Home İsveç emeklilik yaşını tartışıyor!

İsveç emeklilik yaşını tartışıyor!

Daha iyi verim alabilmek adı altında emeklilik yaşının 65’ten 75’e çıkarılması istendi…

İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, daha iyi verim alabilmek için emeklilik yaşının 65’ten 75’e çıkarılması gerektiğini söyledi.
İnsan ömrünün uzadığına dikkat çeken İsveçliler, çalışma hayatını uzatıp, emeklilik yaşının daha geç yaşlara alınmasını tartışyor. Yeni doğan bir bebeğin artık 100 yaşına kadar yaşayabilme olanağının bulunduğuna dikkat çeken İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, İsveç gazetesi Dagens Nyheter’e yaptığı açıklamada, çalışma hayatında yapılabilecek düzenlemelere dikkat çekti. Reinfeldt, yeni çalışma sistemi ile ilgili tartışmaların yapılmasını istediğini de kaydederken, henüz daha karar aşamasında olduklarını söyledi.

Reinfeldt, emeklilik yaşının uzatılması ile birlikte çalışanlara işlerinde kariyer ve eğitimlerini değiştirmelerine olanak sağlanabileceğini, yaşı ilerledikçe kendilerine zor gelen işleri değiştirme imkanı verilebileceğine de dikkat çekti.

Mevcut tasarıya göre emeklilik yaşı 65 olarak kabul ediliyorken yeni bir tasarı ile bunun 75 yaş olması hedefleniyor.

İsveç Başbakanı Feinfeldt’in emeklilik yaşının 75 yaşına yükseltilmesi gerektiği öngörüsü önce öl sonra emekli ol düşüncesini beraberinde getiriyor.
İnsan ömrünün uzadığı üzerinde araştırmalar yapılırken, mevcut yaşam istatistikleri incelendiğinde 70 yaşlarına gelen insanların genel olarak hastalıklı olduğu veya sadece kişisel bakımlarını yapabilecek kadar güce sahip oldukları herkesce bilinen bir gerçek, ancak Feinfeldt’in bu görüşü yıpranmamış ve kendileri gibi makamlarda oturarak yaşam standartları yüksek, gelir problemi olmayan vede her türlü sağlık kontrollerini istedikleri gibi yaptıran insanlar için geçerli olabilir.

Normal vatandaş bu kadar şanslı değil…
İsveç politikalarını tepedekilere göre değil genele yayma düşüncesi ile yapmalıdır.

Henüz etkili bir tepki söz konusu olmasa da konunun gündeme ciddi boyutlarda taşınması durumunda bu tasarı vatandaş tarafından büyük tepkilere sebep olacaktır.