Home Somali Eski Başbakanı Mohammed Abdollahi’den T.C. Stockholm Büyükelçiliğine ziyaret

Somali Eski Başbakanı Mohammed Abdollahi’den T.C. Stockholm Büyükelçiliğine ziyaret

İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu‘nun organize ettiği ziyaret programı çerçevesinde, Somali’nin eski başbakanı Mohammed Abdollahi T.C. Stockholm Büyükelçiliğine İsveç’teki bir grup Somaliler ile  ziyarettte bulundu.

Yüz yılın açlık ve zorlukları ile mücadele eden Somali’ye Türkiye Cumhuriyeti’nin vermiş olduğu ekonomik destekten ötürü böyle bir ziyarette bulunmanın borç olduğunu dile getirerek bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyleyen Abdollahi; “Türkiye Cumhuriyeti’nin halkımıza vermiş olduğu maddi ve manevi desteklerinden dolayı, kendi adıma, Somali’de ve dünya’da yaşayan tüm Somaliler adına başta Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm Türkiye halkına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Somali’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığına gösterilen Mohammed Abdollahi önümüzdeki süreçte Somali’nin Cumhurbaşkanı olmasına kesin gözüyle bakılırken, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarını ziyaret ederek diyalogları geliştirmek istediği bilgisine yer verilen Prof. Mohammed Abdollahi’nin Somali’de ve Dünya’da yaşayan Somalililerin desteklediği bir isim olmasından dolayı yaşadığı Amerika’dan ülkesine geri dönerek halkı için çalışacağı belirtildi.

Bölgesel sorunların aşılması ve istihdamın daha etkili sağlanması gerektiği konusuna da değinilerek, bölgedeki sorunların tüm insanlar tarafından doğru algılanarak yaklaşılması gerektiği savunuldu.

Ziyaret amacı itibarı ile anlamlı
Ziyaretin amacı itibarı ile anlamlı olduğunu söyleyen T.C. Stockholm Büyükelçisi Zergün Korutürk; “Ülkemizin Somali’ye yönelik başlatmış olduğu yardım kampanyası ile bölgede yaşanan sıkıntıların gün yüzüne çıkmasından, ülkemizin ve vatandaşlarımızın sağlamış olduğu ekonomik katkıdan dolayı sayın Abdollahi bu ziyareti gerçekleştirmiştir. Bu anlamda kendilerini misafir olarak kabul etmekten memnuniyet duyduk” dedi.

Avrupalı Somalililer Ankara’ya gitmek istiyorlar…
 İsveç’te yaşayan Somalililer Avrupa genelinde faaliyet gösteren Somali örgütlerinin ortak bir program çerçevesinde T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluşmak istediklerini söyledi.

İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu’nun organizasyona aracılık etmesi için teklifte bulunan İsveç’teki Somalililer; bir çok faaliyetlerinde bulunan ve kendilerine destek veren İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hasan Dölek‘e teşekkür ederek, sayın Dölek’in bu isteğimizi kırmayacağını umuyoruz ve T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan görüşme hayalimizin gerçekleşmesi için aracılık etmesini istiyoruz denildi.