Home Türkişnet; Türkiye İsveç Ticari ilişkilerine dikkat çekti

Türkişnet; Türkiye İsveç Ticari ilişkilerine dikkat çekti

İsveç’te faaliyet gösteren Türkişnet yöneticileri “Büyükelçilik gözünden Türkiye-İsveç ilişkileri, siyasi ve ekonomik gelişmeler” adı altında bir konferans organize etti.

Organize edilen konferansa T.C. Stockholm Büyükelçiliği 1. Müsteşar Cengiz K. Fırat konuşmacı olarak davet edilerek Türkiye, Avrupa, Türkiye ve İsveç arasındaki siyasi ve ekonomik gelişmeler konusunda iş adamları ve vatandaşları bilgilendirdi.

Türkişnet kurucusu Mansur Köylüoğlu’nun açılış konuşmasını yaptığı konferansta “Türkişnet olarak amacımız İsveç’teki gerek Türk iş adamlarımızı, gerek öğrencilerimizi ve gerekse İsveçli firmalarda çalışanlarımızı bir araya getirerek birbirileri ile kaynaşmaları, iş olanaklarını artırmak ve yeni iş alanlarının iş birliği içinde bulunarak yeni projelere imza atmayı sağlamaktır. Bu anlamda Türkişnet iki yıl önce çıktığı yola etkili ve sağlam adımlarla devam etmektedir” dedi.

Köylüoğlu; Amaç ve beklentilerinden bahsettikten sonra katılımcılara teşekkür edip, konuşmacı olarak davet edilen T.C. Stockholm Büyükelçiliği 1. Müsteşarı Cengiz K. Fırat’ı konuşması için kürsüye davet etti.

Fırat; konuşmasına Türkişnet yönetimine ve katılımcılara teşekkür edip kendini tanıtarak başladı.
Avrupa birliği siyasi işler daire başkanlığı görevini yapmış biri olan Fırat; Türkiye’nin büyüyen bir ekonomiye, güçlü bir siyasi ve ekonomi iradey sahip olduğunu ve günümüz Türkiye’nin özellikle bölgede çok etkili olduğu, yanı sıra avrupa ve tüm dünya’da aktif rol oynayabilecek kabiliyette sahip olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin iş ve ekonomisi, turizm ve yatırımları ile cazibe merkezi haline geldiğine dikkat çeken Cengiz K. Fırat; “Artık Türkiye’mizden bahsederken sadece güçlü bir orduya sahip olduğundan bahsetmiyoruz. Bunun yanında ekonomisiyle, siyasetiyle ve diğer yönleri ile de güçlü bir Türkiye’den bahsediyoruz. Bu da gelişen bir ülke, güçlü bir Türkiye demektir” dedi.

Türkiye’nin turizm merkezi olduğuna dikkat çekti
Fırat; Türkiye’nin son yıllarda tüm yönleri ile olduğu gibi Turizmi de ciddi boyutlarda gelişen bir ülke konuma geldiğini ve istatistiklerin gösterdiği verilere bakıldığında 2011 yılında 30 milyon turistin tatil yaptığı bir ülke durumundadır bugün Türkiye. Bu bağlamda değerlendirecek olursak Türkiye çok kültürlüğün yaşandığı, hizmet sektörünün geliştiği ve Turizm’inin büyük bir başarı gösterdiğini hepimiz görüyoruz şeklinde konuştu ve 2011 yılında sadece İsveç’ten 600 bine yakın insanın Türkiye’de tatil yaptığını bununda İsveç nüfusu ile kıyaslandığında, nüfusun yaklaşık yüzde 15’ine denk gelmekte olup büyük bir rakamdır olduğu şeklinde konuştu.

Fırat; Türkiye’nin coğrafi konumu itibarı ile Avrupa ve Asya’yı bir birine bağlayan bir köprü görevini oluşturmakla dünya’nın merkezi konumunda olup, bununla birlikte nüfusunun yüzde 90-95 oranının müslüman olduğu ve hiç bir müslüman ülkede benzeri olmayan bir ülke olduğunu dile getirdi.

Bütün yönleri farklı bir ülke olan ve dünya’da benzeri neredeyse olmayan bir ülke olduğunu söyleyen Fırat; “Türkiye hem müslüman, hem demokratik, hem de laik bir ülke” dedi.

TÜRKİYE BÜYÜDÜ VE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
Türkiye’nin son yıllarda büyük bir azimle çalıştığını ve buna bağlı olarakta çok etkili bir şekilde büyüdüğünü vurgulayan Fırat; “Türkiye ekonomisi büyüdü ve büyümeye devam edecektir” şeklinde konuştu.

İsveç’te yaşayan Türk girişimci ve iş adamlarının çalışmalarına da değişine Fırat; Bir ülkede etkili bir toplum olarak yaşamını sürdürmek isteyen her topluluk gerek ticari, gerekse siyasi alanlarda kendini geliştirmek ve değişen dünya’ya pararlel olarak kendini yenilemek zorundadır. Bu anlamda burada yaşayan Türk iş adamlarının iş birliği içinde olmalarının önemli olduğuna dikkat çekti.

İSVEÇ VE TÜRKİYE’NİN TİCARİ ANLAYIŞI BİR BİRİNE BENZİYOR
T.C. Stockholm Büyükelçiliği 1. Müsteşarı Cengiz K. Fırat; 2,5 yıldır bulunduğu İsveç’te; İsveç ve Türkiye’nin gerek yatırım hedeflerinin, gerekse siyasi ve ticari olarak bir çok ortak değerlerin olduğunu ve Ab üyelik sürecinde de Türkiye’yi açık bir şekilde destekleyen bir İsveç olduğunu hepimiz görüyoruz şekilnde konuşarak, İsveç’in de Türkiye gibi ekonomik olarak iyi bir güce sahip olduğunu ve ticari alanlarda Türkiye ile İsveç çalışma modelinin bir birine çok benzediğini söyledi.

TÜRKİYE YARDIM ALAN ÜLKE KONUMUNDAN YARDIM EDEN ÜLKE KONUMUNA GELMİŞTİR
Fırat; bundan bir kaç yıl önce Türkiye’nin yardım alan bir ülke olduğunu ancak geldiğimiz bugünki Türkiye’ye baktığımızda dünya’nın bir çok yerinde en büyük ekonomilere sahip olan ülkelerden daha çok yardım ve destek vermekte olduğunu söyleyerek “Türkiye’nin her yıl karşılıksız bir şekilde yaklaşın 1.5 milyar dolar yardım ettiğini” söyledi.

Konferans’ın son bölümlerinde katılımcıların görüş ve sorularına da yer verilerek tamamlanan “Büyükelçilik gözünden Türkiye-İsveç ilişkileri, siyasi ve ekonomik gelişmeler” konfranstan katılımcılar memnun ayrıldı.