Home Antalya ROTARYENLERE KALP SEMİNERİ

ROTARYENLERE KALP SEMİNERİ

376
0
blank

BELİRTİLERE DİKKAT!

Koroner kalp hastalıklarının risk faktörleri hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Okutan, “Bu tip kalp hastalıklarının değiştirilebilir olduğu kadar değiştirilemeyen risk faktörleri bulunmaktadır. Koroner kalp hastalığının belirtilerinden bahsetmek gerekirse; göğüs ağrısı, baskı, ağırlık, daralma, hissizlik ve boyun, sırt, çene ve omuzda sıkışma olarak sıralayabiliriz” dedi.

“BYPASS SONRASI İLK 6 HAFTA ÇOK ÖNEMLİ”

Bypass sonrası yaşam şartları hakkında da açıklamalar yapan Prof. Dr. Okutan, “Bypass ameliyatının ardından günlük hayatta bazı değişiklikler gerekmektedir. Ameliyattan sonra 6 haftalık dönem, iman tahtasının kaynama sürecidir. Göğüs kemiğine ağır bir yük binmemesi için yan yatmak, ağır yük kaldırmak, ağır diyet ve ağır egzersiz yapmak önerilmez. Ancak günlük yürüyüşleri tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.

“AĞIR EGZERSİZİ ÖNERMİYORUZ”

Yaklaşık 6 haftalık iyileşme süresinin ardından rutin hayata geçildiğinin altını çizen Prof. Dr. Okutan, “Bu dönemde kalp fonksiyonlarının yani kasılma gücünün göz önüne alınması gerekir. Kalp kasılma fonksiyonları bozulmadan ameliyat olunmuşsa, bu hastalarda egzersiz kısıtlamasına gitmeye gerek yoktur. Kasılma gücünde azalma varsa ya da sorunun tamamı ameliyatla düzeltilememişse; ağır egzersizi önermiyoruz” ifadelerini kullandı.

“KIRMIZI ETİ KISITLI TÜKETİN”

Bypass ameliyatının ardından beslenme konusunda da bilgi veren Prof. Dr. Okutan şöyle devam etti: “Koroner kalp hastalığı tanısı almışsak; hayatımızda yeni bir dönemin kapısındayız. Beslenme, bu noktada önemli bir yere sahip. Hayvansal iç yağı ve kuyruk yağı kullanımını önermiyoruz. Bypass olan kişilere zeytinyağı tüketmelerini öneriyoruz. Kırmızı eti kısıtlı kullanmalarını, et içinse tercihin balık olmasını öğütlüyoruz.”

Sunumun ardından soruları cevaplayan Prof. Dr. Okutan’a, Antalya Rotary Kulübü Dönem Başkanı Alper Beşiroğlu tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Previous articlePANASONİC DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE DAYANIKLI VE KESİNTİSİZ ÇALIŞMA İMKANI SUNAN MOBİL ÇÖZÜMLERİNİ EUROPORT İSTANBUL FUARI’NDA TANITTI
Next articleMesleksiz kadınlar için iş garantili kurs