Home Antalya Kepezli Müteahhitlerden hırsızlığa karşı ilk toplantı

Kepezli Müteahhitlerden hırsızlığa karşı ilk toplantı

279
0
blank

Kepez’deki inşaatlarda yaşanan hırsızlıklar ve çeşitli çözüm önerilerini tartışmak için Kepez Müteahhitler Derneği Başkanı Süleyman Akbıyık ve yönetim Kurulu üyeleri, Kepez İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı İlker Eşki’yi Sanayi Polis Merkezinde ziyaret etti. Kepez İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amiri Murat Deniz’in de hazır bulunduğu ziyarette, özellikle hırsızların kullandığı yöntemlere dikkat çekildi. Kepez’deki müteahhitlerin bir araya gelerek dernekleşmesinden ve yaptığı çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kepez İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı İlker Eşki, tek çatı altında bulunmanız sorunlarınızı birlikte çözmek adına önemli adım. Bizler sizler ile birlikte ortak çalışmalar yaparak müteahhitlerin en büyük sorunlarından biri olan hırsızlıklarla mücadelede daha etkili olabilir, birlikte yeni yöntemler geliştirebiliriz dedi.

blankPazar günlerine dikkat!
Kepez bölgesindeki inşaatlarda gerçekleşen hırsızlıkların büyük çoğunluğunun Pazar günleri yaşandığını, özellikle bu güne özel önlemler almaya çalıştıklarını belirten Eşki, “hırsızlıkla mücadele de ekip sayımız da sorun yok. Hırsızı yakalamakta sorunumuz yok. En büyük sorunumuz yakaladığımız hırsızlık malzemelerinin sahiplerini bulamamamız. Hırsızlar inşaatlardan en çok iskele, demir ve kablo çalıyor. Çalınan ürünlerin hiç birinin üzerinde işaret olmaması, ayrıca kime ait olduğunu tespit etmek için ürün sahibine ulaşamamamız yaşadığımız en büyük sıkıntı. İnşaatın hangi müteahhide ait olduğunu belirten bir işaretin bulunmaması, çalınan malzemenin sahibine ulaşmamıza engel oluyor.  Bu nedenle delil oluşturmakta güçlük çekiyoruz” dedi.

Hafta içi sürekli görevli bulunduran müteahhitlerin Pazar günleri ise inşatları boş bırakmasından yakınan Eşki, “müteahhit polis ortak çalışması ile hırsızların hareket alanını daraltmamız gerekiyor. Hırsızlar özellikle sabah 4 ile 7 saatleri arasında eylemlerini gerçekleştiriyor. Bu saatler arasında inşaatlarda görevli tutulması etkili çözümlerden biri olur. Elbet hırsızlarda alınan her tedbire karşı çözüm üretiyor, açıklara karşı yeni yöntemler geliştiriyor. Polis ve suç arasında sürekli bir yarış vardır. Cep telefonu icat oldu telefon suçları oluştu, internet icat oldu sanal suçlar meydana geldi. Bu gelişmeler karşısında birlikte hareket etme zorunluluğu ortaya çıkıyor” dedi.

Bölgesel sorunlar engel oluyor.
Şantiyelerde neden sürekli görevli bulunduramadıklarına açıklık getiren müteahhitler ise”bölgemizin dezavandajları var. Kepez’deki şantiyelerin büyük çoğunluğu küçük şantiye. Hal böyle olunda hem gece hem gündün görevli bulundurmamız mümkün değil. Ayrıca Kepez’de bulunan müteahhitlerin %90’ının inşaatlarda kullandığı iskeleler kendilerine ait değil. Kiralık iskelelere bir çözüm getirilebilir. Ayrıca kablo, demir ve benzeri malzemelere işaret koyamayız. Futbol deyimi ile adam adama markajdan ziyade hırsızla karşı alan savunması yapmamız daha doğru olacaktır” şeklinde açıklamada bulundular.

Previous articleManavgat’ta yangın panik yarattı.
Next articleSarp Dağ İndirim Market Hizmete Girdi