Home Antalya Haberleri Başkan Türel 51’nci Altın Portakal Film Festivali Onur Ödülleri’ni İstanbul’da açıkladı

Başkan Türel 51’nci Altın Portakal Film Festivali Onur Ödülleri’ni İstanbul’da açıkladı

457
0
blank

Türel: “Altın Portakal’ı yeniden küresel bir festival olarak öne çıkaracağız”

“Akaydın’ın ödül ayıbı bir daha yaşanmayacak”

İstanbul’da basın toplantısı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bu yıl 10-18 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 51’inci Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nin onur ödüllerinin Haldun Dormen, Nilüfer Aydan ve Tarık Dursun Kakınç’a verileceğini açıkladı. Altın Portakal’ı yeniden dünya sinemasının gündemine alacaklarını ve küresel bir festival olarak öne çıkaracaklarını söyleyen Başkan Türel, Akaydın yönetimi tarafından ödenmeyen geçen yılki festivalin ödül borçlarını da en kısa sürede ödeyeceklerini de belirterek, “Böyle bir durum Antalya ve Altın Portakal adına utanç verici bir durumdur ve kabul edilemez. Sinemaya, sanatçılara yapılan bu saygısızlığı en kısa zamanda telafi edeceğiz ve inşallah artık böyle bir saygısızlık Altın Portakal tarihinde bir daha yaşanmayacak” dedi. Altın Portakal Festivali bünyesinde, ulusal ve uluslar arası sinema yapımcılarını buluşturacak Antalya Film Forumu düzenleneceği de açıklandı.

Türk sinemasının Oscar’ı Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin kalbi İstanbul’da attı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bu yıl 51’incisi düzenlenecek Altın Portakal Film Festivali nedeniyle İstanbul Yıldız bir basın toplantısı düzenledi. Antalya ve İstanbul’dan basın mensuplarının katıldığı toplantıya sinema emekçileri, oyuncuları, sinema derneklerinden temsilciler de yer aldı.  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 5 yıllık bir aradan sonra bir kez daha Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali nedeniyle basın ve sinema emekçileriyle bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Başkan Türel, 2004-2009 arasında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Altın Portakal’ın Türkiye sinemasının profesyonelleriyle birlikte, uluslararası ölçekte en iyi şekilde gerçekleştirilmesi için gayret ettiğini belirterek, “2006’dan 2009’a, Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya halkının ve sinemaseverlerin desteği ve Büyükşehir Belediyemizin gayretiyle Cannes’dan Venedik’e, Sundance’ten Tokyo’ya ve New York’a uzanan dünya festivaller zinciri içinde seçkin bir yere sahip oldu. 4 yıl boyunca, festivalimiz sadece Türkiye sinemasının gücünün değil, aynı zamanda bir dünya kenti olarak markalaşan Antalya’nın da simgesi olarak sinemaseverlere, dünyaca ünlü ödüllü yönetmenlere, yıldızlara, sinema veya film endüstrisi profesyonellerine ev sahipliği yaptı” diye konuştu.

FESTİVALE DÜNYA STATÜSÜ

Antalya halkı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak festivale yeniden dünya festivali statüsünü geri kazandıracak olmanın sevincini yaşadıklarını ifade eden Başkan Türel sözlerini şöyle sürdürdü: “İnanıyorum ki, hep birlikte Altın Portakal’ı yeniden dünya sinemasının gündemine alacağız ve küresel bir festival olarak öne çıkaracağız. Antalya halkı, bizim büyüklerimiz bu festivali en zor koşullarda yaşatarak bize bıraktı. Altın Portakal artık 100 yıla ulaşan Türk sinemasının tarihinin önemli bir kısmına tanıklık etti. Ancak, Altın Portakal gibi bir festivali yerel sınırlar içine hapsedersek, hem Türkiye sinemasına hem de bunca yıllık festivale haksızlık etmiş oluruz. Sinema ve film endüstrisi bugün küresel iletişimin en güçlü araçlarından birisi olmuştur. Artık hiç bir alanda yerel ölçekte kalınması mümkün değildir, sanatta ve sinemada ise hiç mümkün değildir. Sanat bir toplumun hem kendisini anlamasını hem de kendisini anlatmasını sağlar. Sinema bunu en etkin şekilde yapan sanat dalıdır.

İşte sevgili Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu” sinemanın bu gücünü gösteren en güzel örneklerden birisi olmuştur.”

KIŞ UYKUSU’NA ÖVGÜ

Yılmaz Güney’den 32 yıl sonra Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu filmiyle Altın Palmiye ödülünü almasının gurur verici olduğunu ifade eden Menderes Türel, “Ödül bizim için ayrıca sorumluluk kaynağı da olmuştur. Çünkü bu kadar usta yönetmenlere sahip, bu kadar güzel filmleri meydana getirmiş olan Türk sineması artık festivalleriyle de bu düzeye çıkmak zorundadır. Sadece bir “Kış Uykusu” bile Anadolu’nun kültür zenginliğini, sinemamızın yaratıcılığını, özgünlüğünü kanıtlamaya yetmiştir” dedi.

KÜLTÜR BAKANLIĞI VE THY’YE TEŞEKKÜR

Türel konuşmasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türk sinemasına olan desteklerine de teşekkür etti. Bakanlığın, bu yıl sinema desteğini iki katına çıkardığını belirten Başkan Türel, “Kış Uykusu’na da Bakanlık tarafından önemli bir destek verilmiş olması (750 bin TL) benim için ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Bütün bu çabalar ve en önemlisi sinemacıların emekleriyle Türk sineması yükselmekte, genç sinemacılar yetişmektedir. 2014’de Türk sinemasının 100 yılı geride bırakmış olmasının anlamının gerçekten güzel projelerle, güzel filmlerle ve ödüllerle ortaya koymuştur” diye konuştu.

Türk Hava Yolları ile Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni Uluslararası arenada  çok tanınan bir marka haline getirmek için sadece bir sponsor olarak değil aynı zamanda stratejik bir ortak gibi işbirliği halinde çalıştıklarını belirten Başkan Türel, “Türk Hava Yolları aynı zamanda Antalya’nın dünyada tatil destinasyonları arasında çok daha büyük pay alabilmesi için Turkish Airlines Open” gibi büyük golf organizasyonları ile Antalya’mızın tanıtımına da  destek vermektedir” dedi.

VİZYONUMUZ TÜRK SİNEMASINI DÜNYAYA TANITMAK

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, konuşmasında 100 yıl önce Türkiye’ye sinemayı tanıtan Üstat Fuat Uzkınay gibi geleceği gören, büyük riskler almaktan çekinmeyen, hayallerini gerçeğe dönüştürme tutkusu ile dolu kültür ve sanat öncülerini de saygıyla andı. Türkiye sinemasının dünyanın en büyük sinemalarından birisi olduğunu belirten Başkan Türel sözlerini şöyle sürdürdü:  “Birçok filmimiz, bir çok sinema sanatçısı, birçok yönetmen hak ettikleri halde dünya sinemasında çok tanınmadılar. Belki zamanında festivallerimiz dünya ölçeğine çıksaydı, sinema endüstrimiz uluslararası açılımını yapabilseydi, birçok yönetmenimizi ve yıldızımızı dünya tanımış olurdu. O günlerde belki çeşitli imkansızlıklar sebebiyle yapılamadı ama artık bunu her alanda başarmak zorundayız. Türkiye ister sinema, ister başka alanda olsun iç çekişmelerle vakit kaybetmemelidir. İçerde birbirimizle çekişmek yerine her birimizin uluslararası başarısını desteklemek için gayret etmeliyiz. İşte Altın Portakal’ın vizyonu budur ve bu hedefi sizlerin desteğiyle başaracağımıza inanıyorum.”

AKAYDIN’IN ÖDÜL AYIBI

Başkan Türel, Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devraldıktan sonra belediyenin birçok alanda borçlarını ödememiş olduğunu, gördüğünü de belirterek, “Ne yazık ki, geçtiğimiz yılın, yani 50. Altın Portakal’ın ödül borçlarının da ödenmemiş olduğunu üzülerek öğrendim. Gerçekten çok üzüntü duyduğumu söylemek istiyorum. Böyle bir durum Antalya ve Altın Portakal adına utanç verici bir durumdur ve kabul edilemez. Maalesef, Halkın Portakalı sözleriyle, üç-dört sponsor bile bulamama beceriksizliğiyle, belediyenin personel sayısını ikiye katlayarak hesapsız davranıldığı için böyle olmuş. Ben sadece sinema camiasına belediye ve Altın Portakal adına üzüntülerimi bildirmek istiyorum.  Sinemaya, sanatçılara yapılan bu saygısızlığı en kısa zamanda telafi edeceğiz ve inşallah artık böyle bir saygısızlık Altın Portakal tarihinde bir daha yaşanmayacak” şeklinde konuştu.

FESTİVAL ANTALYA VE TÜRKİYE SİNEMASININDIR

Konuşmasında sanat camiasına da seslenen Başkan Türel şunları kaydetti:  “Türkiye’de fazlasıyla peşin hüküm var ve toplum olarak bunun sıkıntılarını çoğu kez hep birlikte yaşıyoruz. Sanat dünyası günlük siyasete kapılmamalı, günlük olayların üzerinde kalmalıdır. Türkiye tarihi her zaman olup bitenlerin görüldüğü gibi, sanıldığı gibi olmadığını gösteren olaylarla doludur. Sanatçılarımız güncelin tuzağına düşmemeli, tam tersine topluma değil, ama güncel olaylara daha yukardan bakabilmelidir. Perde kapanmaz sözü sadece tiyatro için değil, bütün sanat dalları için geçerlidir. Sanatın dili evrenseldir, zamanlar üstüdür, siyasetin dili yereldir, günceldir. Sanat siyaset dilini kullanırsa sanat olmaktan çıkar. Bu nedenle bütün sinema camiamızı Altın Portakal’a peşin hüküm olmaksızın sahip çıkmaya çağırıyorum. Bizler siyasetçi olarak gelip geçici insanlarız, ama sanat kalıcıdır. Altın Portakal Belediye Başkanının değil, Antalya’nın ve Türkiye sinemasınındır.”

ONUR ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI

Başkan Türel konuşmasının sonunda bu yıl 10 – 18 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 51’nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali çerçevesinde verilecek onur ödülleri alan sanatçıları da açıkladı. Türel, Haldun Dormen, Nilüfer Aydan ve Tarık Dursun Kakınç’ın onur ödülüne layık görüldüğünü söyledi.

12 AY YAŞAYAN BİR FESTİVAL

Altın Portakal Film Festivali Koordinatörü, Elif Dağdeviren Altın Portakal’ı 12 ay yaşayan bir festival haline getirmeyi amaçladıklarını belirterek festivalle ilgili şu bilgileri verdi: “Festival yönetmeliğinde çok büyük değişiklik yok ancak . Prömiyer şartını kaldırdık. Diğer festivallerde gösterilen filmlere artık kapımız açık. Bugün itibariyle festivale başvurular başladı. 26 Ağustos son tarih. Festivalde öne çıkaracağımız konu Türk sinemasının 100. yılı olacak. Festivalin bir teması olmayacak.  Kısa ve belgesel filmleri daha da öne çıkarmayı planlıyoruz. AKM sinema salonları yeniden elden geçiriliyor,  yenileniyor. AKM yanında çeşitli sinema salonlarında da filmler gösterilecek ve halkla buluşacak. Yeniden Uluslararası Film Yapımcıları Birliği Federasyonu’na başvurarak temsilci göstermelerini istedik. Tekrar A statüsü bir festivale çıkmak istiyoruz. Her yıl bir ülke sinemasıyla Türk sinemasını buluşturmak istiyoruz. Ortak geçmişten yola çıkarak bu yıl İspanyol sinemasının önemli yapımcı ve oyuncularını Türkiye’ye davet ettik. Festival bünyesinde gençlere özel bir merkez oluşturmayı hedefliyoruz. Gençlerin burada buluşmasını, sinema sohbetleri yapmasını, kısa filmlerini göstermelerini amaçlıyoruz. 12 ay yaşayan bir gençlik merkezi olacak. Sosyal medyayı kullanmak için atılım yaptık. Yeni web sitemizde festivali 12 ay ayakta tutmak için kullanacağız. Hedefimiz 12 aya yayılan bir Altın Portakal Film Festivali.”

ANTALYA FİLM FORUMU

Elif Dağdeviren, Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni dünyada önemli yerlere getirecek bir yenilik olarak Antalya Film Forum’u başlatacaklarını da açıkladı. Bu konuda bilgi veren Yapımcı Zeynep Özbatur Atakan, “Türkiyeli sinemacılar için güzel bir fırsat olacak Antalya Film Forumu’nu, bir ortak yapım proje geliştirme merkezi olarak düşündük. Festivaller, artık günümüzde sadece filmleri göstermek, ulusal sinemaları tanıtmanın ötesinde bu tip yapım platformlarıyla da gündemde. Bu forumlar iyi filmlerin önden  belirlenmesinin yanında film yapımcıları için eğitici öğretici ve destekleyici oluyor. Danimarka’daki Cineart, Borna Hersek’teki Cinelink  gibi Antalya Film Forumu’nda sinema endüstrisinin önemli bir merkezi olmasını arzuluyoruz. Türkiye’ye yakın coğrafyalardan ortak yapımlar yapılması,  her ülkenin sinemacılarının birbiriyle tanışması, Türk sinemasının yurt dışına açılmasını sağlayabilir bir oluşum olacak. Bu forum, bir sunum platformu ve yapım geliştirme platformu. Çok kapsamlı bir çalışma tasarladık. Fon dağıtıcıları, uluslararası dağıtıcılar, televizyon kanalları dünya satış temsilcileri, yurt içinden ve dışından davet edilecek. Atölye ve masterclass’lar planlıyoruz. Sinemaya büyük destek olacağını düşünüyoruz. Önden gelecek iyi projelerin müjdesi olacağını umuyoruz.”

HEDEFİMİZ ALTIN PORTAKAL’I ALTIN HALE GETİRMEK

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türel, festivalin kurumsallaşması yönündeki bir soruya şu yanıtı verdi: “Altın Portakal’ın kurumsal kimliğe kavuşması en büyük amaçlarımızdan birisi. Bu çerçevede önceki dönemimde bir uluslararası film market kazandırmıştık. Dünyada en çok izlenen dizilerimiz önemli filmlerimiz bu marketimizde alıcı bulmuştu. İlk yıl 9 ikinci yıl 30 ün üzerinde film satışı olmuştu. Muradımız Altın Portakal’ın gelecekte kendi gelirleriyle ayaklar üzerinde tutunmasıydı. Bizden sonra film market kaldırıldı ve bu hedeften uzaklaşıldı. Bu yıl hayata geçireceğimiz Antalya Film Forum’u, Altın Portakal’ın kurumsallaşmasını sağlayacak en önemli organizasyonlardan biri haline getirebiliriz.

Amacımız attığımız adımların sürdürülebilir hale getirilmesidir. Güçlü sponsorlarla Altın Portakal’ın marka değerini uluslararası ve ulusal anlamda yükselttiğimiz anda her zaman gereken sponsorsuz desteğini bulur, festivali maddi imkansızlıklardan kurtarırız. Bunun için Altın Portakalın adına yakışır hale ‘Altın’  hale gelmesi. Bizim gayretimiz budur. “

AKSAV’LA FESTİVALİ YAPMAK MÜMKÜN DEĞİLDİ

Başkan Türel, AKSAV ile ilgili bir soru üzerine de “AKSAV’ın içinde bulunduğu durum beni de üzmektedir. AKSAV bugün bırak’n kültürel etkinlik yapmayı maaşlarını ödeyemez hale gelmiştir. Bugün festivali böyle bir vakıfla yapmak mümkün değildi. Orda çalışan arkadaşların içinde gerçekten kültür ve sanata katkısı olanlar var. Bunların Büyükşehir Belediyesi bünyesinde istihdam edilmesini sağladık. Bugün gelmesinde en önemli unsurlardan biri de gereksiz istihdam yükü. Her zaman işçinin emekçinin yanındayız ancak  gereksiz istihdam yükünü de kaldıramayız.”

OSCAR’IN YOLU ANTALYA’DAN GEÇİYOR

Başkan Türel, bir soru üzerine festival korteji ve ünlü sanatçıların katılımıyla ilgili de şunları söyledi: “Altın Portakal Film Festivali gerçekten Antalya halkının da özellikle kortej ve sinema gösterimlerinde yüksek ilgisinin olduğu bir festival. 2004-2009 arasında görev yaptığım dönemde gösterilen filmlerin sinemalarda tıklım tıklım izlendiğini şahit oldum. Kortej bir geleneğimiz haline geldi. Bu geleneği korumamız gerekiyor. Üniversite ve halkla buluşacağımız etkinlikler olacak. Tüm ilçelere yayılan etkinlikler planlıyoruz. Festivalimizin halkla buluşmasını en iyi şekilde yapmak en büyük hedefimiz. Bunun taçlanacağı husus ünlü sanatçılar. Geçen dönemde Oscar’lı yıldızların geldiğini hepiniz çok iyi hatırlıyorsunuz. Helen Mirren, Antalya’ya geldikten 3 ay sonra Oscar almıştı ve ben de ‘Oscar’ın yolu Antalya’dan geçiyor esprisi yapmıştım.’ Geçmişte olduğu gibi Altın Portakal, ulusal ve uluslararası önemli sanatçıları ağırlayacaktır.”

Previous articleAlperen Ocağından sert çıkış!
Next articleSON ALTI AYDA İŞÇİ ÖLÜMLERİ