Home Gundem Yüz nakli gerçekleşen Acar servise alındı, her şey yolunda

Yüz nakli gerçekleşen Acar servise alındı, her şey yolunda

344
0
blank

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde geçen Cumartesi günü 03.30’da başlayan ve 9 saat süren ameliyat ardından Türkiye’nin ilk yüz nakli yapılan hastası mermer işçisi 19 yaşındaki Uğur Acar, yoğun bakım ünitesinden alınarak sevise nakledildi. AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan, yüz nakli hastası Uğur Acar’ın servise alındığını ve bu sabah itibariyle kendileriyle iletişim halinde olduğunu aktararak, “Hastamız gözlerini açtı. Her şekilde artık anlaşabiliyoruz. Konuşması şu anda mümkün değil. Bir iki gün sonra o imkanı vereceğiz. Acıktığını bile ifade edebiliyor. Bu bizim için çok iyi bir durum” diye konuştu. Acar’ın damardan beslendiğini belirten Prof. Dr. Özkan, Acar’ın aynayla ilk karşılamasını psikiyatristlerle birlikte değerlendireceklerini söyledi.

Bu arada nakilden sonra yüzde şişlik ve morluklar oluşan hasta Uğur Acar’ın bu durumunun normal bir süreç olduğunu belirten uzmanlar, yüzün 10’uncu günden itibaren nakledildiği ilk günkü haline döneceğini, şişliklerin ineceğini, ondan sonra yüzünün gösterileceğini belirtti.
İLK ZİYARET KURTÇEPHE VE VALİ ALTIPARMAK’TAN

Uğur Acar’ı servis odasında ilk ziyaret eden Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsrafil Kurtcephe oldu. Kurtcephe’ye başhekim Abdullah Erdoğan da eşlik etti. Ardından da Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, AÜ Hastanesi’nde ameliyat sonrası 3’üncü güne giren yüz nakli hastası Uğur Acar ve çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır’ın son durumu hakkında bilgi almak üzere hastaneye geldi. Vali Altıparmak, AÜ Rektörü Prof.Dr. İsrafil Kurtcephe ve ameliyatları gerçekleştiren ekibin başkanı Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı öğretim

üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan’la görüştü. Görüşme ardından düzenlenen basın toplantısında Yüz nakli ve çift kol nakli ameliyatlarının Türk doktorlarının gelmiş olduğu noktayı göstermesi açısından fevkalede önemli olduğunun altını çizen Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, “Üniversitemiz ve Prof.Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekibimiz çok büyük bir başarıya imza attı. Hastaların durumunun gayet iyi. Bundan da büyük memnuniyet duydum. İnşallah sağlıklarına bir an önce kavuşurlar. Çocukları, eşleri, aileri ve bekleyen bizler olarak bundan büyük bir memnuniyet duyar, keyif alırız. Ben kendilerini Antalya Valisi ve Türk vatandaşı olarak canı gönülden tebrik ediyorum. Bu başarıları ilk değil son da olmayacak. Çok daha büyük başarılara imza atacaklarını ben biliyorum. Başarı çok kolay yakalanmıyor. Disiplinli çalışmanın gayretin sonucu olarak geliyor” diye konuştu.

Organ naklinde bulunan Ahmet Kaya’nın ailesine teşekkür eden ve şükranlarını dile getirmek istediğini ifade eden Vali Altıparmak, “Zira çok kolay bir hadise değil ama yürekli bir aile. Çocukları bağışta bulunarak büyük bir kahramanlık örneği sergilediler. Fedakarlık örneği sergilediler. İnşallah onlar da babalarının değişik vücutlarda yaşadıklarını görerek bundan onur duyarlar, keyif alırlar.” diye konuştu.

Previous articleMHP Demre’de Yeni Başkanını Seçti
Next articleSahte para ele geçirildi