Home Kepez’den Türkiye’ye örnek sağlık projesi

Kepez’den Türkiye’ye örnek sağlık projesi

İnsanı merkeze alarak hizmet üreten Kepez Belediyesi, hizmette yaşlıları da unutmadı.  Antalya’da bir ilk olan “Kepez’de evinizde sağlık” adı verilen proje ile sağlık sorunları nedeniyle evinden çıkamayan, maddi durumu iyi olmayan yaşlılara, evlerinde sağlık ve bakım hizmeti verilecek. Proje,  sosyal güvencesi olsun veya olmasın sayıları yaklaşık 61 bin olan 65 yaş üstü vatandaşları kapsıyor. Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün organize edeceği projede; doktor, acil tıp teknisyeni, hastabakıcı, hemşire, sosyal hizmet uzmanı, fizyoterapist, diyetisyen ve psikologdan oluşan 36 kişilik sağlık ekibi ve 1 acil müdahale ambülansı,1 hasta nakil ambülansı ve 2 sosyal destek aracı görev yapacak.

blankHekim, hemşire, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, fizyoterapist ve diyetisyen tarafından, yaşlıların fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçları karşılanacak. Proje ile yaşlılara; muayene, tedavi, hasta takip, bakım destek, acil yardım ve hasta nakil ambulans hizmetleri sunulacak.
7 gün 24 saat sağlık hizmeti

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ilçe Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit’in de katıldığı törende “Kepez’de evinizde sağlık” projesini tanıttı.
Belediye hizmet binasının bahçesinde düzenlenen törende konuşan Başkan Tütüncü, temel belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra, gönüller kazanmaya ve vatandaşların sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hizmetlere önem verdiklerini söyledi.
Antalya’nın belediyecilik hayatına birçok yeni proje sunduklarının altını çizen Tütüncü,  “Kepez’de evinizde sağlık, projesi ile ambülans ve sağlık ekibimizle 24 saat 7 gün, 65 yaş üzerindeki yaşlılarımıza evlerinde sağlık ve bakım hizmeti götüreceğiz.  Evinden çıkamayacak kadar hasta olanlara da periyodik olarak 10 günde bir bakım hizmeti vereceğiz.” Diye konuştu.

Allah razı olsun duası için yapıldı

Proje kapsamında yaşlıların, saç tıraşından tırnak kesimine kadar kişisel bakımlarının da yapılacağına değinen Başkan Hakan Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşlılarına hürmet etmesini bilmeyen bir millet, yarınlara ve geleceğe emin adımlarla yürüyemez. Büyüklerine hürmette kusur edenler, yarın çok daha kötü akıbetlerle kendilerinin karşılaşacağını bilmelidirler. O amaçla gerçekleştirdiğimiz bu proje, Antalya’da bir ilktir. Sıradan, dostlar alışverişte görünsün diye yapılan bir proje değildir. Bu çalışma, tamamıyla sosyal bir faydayı sağlamaya dönük, yaşlılarımızın Allah razı olsun duasını alma zemininde ortaya konmuş, üstün bir fedakârlığı içerisinde barındıran çok önemli ve örnek projedir.”

Kepez’de yaşlılar kimsesiz değil

Başkan Tütüncü, bu proje ile Kepez’de yaşayan yaşlıların, acaba bana da bir bakan olur mu, ihtiyacım olduğu zaman kapımı birisi çalar mı, demeyeceğinin altını çizdi ve ekledi: “ Onlar bilecek ki kimsesizlerin kimi olan belediyeleri, onların yanındadır.”
Bu projenin, Antalyalılara gönül borçları olduğunu belirten Başkan Tütüncü, projede görev yapacak olan sağlık çalışanlarına şöyle seslendi:  Özellikle bilmelisiniz ki hizmet götürdüğünüz insanlarımız bizlerin en değerli varlıklarımızdır. Onlara üstün bir gayreti, çalışmayı götürürken, hem yaptığınız işin mutluluğunu hem de hizmet yaptığınız yaşlıların Allah razı olsun duasını almanın mutluluğunu yaşayacaksınız. Bu projede sizden üstün bir gayret bekliyorum.  Her bir yaşlımıza kendi anneniz, babanız, kendi büyükleriniz gibi hürmet etmenizi, onların ızdırabını yüreklerinizin derinliklerinde hissetmenizi arzu ediyorum.”

Vatandaşın hayır duasını alabilmek derdindeyiz

Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, konuşmasını şöyle tamamladı: “ Bu proje dostlar alışverişte görünsün diye yapılmış bir proje değil. Bu klasik belediyecilik mantığı ile yapılan bir halkla ilişkiler hizmeti de değil.  Bu çalışma, Cenabı Allah’ın rızasını kazanmak ve halkın memnuniyetini ve hayır duasını almak için yapılan bir hizmettir. Bu proje Antalya’da görenlerin parmakla işaret ettiği güzel, örnek bir proje olacak.  Türkiye genelinde de örnek bir projeyi ortaya koymuş olacağız.”

Kaymakam teşekkür etti

Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit de konuşmasında devletin yaşlılara sağlık hizmeti verdiğine işaret ederek, belediyenin bu proje ile sağlık sorunları nedeniyle, bazı yaşlıların hastaneye gidememe problemini çözmeyi amaçladığını dile getirdi.  Özyiğit, sadece Antalya’ya değil Türkiye’ye de örnek olan bu projeyi başlattığı için Başkan Tütüncü’ye teşekkür etti.
Daha sonra hayırlı olsun dileği ile kurdele kesilerek “Kepez’de evinizde sağlık” projesinin startı verildi.

Törene katılan bir yaşlı vatandaş da sağlık ve bakım hizmetinden dolayı Tütüncü’ye teşekkürlerini iletti.

Proje ile evde; doktor, hemşire, kişisel bakım, fizyoterapi, psikoterapi, diyetisyen, tıbbi danışmanlık, acil yardım ambülansı, hasta nakil ambülansı hizmetleri veriliyor.

Hizmetten yararlanmak isteyenler, www.kepezdeevinizdesaglik .com adresinden bilgi alabilirler, 316 07 08 nolu telefona başvuru yapabilirler.

blank