Home Meme kanserinde erken teşhis önemli

Meme kanserinde erken teşhis önemli

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, bilgilendirme toplantılarıyla vatandaşları bilinçlendiriyor. Halk sağlığı konusunda her ay konusunda uzman doktorları halkla buluşturan Büyükşehir Belediyesi, meme kanserinde erken teşhis ve tanı konulu bir toplantı düzenledi. Anadolu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özer İlkgül, vatandaşları meme kanseri bulguları, tarama ve tedavi yöntemleri konusunda bilgilendirdi.

DOĞURMA YAŞI ÖNEMLİ

İlkgül, Belediye Kültür Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısında, meme kanserinin nedenlerini doğurma yaşının ilerlemesi, genetik, emzirme süresinin kısalması, hormon tedavileri olarak sıraladı. Ailede meme kanseri olanların, erken adet görenlerin, geç menopoza girenlerin, doğum yapmamanın, alkol tüketiminin ve obezite olanların risk altında olduğunu belirten İlkgül, meme kanserinden korunmanın mümkün olduğunu kaydetti.

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

Meme kanserinde erken teşhisin önemine işaret eden Op. Dr. İlkgül, meme kanseri bulgularını anlatarak, “Memede ele gelen sertlik, meme cildinde ve başında çekilme, meme başında kabuklanma, portakal kabuğu görünümü, kanlı akıntı, koltuk altı lenf bezlerinde büyüme meme kanseri bulgularıdır. Bu belirtiler görüldüğünde hemen doktora başvurulmalı. Meme kanseri tedavisinde erken teşhis çok önemlidir” dedi.

MEME KAYBI OLMAZ

Op. Dr. Özer İlkgül, meme kanseri tarama yönetmelerinin ilk olarak kişinin kendi kendine muayenesi olduğunu belirterek, “Bir kişi memesinde herhangi bir kitle var mı, yok mu diye elleriyle bakabilir. Eğer şüphelendiği bir şey varsa hemen doktora gider, ultrasonla bakılır, daha sonra mamografi çekilir. Şüpheler artarsa meme MR’ı çekilir. Risk yüksek ise meme biyopsisiyle tedaviye geçilir. Erken tanı sayesinde bir kadında meme kaybı olmaz. Kötü izler kalmaz. Protez kullanmak zorunda kalmaz” diye konuştu.

DÜZENLİ MAMOGRAFİ

Bir kadının risk grubuna göre her yıl düzenli mamografi çektirmesi gerektiğini belirten İlkgül, “Yüksek risk grubunda olan bir kadın 40 yaş öncesi yılda bir kez mamografi çektirmeli. Normal yaş grubunda ise 40 yaş sonrası yılda bir kez mamografi çektirmeli. Bu yaş grubu Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiştir” dedi.

Dr. Özer İlkgül, vatandaşların sorularını da yanıtladı.
blank