Home “PROF. ÖZÇATALBAŞ’IN 14 MART TIP BAYRAMI MESAJI” 14 Mart 2015

“PROF. ÖZÇATALBAŞ’IN 14 MART TIP BAYRAMI MESAJI” 14 Mart 2015

Mart ayının 14’ünde kutlanan Tıp Bayramı sağlıkalanında çalışanlara yönelik hizmet sorunlarının tartışıldığı, tıbbi bilimlere katkıda bulunan meslek insanlarına  ödüllendirmelerin yapıldığı anlamlı bir gündür. 14 Mart, Tıphane-i Amire’in 1827’deki açılış günü olup, bu nedenle  olan her 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Özellikle içinde bulunduğumuz 2015 yılının Çanakkale Zaferinin 100.YILI olması nedeniyle TIP BAYRAMI çok daha anlamlıdır. Öyleki 1915 yılında Çanakkale Cephesine gönüllü olarak giden tıp öğrencileri,19 Mayıs taarruzunda tamamen şehit düşmüş ve İstanbul Darülfünun Tıp Fakültesi 1921 yılında hiçbir mezun verememiştir. Bu olay; bir ülkenin beşeri kaynağının ülkesine duyduğu aşkın ve hizmetinin bedelsiz olduğunu, “vatana hizmetin ibadet olduğunu” gösteren somut ve çok önemli bir örnektir. Ne mutlu ki; tarihimizin her döneminde pek çok kahramanlık örneği görülmüştür. TIP ÖĞRENCİLERİNİN ÇANAKKALE CEPHESİNDEKİ VATANPERVERLİKLERİ BU MESLEK GRUBUNUN DA TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZILMASINA YOL AÇMIŞTIR.

Pek çoğunun isimleri unutulmuş olsa da, insanımıza hizmet etmek üzere yola çıkan tüm sağlık çalışanlarımızın, bu alana hizmet sunan her yöneticimizin, TIP CAMİASINDA GÖREV YAPAN TÜM DOSTLARIMIZIN TIP BAYRAMINI KUTLUYOR,  İNSANIMIZA HİZMET VERMEK ÜZERE HER AN HER YERDE HAZIR BULUNAN BU CESUR YÜREKLİ GÖNÜL ERLERİNE İÇTEN  SAYGI VE SEVGİLERİMİ SUNUYORUM.