Home Tüm Yazarlar VAJİNİSMUS–TAMAMLANMAMIŞ EVLİLİK

VAJİNİSMUS–TAMAMLANMAMIŞ EVLİLİK

381
0
blank

“O an’a kadar herşey çok iyi sonra…”

143 yıl önce:

Kadının hikayesindeki en belirgin şey çeyrek yy evli olmasına rağmen hala bakire kalması gerçeğiydi… Bu olguyla ilgili araştırmamda vajinal muayene tümüyle başarısız oldu..Vajina ağzına hafifçe dokunma çok yoğun tepkiye neden oluyordu. Sinir sistemi büyük bir karmaşa içindeydi; genel bir kas gerginliği vardı. Tüm vücudu aralıklı kaskatı kesiliyor ve titriyordu. Çığlık çığlığa haykırıyor, gözleri çılgın gibi parlıyordu. Yanaklarından gözyaşları süzülürken terör ve can çekişmeyi andıran görünümü çok acınacak haldeydi”.  (Sims MJ, 1861)

VAJİNİSMUS NEDİR?

Araştırmalara göre evlilik ilişkisinde her iki eşte de bu kadar büyük umutsuzluk yaratan başka bir sorun yok. Cinsel terapiye yanıtı mükemmeldir.

Vajinanın cinsel birleşmeyi engelleyecek biçimde, yineleyici ya da sürekli olarak istem dışı kasılması olarak tanımlanan ve bir savunma tepkisi olan Vajinismus, kadınların ancak cinsel birleşme denemesinde bulunmalarıyla ortaya çıkıyor.

KİLİTLENME OLABİLİR Mİ?

Ülkemizde vajinal spazmın sadece cinsel birleşmeden önce değil, penisin vajinaya girmesinden sonra, yani cinsel birleşme sırasında olabileceği böylece kadının vücudunda penisin kıskıvrak yakalanacağı “KİLİTLENME?” olacağına dair yaygın bir inanış vardır. Yalnızca köpekler gibi bazı hayvanlar açısından mümkün olan “PENİS KAPTİVUSU” olarak tanımlanan bu durum insan cinsel fizyolojisinde olağan bir şey değildir.

VAJİNİSMUS NE SIKLIKTA GÖRÜLÜR?

Cinsel işlev bozuklukları merkezlerine başvuran hastaların yaklaşık %70’inin kadın olduğu ve bunların da yaklaşık %60-70’inin de vajinismus olduğu bildirilmektedir. Kanada’da yapılan bir araştırmada kadınların sadece  %1-6’sı vajinismus yaşadığını gösterirken,CETAD (Cinsel Eğitim Tedavi Ve Araştırma Derneği) Araştırması’na göre Türkiye’de HER 10 KADINDAN BİRİ bu sorunu yaşıyor.

Araştırmada İlk cinsel birleşmeniz ya da birleşmeyi denemeniz sırasında korku,kasılma, acı hissi ya da kaçınma davranışınız nedeniyle cinsel birleşmenin gerçekleşmediği oldu mu?” sorusunu

             % 54’ü “EVET, OLDU” diye yanıtlıyor. Araştırmanın bu konudaki bir başka ilginç bulgusu ise “evet” diyen bu kadınların % 17’sinin “Zaman zaman hala bu durumu yaşadığım oluyor demesi.

Uzmanlara göre bu oran çok yüksek ancak beklenen bir sonuç. Ülkemizde cinsel tedavi merkezlerine başvuran neredeyse her iki kadından birinin vajinismus tedavisi için başvurmasının en temel nedeni ise sorunun bu kadar yaygın olmVası.

VAJİNİSMUSUN NEDENLERİ NELERDİR?

Geleneksel tutum, muhafazakar yapı, eğitimsizlik, koruyucu aile yapıları ve kızlık zarının hala kadının namusu olarak görülüyor olması en önemli nedenler. Nitekim araştırmada, eğitimsiz kadınlar arasındaki oran % 68’lere çıkarken, üniversite mezunlarında  % 35’lere düşüyor.

Vajinismuslu kadınların kurallara uyan, kızgınlığını dışa vuramayan, sürekli bir kabul ihtiyacı içinde olan “İYİ (ideal) KIZLAR” olduğu saptanmış durumda.

Bu kadınların bir başka özelliği ise genellikle baskıcı ve otoriter olan babalarının tersi özelliklerini gösteren erkekleri eş olarak seçmeleri. Yani, bu kadınlar genellikle, NAZİK, KİBAR VE PASİF erkekleri koca olarak seçiyorlar.

İLK GECEDEN SONRA NELER OLUYOR?

Birçok kadın evlilik öncesinde nişanlılarıyla cinsel birleşme denemesinden bilinçsiz olarak kaçınıyor ve bunu ahlaki ya da dini nedenlere bağlıyorlar. Böylece, cinsel birleşme denemesini mümkün olduğunca erteliyorlar. Evlendikten sonra da birçoğu yorgun olduğu veya başının ağrıdığı gerekçesiyle birleşme denemesini erteliyor.

Vakaların çoğunda, ilk cinsel birleşmesinde korku ve kasılma ortaya çıkınca, birkaç ay içinde cinsel birleşme denemeleri giderek seyreliyor ve cinsel birleşme denemesinde bulunmaksızın “sürtünme” ile boşalma alışkanlığı geliştiriyorlar.

Tedavi arayışı birçok vakada, evlilikten sonraki bir yıl içinde ortaya çıkıyor. Ancak bazı vakalarda 20 yılı bile geçebiliyor. Tedavi arayışı ise çoğunlukla çocuk sahibi olmak isteği veya çevreden gelen “ çocuk yapın” baskısına bağlı oluyor.

CİNSEL ANATOMİ İLE İLGİLİ CİNSEL MİTLER;

Vajinismus sorunu olan kadınlarda sık görülen yanlış, kulaktan kulağa yayılan efsanevi inanışlardır. Cinsel mitler, cinsel işlev bozukluklarına neden olmaktadırlar.

v     Erkek cinsel organının büyüklüğü oranında zevk verir.

v     Penisin vajinaya girişi zordur.

v     İlk cinsel ilişki kadın için çok ızdırap vericidir. Kadın için tehlikeli olabilir.

v     İlk cinsel ilişkide kan gelmezse kadın bakire değildir.

v     İlk cinsel ilişkide “başarısız” olan erkek, erkek değildir.

v     Sürtünme ile kızlık zarı bozulabilir.

v     Evlenmeden önce kızlık zarının bozulmaması için çok tedbirli olunmalıdır.

            TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Yaşamda cinsel ifade ve davranış olarak yer bulan cinsellik, insanların büyük bir kısmı tarafından insanın yaşayabileceği en güzel zihinsel ve bedensel eylemlerin bir bütünü olarak kabul edilir. İnsanın var olmasının ya da varlığını ötekine hissettirebilmesinin başka tür bir ifade şeklidir.

Vajinismusun tedavisi kolay ve başarı oranı çok yüksektir. Tedaviye devam eden ve verilen ödevleri yapan hastalarda tedavi oranı hemen hemen % 100 civarındadır. Çiftin sorun alanlarına göre; 4-10 seans ve 1-4 ay arasında değişen bir sürede ve genelliklehaftada bir yapılan seanslardan oluşur. Tedavinin esası vajinadaki istem dışı kasılmanın aşamalı egzersizlerle ortadan kaldırılmasıdır. Tedavide gevşeme, imajinasyon, duyarsızlaştırma teknikleri kullanılır. Ayrıca vajinusmusa yol açan etkenlerin çözümlenmesi sağlanır. Kognitif davranışçı terapi ,psikodinamik terapi , hipnoz kombinasyonu oldukça başarılıdır.

Kognitif terapi yaklaşımı ile vajinismik yanıt gelişimine neden olan duygu, düşünce ve yaşantılar belirlenir. Cinsel terapist aktif bir tartışma ile yeni ve daha uyumlu yorumları harekete geçirerek olumsuz ve çarpıtılmış bilişlerin uygun ve uyumsal olarak yeniden yapılandırılmasını sağlamaya çabalar. Bunu sağladığında koşullu olarak gelişen vajinismik yanıtın çözümlenerek kaybolması beklenir.

Buna karşın, çok çeşitli yanlış tedavi uygulamalarına tanık olduğumuzdan, uygun olmayan tedavi yöntemlerini aktarmak gerekmektedir.

TEDAVİDE UYGUN OLMAYAN YAKLAŞIMLAR

1.Kızlık zarının operasyonla alınması: Vajinismusun kızlık zarıyla bir ilişkisi yoktur ve kızlık zarının alınması sorunu çözmez.

.Genel anestezi altında cinsel birleşme: Genel anestezi ile vajinal kaslar da gevşediğinden cinsel birleşme gerçekleşse bile daha sonraki cinsel birleşme denemesinde vajina kasları gene kasılacaktır. Üstelik iki kişinin haz paylaşımı demek olan sevişme sırasında bir kişi uyutulmaktadır. Bu yaklaşım yararsız olduğu kadar etik de değildir.

3.Uyuşturucu pomadlar:Yararsızdır.

4.Kadının sarhoş edilmesi:Yararsızdır.

5.Anksiyolitik ilaçlar :Yararsızdır.

6.Sıcak su banyosu, anestezik pomadlar, ağrı kesiciler, sıkıntı gidericilerin birlikte kullanımı: Vajinusmusta yararsız olup sadece cinsel birleşme korkusu olan ama vajinal kaslarda kasılma olmayan vakalarda bunun gibi aslında yararsız olan tedavi yöntemleri kişi tedavi olacağına ikna olursa çoğunlukla geçici olmak üzere işe yarayabilir.

7.Vajinaya botoks uygulanması: Botoks vajina kaslarını felç edeceğinden botoks uygulaması ile cinsel birleşme sağlanabilir. Ancak, kadının korkusu, cinsel birleşmeye karşı direnci ve varsa travmaları tedavi edilmeden kalır ve botoksun etkisi geçtiğinde vajinusmus tekrar ortaya çıkabilir. Ancak bunlardan önemlisi kadının iradesini kırmaya yönelik bu girişimin etik olmamasıdır.

8.Tek seanslık, çeşitli yatıştırıcı ve ağrı giderici, kayganlaştırıcı maddelerverdikten sonra, hekimin çifte verdiği telkinlerle ve kendi muayenesinde hatta kendi yanında cinsel ilişkiye girmeye zorlaması ne etik ne de bilimsel bir yaklaşımdır.

 

EVLİ BAKİRELER –VAJİNİSMUSLU KADINLAR

Karı koca olamadık…Görücü usulü evlendik,zamanla eşimi sevdim. İlk gece çok korktum bacaklarım kasılarak eşimi ittim.Çok sayıda kadın doğum uzmanına gittik. Kızlık zarımın kalın olduğunu söylediler.Ameliyat oldum, zarı aldılar, sonra yine bir şey değişmedi.Kanalların dar ameliyatla açalım dediler tekrar ameliyat olmak istemedim. Psikolağa gittim korkmamamı ,korkuyu yenmem gerektiğini söyledi. Psikiyatriste gittim depresyon ilacı verdi. İstanbul’daki doktoru televizyonda izledim,borç para bularak gittik, ücreti çok yüksekti. 11 çiftle birlikte bizi de alıp 30 dakika görüştü, çok utandım, bir şey diyemedim. Reçete verip 13 kez denememizi yapamazsak muayenehanede yaptıracağını söyledi. Uyuşturucu ilaçlarla leğende oturma banyosu yaptım. O ilaçlardan vajinamda yanma oldu, kadın doğum doktoru “rahime ilerleseydi,ileride kısır bile olabilirdin” dedi. Son ümidimiz sizsiniz, düzelebilir miyim? ”

Üç yıldır ilişkiye giremiyoruz,hacı hocaya gittik, doktora gitmedik, gizledik herkesten.Bir Allah biliyor sorunumuzu bir de siz doktor hanım. Herkes artık çocuk yapın diye baskı yapıyor, bir şey diyemiyoruz

40 yaşındayım 25 yıllık evliyim.Cinsel ilişkiye girmeye korkuyorum.Beyim senelerce çaresi olmadığını benim yenmem gerektiğini söyledi. Birbirimizi seviyoruz, haftada iki defa sevişiyoruz, orgazm olabiliyoruz. Eve bazen  geç geliyor, eminim hayatında birisi var

VAJİNİSMUSLU EŞİ OLAN ERKEKLER;

Birleşmek için başlangıçta çok deniyorduk, artık bir şey yapmıyoruz, üzgün görünce bir de ağlayınca dayanamıyorum. Ne yapsaydım tecavüz mü etseydim? Başka birisiyle denedim hiç sorun olmadı. Ama ne yazık ki hastalık kaptım. Çok pişmanım, hata yaptım, eşimin öğrenip de kırılmasını istemem. Eşimi seviyorum ben…”

Giriş aşamasında sanki karşımda bir duvar var. Birleşme aşamasında sertleşme kayboluyor.Hiç birleşme olmadı. Acaba olacak mı diye güvensizlik, istek oluyor ama anında gidiyor, tam sertleşme olmuyor. Bir sınav gibi yapamayacağım diye bütün hayatım bu, işime de yansıyor, eksiklik hissediyorum,tam doyuma ulaşamıyoruz.Giderek isteğimde de azalma oldu.Cinsel terapiden fayda görebileceğimizi söylediler, sizi bulduk”

“Çok severek evlendik, bunun başımıza geldiğine inanamıyorum. Geçmişte çok cinsel eşim olmuştu. Acaba cezalandırılıyor muyum? Evlilik sonrasına saklamıştık olmadı.”

Previous articleSGK Manavgat’a ek bina yapılacak‏
Next articleSinem Kreş’e Ziyaret