göz tembelliğini de tetiklediğini belirten, Op. Dr. Ayoğlu, şöyle konuştu: “Çocuğunun görme bozukluğunın farkında olmayan aileler, çocuklarının derslerde ki düşük başarı seviyelerini, öğrenme yeteneklerinin düşüklüğüne bağlıyor. Oysa çocuğun öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik yok, iyi göremediği için derslerinde geri kalabiliyor. Göz bozukluğunda önlem alınmadığında, gözde tembellik başlıyor ve bu durum ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini daha ciddi oranda etkiliyor. İş işten geçmeden aileler duyarlı davranmalı.”

Anne ve Babalar Dikkat!

Aileleri, okul başlamadan çocuklarının göz muayenelerini yaptırmaları konusunda uyaran Op. Dr. Ayoğlu, aile hikayesinde göz hastalığı bulunan çocukların göz kontrollerinin daha sık yapılması gerektiğinin altını çizdi. Op. Dr. Ayoğlu, şu bilgileri verdi:  “Özellikle bebeklik çağından 7-8 yaşlarına kadar geçen süre, hassas periyot denilen bir dönemdir, yani bu süre içinde yapılan tedavilerdeki başarı şansı yüksek­tir. Bu dönemde çocukların ailece fark edilen bir şikayeti olmaksızın düzenli muayene edilmesi önemlidir. Ayrıca bebelikteki kapak düşüklükleri, gözün kırıcı ortamlarındaki kesiflikler, katarakt, doğumun ilk aylarında ortaya çıkar ve zamanında tedavi edilmezse, ileride göz tembelliği sorunuyla daha sık karşılaşılıyor.  İlk muayene bebeklik döneminde 0-3 ay arasında yapılmalı. Özellikle bir yaş civarında yapılan muayene ile de kırma kusurları yönünden tespit önemlidir.

Hiçbir sorunu olmayan coçukların gerek okul öncesi gerekse okul döneminde senede iki kere muayene olmasını ailelere tavsiye ediyoruz.”

Bu belirtiler hastalık habercisi

·        Göz yaşarması, gözde çapaklanma, kaşınma

·        Göz kapaklarında kabuklanma, şişlik

·        Gözkapağı düşüklüğü

·        Baş ağrısı, göz ağrısı

·        Gözleri kısarak bakma, televizyonu yakından izleme

·        Çok yakından bakma, bir gözü kısarak kapatarak bakma

·        Okuduğu yeri atlama, okuduğu yeri atlamamak için parmakla takip

·        Başını bir yana eğerek bakma,

·        Derslerde düşük perfomans, dalgınlık, sakarca davranışlar

Dünyagöz Hastaneler Grubu Hakkında:

1996 yılında hizmet vermeye başlayan Dünyagöz, gözün tüm branşlarında 240 farklı tedavi yöntemiyle  365 gün, 24 saat göz ve göz çevresi sağlığına dair sorunlara  kesin çözüm getiriyor. Ülkemizde branş hastaneciliği ile yeni bir dönem başlatan Dünyagöz Hastaneler Grubu, yurt içi ve yurtdışında toplam 16 merkezinde ilkeli sağlık hizmeti veriyor. Dünyagöz, sürekli yenilenen eksiksiz teknolojisi, profesör, doçent ve uzman doktorlardan oluşan 160 kişilik deneyimli medikal kadrosu, bine yakın personeli ve çağdaş yönetim anlayışıyla kısa sürede dünyanın sayılı birkaç merkezi arasında yer almayı başardı. Türkiye çapında İstanbul, Ankara, Antalya, İzmit, Adana, Samsun ve Gaziantep olmak üzere yedi ayrı ilde, altı tanesi tam teşekküllü toplam 12 hastane ve yurtdışında Hollanda, Almanya, İngiltere’de bulunan klinikleriyle hizmet veren Dünyagöz Hastaneler Grubu, Türkiye’nin Avrupa’daki ilk tam teşekküllü hastanesini Frankfurt’ta açtı. Önümüzdeki dönemde açacağı hastaneleriyle de geniş bir coğrafyaya yayılmayı hedefliyor. Türkiye’de sağlık turizminin öncülüğünü de üstlenen Grup, dünyanın yaklaşık 107 ülkesinden gelen 30 bine yakın yabancı hastaya da hizmet veriyor.