Home Milletvekili Bulut, Antalya’daki elektrik kesintilerini sordu

Milletvekili Bulut, Antalya’daki elektrik kesintilerini sordu

Antalya Milletvekili  Bulut, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi.

Seçim bölgem Antalya ilimizin birçok bölgesinde rüzgâr, fırtına ve şiddetli bir yağmurun olmadığı anlarda bile bazı mahallelerimizde elektrik kesintileri sıkça görülmektedir. Oluşan bu kesintiler sonucunda vatandaşlarımız elektrik arızaya başvurmakta ancak kesintiler hakkında yeterli ve sağlıklı bilgi alamamaktadırlar. “Sık aralıklarla elektrik kesintisi sorunu” sonrasında esnafımız, sanayicimiz, turizmcimiz ve yurttaşlarımızın mağdur edilmesi ile beraber Türkiye’nin Turizm vitrini olan Antalya imajına ciddi zarar verilmektedir.

Bu bilgiler neticesinde;
1.Başta “Kayıp/Kaçak” olmak üzere halkımızın direk ilgi ve sorumluğunda olmayan birçok kalemi sıralayıp elektrik faturalarımızı şişiren elektrik şirketleri vatandaşlarımızdan topladığı bu paraları ne yapıyorlar?
2.  Tüm Türkiye’ de olduğu gibi seçim bölgem olan Antalya ilindeki vatandaşlarımızdan şişkin faturaları tahsil etmeyi bilip de, ödeme 3 – 5 gün geçtiğinde şarteli indirmeyi, açtığınızda hem gecikme faizini hem de 18 TL. açma/kapama parası olarak vatandaşlarımızı katmerli cezalandıran elektrik dağıtım şirketlerinin arızalar konusundaki yaptığı yatırımlar nelerdir?
3.     Bu Elektrik Dağıtım Şirketleri toplanan paraların yüzde kaçını yatırıma ayırıyor?
4. Yapılan yatırımlar bakanlığınız tarafından denetleniyor mu? Denetleniyorsa denetimleri yaparken hangi kriterlere göre denetim yapıyorsunuz?
5.   Elektrik arıza telefon hatlarının çalışıp çalışmadığının, ya da telefona cevap veren kişilerin vatandaşlarımıza olan yaklaşımlarının ve sorunlar hakkında vatandaşlarımızın kesintiler hakkında yeteri kadar bilgilendirilip bilgilendirilmediğinin denetimlerini ve araştırmasını yapıyor musunuz?
6. Henüz Özelleştirmesi yapılmamış olan, yapılan ihale sonucu alanı olmayan AKDENİZ EDAŞ ta görev yapan personel yetersizliği neden giderilememektedir. Birçok ilden büyük olan ve hızla gelişmekte bulunan Finike, Kumluca, Kaş ilçelerinde Elektrik Dağıtım Şirketi AKEDAŞ ta neden elektrik mühendisi ve yeteri düzeyde elektrik teknisyeni bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın kaliteli kesintisiz sürekli enerji kullanması için Arıza ve Bakımlar ile yeni yatırımlar kimlerle nasıl yapılacaktır?