Home İsveç Sosyal Demokrat Parti Lideri Håkan Juholt istifa etti

İsveç Sosyal Demokrat Parti Lideri Håkan Juholt istifa etti

Son zamanlarda Sosyal Demokrat Parti Lideri’nin kişisel hatalarından dolayı partinin oy kaybına uğradığı ve her geçen gün düşüş yaşayan parti’nin çıkarlarını göz önünde bulundurarak güçlü muhalefet için görevinden istifa etti.

Juholt;Sosyal Demokratlar olarak 2014 yılı için yeni ve iyi bir başlangıç yapmaya ihtiyacımız var. Ömrünün sonuna kadar sosyal demokrat olduğunu yansıtan yazılı bir açıklama yaptı.

İsveç’te yapılan son seçimlerde Mona Sahlin ile seçimlere giren Sosyal Demokratlar seçimi kaybetmeleri üzerine Sahlin istifa etmişti. Sahlin’in yerine öneri üzerine parti başkanlığına gelen Håkan Juholt seçin görmeden görevine istifa etti.

Şimdi merakla beklen Juholt’un yerine kimin geleceği, genel başkanın kimin olacağı hakkın henüz bir belirti bulunmuyor.
Kısa bir zaman içinde başkan seçme konusunda Sosyal Demokrat’ların bir araya gelerek değerlendirme yapacakları belirtilirken bundan sonra kimin başkan olacağı partililer arasındaki en büyük merak konusu.

İsveç’te güçlü muhalefet ve İsveç tarihinin en çok iktidar olan partisinin yeniden iktidara gelmesi için çeşitli yollar izlendiği de söylentiler arasında yer alıyor.