Home Tüm Yazarlar Dikkat polis bölünmesin!

Dikkat polis bölünmesin!

795
0
blank

1970 li yıllarda devletin en önemli kurumlarından eğitim kurumunda ve emniyette bölünmelere şahit olmuştuk.1980 ihtilaline kadar bu ikiye ayrılış sürmüştü,solcu polisler POL DER ci sağcı polisler POL BİR ci olarak ayrışmışlardı.Aynı şekilde öğretmenler deTÖB-DER(Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği),  200 bin öğretmenin üye olduğu, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük öğretmen örgütlenmesi olanTÖB-DER, 1981’de o dönem yürürlükte olan 141 ve 142. maddeye dayanılarak kapatıldı ve üyelerin birçoğu sürgünlere gönderilirken bazı üyeleri de saldırı, pusu ve işkencelerde öldürüldü. Aynı şekilde sağcı veya ülkücü öğretmenler olarak anılan ÜLKÜ-BİR derneği vardı ve aynı uygulamalara maruz kaldılar.Sürüldüler, suikastlere kurban gittiler.

Toplumun yetiştirilmesinde büyük rolü olan öğretmenlerin ideolojilere kapılması, başta gençlerimiz olmak üzere tüm halkımızı etkilemişti ve milletimiz hemen hemen ikiye ayrılmıştı

Canımız, malımızı emanet ettiğimiz polisimizin ayrışması da ayrı bir trajediydi.Sağcı POL BİR üyeleri kendi aralarında dayanışma içine girerek karşı gurup POL DER lilere yakın olanları tutuklarken, aynı şekilde POL DER üyeleri, halkın içinde POL BİR lilere yakın kişileri tutuklayarak akla hayale gelmeyecek yöntemlerle suç isnat edip işkence dahil birçok eziyet çektirirlerdi.

Bu dernekler, toplumda kendilerine yakın görüştekileri koruyup kollarlardı. SonuçteKİN, NEFRET, gün gün arttı ve çatışmalar,faili meçhul cinayetler artti.Yani senden olanlar bizden olanlar ayrışması yeni değil.

O yılların siyasileri koltuklarını koruma adına bu ayrışmalardan istifade etmek isteyerek yandaş toplama çabalarını sürdürmüşlerdi.

Son günlerdeki Emniyet operasyonları, bana geçmişi hatırlattı ve endişelendirdi. Sen bana ve bizlere dokundun, neden araştırma yaptın diyerek polisi suçlayıp, polisin polise yaptığı operasyon ve uygulamalar bir nevi tarafkirlik algısı yaratıyor. Neticede emri veren, “TAVŞANA KAÇ TAZIYA TUT!” diyenler yukarıda yer tutanlar olduğuna göre gece gündüz verilen emir ve talimatları yerine getiren polisimiz neden suçlanır. Eğer emirleri yerine getirirken ideolojik veya taraf tutarak bir uygulamanın içine girmişlerse kabahat yine yukarılarda yer tutan, emir vericilerde değil mi?.

POLİSİMİZ HİÇ BİR SİYASİ PARTİNİN VE GÜCÜN TARAFI OLMAMALI, DEVLETİN VE MİLLETİN TARAFI OLMALI.
Şeyh Edib-Ali,‘ YÜKSEKLERDE YER TUTANLAR, AŞAĞIDAKİLER KADAR GÜVENDE DEĞİLDİR’demiş.Ama millet ve devlet bakidir.

Buradan geçmişi hatırlatarak Emniyet mensuplarına seslenmek isterim, SAKIN BİR BİRİNİZE KIN BESLEYİP AYRIŞMAYIN. Türkiye üzerinde planları olanların ekmeğine yağ sürmeyelim.

Hoşça kalın birlik beraberlikle kalın.