Home Kemer’de ‘Turizm Üst Kurulu’ Kurulması Kararlaştırıldı

Kemer’de ‘Turizm Üst Kurulu’ Kurulması Kararlaştırıldı

Kemer ve Bölgesinin turizmini geliştirme ve tanıtma adına çalışmalar yapan ve her fırsatta bölgenin turizmden daha fazla ekonomik gelir elde etmesi için birlik ve beraberlik çağrısı yapanGATAB,bu anlamda ilkini geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği Turizm Toplantılarının ikincisini Güral Premier Otel’in ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

KETAV Başkanı Mustafa Çalık, KETOB Başkanı Tayyar Gül, ÇAMOB Başkanı Arif Oruç, ATSO Kemer Temsilcisi Kadir Batu, TEKOB Başkanı Serdar Yalçın, Şoförler odası başkanı Mustafa Tıraş, Olympos Teleferik Genel Müdürü Haydar Gümrükçü, Dinopark Genel Müdürü Barış Dursun başta olmak üzere 25’e yakın üst düzey katılımcının hazır bulunduğu buluşma Tekirova Belediye Başkanı ve GATAB Başkanı Yusuf Üras’ın açılış konuşmasıyla start aldı. Ardından TEKOB adına Güral Premier Otel’in hazırladığı turizm fuarları sunum çalışması konuklar tarafından beğeniyle izlendi.

Kemer’in ‘Turizm Üst Kurulu’ Olacak…  GATAB’ın önderliğinde gerçekleşen Turizm Toplantısının ikincisine Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın hızlı ve yerinde karar almak için kentte bir turizm üst kurulu oluşturulmasını istediği damgasını vurdu. Bu isteğin çok yerinde ve anlamlı olduğu fikrinin kabul gördüğü toplantıda Kemer’de bir Turizm Üst Kurulu Kurulması kararı alındı. Oluşturulacak bir turizm üst kurul sayesinde hızlı, doğru ve yerelin ihtiyaçlarına uygun kararlar alabilmesi amaçlanacak. Kurul ayrıca, Kemer genelde hayata geçirilecek “üst kurul”la yeni yatırımların konumlanmasına,  kentte turizmin nasıl sürdürülebilir kılınacağına ve hatta Kemer’in 2013 ve sonrası için turizm beklentileri ve hedeflerinin belirlenmesine kadar geleceğe dair tüm kararları belirleyip işlerlik kazandıracak.

Başkan Üras: “ Üst Kurul Sayesinde Kemer Turizmi İvme Kazanacak”… İkincisi gerçekleşen toplantıya gösterilen ilgiden büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten GATAB Başkanı Yusuf Üras, toplantının Kemer’in turizm geleceği için son derece önemli olduğunu vurguladı. Karar verme sürecinin kısaltılması adına, üst ölçekli planlara da uygun hareket etmek koşuluyla, bir karar alma mekanizmasının Kemer genelinde oluşturulmasının Kemer’e hız katacağının altını çizdi. Üras: “Kemer gibi turizm bölgelerinde proje üretmede doğrudan ya da dolaylı yollardan gerçekleşen gecikmeler sıkıntılara yol açıyor. Dünya turizminin göz bebeği olan Kemerimizin marka değerini tekrar hak ettiği yere çıkartmak için daha hızlı hareket etmek, daha hızlı karar alarak uygulamaya geçmeliyiz. İşte bu nedenle Sayın Valimizin işaret ettiği gibi Kemer’de ‘Turizm Üst Kurulu’ nun oluşması bölgemize ivme ve hız kazandıracaktır” dedi.

Kemer İçin Swot Analiz Yapılıp, Bilimsel Rapor Hazırlanacak… Katılımcıların tek tek söz olarak Kemer’in turizm geleceği adına yapılabilecekler adına düşüncelerini aktardığı buluşmada Kemer için swot analiz yapılması kararlaştırıldı. Toplantıda söz alan TEKOB Başkanı Serdar Yalçın, Kemer’in en büyük eksiğinin bilimsel bir rapora sahip olmayışı olduğunu belirterek ivedilikle swot analiz çalışması yapılmasını önerdi. Yapılan çalışma sonunda rakiplerin durumunu öğrenip, pazarlama stratejileri geliştirilebileceğine vurgu yapan Yalçın’ın bu isteği toplantıda kabul edildi. Toplantıda ayrıca, fuar dışı organize edilebilecek özel kokteyllerin yapılması,  15 Ekim’den sonraki dönemde gelebilecek turistler için yapılacak aktivitelerin belirlenmesi de konuşuldu.  KETAV Başkanı Mustafa Çalık da katılım gösterilecek uluslar arası turizm fuarları için şimdiden hazırlık yapılması gerektiğini bunun için fuar alanı ve metrekare tespitlerinin yapılmasını istedi. Çalık: “Fuarda iyi bir yer almak istiyorsak şimdiden çalışmalara başlanılması gerekiyor. Ukrayna pazarı önemli sürekli artış oluyor. Stand yapımı, stantlardaki aktiviteler ile ilgili hazırlıkları yapmalıyız. Kemer için ne kadar çok şey yaparsak o kadar çok geri dönüş alırız” dedi.   Güral Premier Genel Müdürü Fazıl Dertlioğlu da Kemer’in Avrupa ülkelerindeki algısının giderek azaldığına vurgu yaparak “Avrupa algımız yok olmuş, kontrat müdürleri ve seyahat acenteleri ile aramızı düzeltmeliyiz. Artık, Kemer değil genelde Alanya düşünülüyor. Eyleme geçmemiz lazım” dedi.

Fikirlerin ve düşüncelerin çok yerinde olduğuna dikkat çeken Başkan Üras, bu buluşma ile amaçladıkları şeyin bu ortak dil ve ortak akıl olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Bu buluşmalarla amacımız bölgenin sorularını tespit edip, çözüm için neler yapabilirize ulaşmak. Bugün burada çok güzel konular işlendi. Amacımız Kemer’in tanıtımı başarılı bir şekilde yapmak. En akıllı en efektif çözümler ve öneriler bu masadan çıkacak. O nedenle bu masada olanlar Kemer’in geleceğine yön verecekler. Büyük düşünerek ve ona göre hareket etmeliyiz. Artık tek belediye altında önümüzdeki yılları planlayıp ciddi çalışmalar yapmalıyız. İmajımız gerçekten çok kötü durumda bunu acil olarak düzeltmeliyiz. Bunun için çalışmalı ve hatta uluslar arası firmalardan destek almalıyız. GATAB olarak biz bölgemizin geleceğini düşünüyoruz, sizlerin fikirlerini ve düşüncelerini somutlaştırmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Kazananın Kemer olacağı her şeye varız, destekçiyiz bundan kimse endişe duymasın” dedi.

Toplantı,  bir sonraki buluşmanın 19 Temmuz’da KETOB Başkanı Tayyar Gül’ün ev sahipliğinde  gerçekleşme kararı ile son buldu.

blank