Home İsveç ülke ekonomisi hakkında doğruları saklıyor

İsveç ülke ekonomisi hakkında doğruları saklıyor

İsveç ihracatının %60’nı karşılayan Avrupa pazarında durum buyken İsveç’in büyümesinden bahsedilmesi biraz aklı selim olmasa gerek.

Basın kaynaklarında bir yıldan fazladır boy boy afişlerle iflas bayrağını çeken Saab, yine devletin demir yolları olan SJ’nin 30 yıldır firmaya emek veren çalışanlarına Hacivat, Karagöz oyunu yaparak kapıyı göstermesi ve bunun yanı sıra hükümetin yanlış ekonomi politikaları krizi iyice his edilir hale getiriyor.

İşsizlik istatistiklerinde doğrular yansıtılmadığı halde işsizlikte büyük yükselmeye devam ediyor.

Avrupa genelinde göçmenlere yönelik davranış ve çalışma tutumları sertleşirken bu İsveç’te de çalışanları vurmaya devam ediyor.

Göçmenler işsizlik oranının yüzde 35.5’ini kapsıyor.

Göçmenlere göre hükümet taraf, İsveçlilere göre hükümet başarısız.

Göçmenlere yönelik politikalar üretmeyen ve yapabildiği kadar zorluklar çıkaran İsveç Hükümeti göçmen kesimlerin tepkisine neden oluyor. Yine kendi ülke vatandaşları tarafından yeterince üretemeyen hükümet konumunda olan Moderatlar, vatandaşların görüş ve düşünceleri ile ilgili yapılan “bugün seçim olsa oyunuzu kime verirdiniz” anketlerine bakıldığında hala birinci sırada yer alıyor ancak genel seçimde aldığı oy potansiyeli ile kıyaslama yapıldığında büyük bir düşüş olduğu görülüyor.

İsveç maliye bakanı Anders Borg’un kemer sıkma politikalarını ilk kendi delmesi, lüks toplantı salonlarında ve büyük yıldızlı otellerde toplantılar düzenlemesi tepkilere neden oldu. Basına yansıyan yönü ile devletin krizin faturasını vatandaşa ödetmeye çalıştığı ortaya koyulurken konu ile ilgili bakan Borg yorum yapmaktan kaçınarak mümkün oldukça suskunluğunu korudu.

Her geçen gün eriyen ekonomi haline gelen ve bu erimi devam eden İsveç’i nasıl bir gelecek beklediği merak konusu.