Home Gundem CLK Akdeniz Elektrik’ten Fatura Açıklaması Geldi!

CLK Akdeniz Elektrik’ten Fatura Açıklaması Geldi!

453
0
blank

Yapılan yazılı açıklamada, ” CLK AKDENİZ ELEKTRİK A.Ş. olarak bir süredir bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada, şirketimiz ile ilgili yapılan haberlere istinaden  kamuoyunu bilgilendirme zorunluluğu doğmuştur.

Bir süredir bazı basın yayın organlarında şirketimiz ile ilgili faturaların geç okunduğu ve geç okumaktan kaynaklı olarak faturaların zamlı olarak gönderildiği hakkındaki haberler ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirme zorunluluğu doğmuştur.

–  Türkiye genelinde Ulusal Elektrik tarifeleri uygulanmaktadır. Ulusal Elektrik tarifeleri, faturalarda alınan birim bedeller Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmekte ve ülke genelinde bütün tüketicilere aynı şekilde yansıtılmaktadır. EPDK tarafından bütün Türkiye’de uygulanmak üzere onaylanan ulusal tarife bölgemizde de aynen uygulanmaktadır. Şirketimizin herhangi bir keyfi uygulaması söz konusu değildir.

–  Ulusal tarifelerde 2014 yılında tarifeli abonelerimize yansıtılan EPDK onaylı birim fiyatlar ile 2015 yılında yansıtılan EPDK onaylı birim fiyatlarda bir artış olmamış, birim fiyatların 36 kuruştan 39 kuruşa yükseltildiği ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır.

–  Aksine 2014 yılı aralık ayı sonu itibariyle geçerli olan enerji birim fiyatı (Mesken aboneleri için) 0,391TL iken 01.01.2015 tarihinden geçerli enerji birim fiyatı 0,390 TL’ye düşmüştür.

–  Tarifeli tüketiciler için onaylanan ulusal birim fiyatlarda EPDK, tüketim kademeli fiyatlandırma uygulaması yapmamaktadır; bir başka deyişle 1kWh elektrik tüketiminin birim fiyatı ne ise 500 kWh elektrik tüketiminde birim fiyat aynıdır. Dolayısıyla, 150 kWh kadar tüketilen elektrikte farklı bir birim fiyat, 150 kWh üzerinde tüketilen elektriğe zamlı bir birim fiyat uygulaması kesinlikle doğru olmayıp böyle bir uygulama söz konusu değildir.

–  Bu dönemde faturaların yüksek gelmesinin en önemli gerekçesi Antalya genelinde bu kışın son 15 yılın en soğuk kışı olması nedeni ile ısınmada yoğun klima ve elektrikli ısıtıcı kullanımından kaynaklı artan elektrik tüketimi doğal olarak faturalara daha yüksek bedel olarak yansımaktadır.

Sınırlı sayıda abonemizin geç okunması, özellikle maaşını ayın 15 inde alan memurlar için bir defaya mahsus okuma planı değişikliği yapılarak faturanın ayın 15’inden sonra ödenebilmesine imkan verecek şekilde, elektrik sayaçlarını okuma işlemlerini düzenleme ihtiyacından kaynaklanmıştır. Bu uygulama sınırlı sayıda abonemizi etkilemiştir.

–  Şirketimizin bu okuma planı değişikliğinden ve sınırlı sayıda abonemize geç fatura gönderilmesinden kaynaklı hiçbir maddi kazancı kesinlikle olmamıştır; aksine geç okunan abonelerin tüketim bedellerini bir ay geç faturaya dönüştürmekten kaynaklı finansman maliyeti oluşmuş ve tedarik edilen enerji maliyeti şirketimiz tarafından karşılanmıştır.

Şirket olarak bir kesim abonelerimizden gelen talep üzerine okuma planında bir defaya mahsus ve bu abonelerimizin lehine yapılan değişiklikten etkilenerek faturaları geç gönderilen abonelerimizden, yaşattığımız bu sıkıntıdan dolayı, şirket olarak özür dilediğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Previous articleMinikler geri dönüşüm tesisini inceledi
Next articleBando yeni sanatçılar arıyor