Home Antalya Sayın Antalya Valisi Sebahattin Öztürk ile hoş bir sohbet

Sayın Antalya Valisi Sebahattin Öztürk ile hoş bir sohbet

352
0
blank

 Öncelikle teşekkür ederiz bizi kabul ettiğiniz için sayın Valim

-Ben teşekkür ederim.

-2016 EXPO Antalya için çok önemli biliyoruz.Antalya olarak  nasıl hazırlanıyoruz?Valilik olarak neler yapıyoruz?Neler yapmayı düşünüyoruz?

-Expo sadece Antalya için değil Türkiye için de çok önemli.Türkiye’nin kısır döneminde elindeki tek Uluslararası organizasyon. Başka olimpiyat müracaatlarımız maalesef  olumlu sonuçlanmadı. İzmir expo’su kabul edilmedi, İnşallah önümüzdeki günlerde onlarda olur. Dolayısıyla Antalya Türkiye’yi ciddi anlamda temsil ediyor ve gururlandırmak için gayret sarf ediyor bu konuda. Türkiye’nin ilk expo’su zaten  Antalya’da yapılacak. Kısmetse 2016’ya ciddi bir şekilde zamanlı olarak iş takvimimize uygun olarak ilerliyoruz. Henüz şu an itibarıyla herhangi bir gecikmiş işimiz yok. Yapılması gereken işlerimizin hepsi yapılıyor. Henüz 2 yılımız var,tamamlamak için zamanımız var. Zaten hesaplanarak yapılıyor daha yapacaklarımız var. Müracaat edeceğimiz projelerimiz var olanların  kabulu ile ilgili görüşmeler yapacağız. Kısmetse bunların hepsini yapacağız sırasıyla. Valilik olarak değil tabi. Expo’nun sekterliği var bir de yönetim kurulu var.Sayın Sayın bakanımız Mehdi Eker bey başkan, ben başkanvekiliyim. Diğer 7 arkadaşımız merkezde Antalya olmak üzere yönetim kurulu üyelimiz bunların içinde işte bildiğiniz gibi Antalya büyükşehir belediye başkanı, ziraat odası başkanı.   Atso başkanımız var. Bunlar Antalya’dan olanlar , diğerleri de Dışişleri bakanlığımızı temsilen büyükelçimiz Tarım bakanlığı ve kalkınma bakanlığımızda iki genel müdürümüz var. Bundan olaşan ordu var bir yönetimi var, orda alınan kararları uyguluyoruz. Teknik olarak  Valilik içerisinde yürütülen bir proje değil. Ama Antalya’nın  projesi, doğal biz projenin sunumunda yürütülmesinden başarısından da sorumluyuz. İnşallah başarıyla sonuçlandıracağız.

-Antalya basının’dan Expo için beklentiniz var mı?Medya olarak üzerimize neler düşüyor?

-Şu an itibarıyla biz bilgilendirmelerimizi yapıyoruz basında her alanda. Genel sekreterliğimiz  ve ilgili yerler. Bende bulundum bir basın toplantısında tabi ortada henüz bitmiş şekillenmiş bir şey olmayınca  biraz hayal anlatıyormuşuz gibi geliyor. Biraz daha ete kemiğe büründükçe daha iyi sonuçlar alınacağını düşünüyoruz. Tanıtımıyla ilgili ciddi şeyler yapıldı. Yolda da gelirken görmüşsünüzdür gayet güzel bilbordlar yapıldı,  parklarda otellerde havaalanında tanıtıcı şeyler var ve daha da olacak. Tabi basınımızın bu konuyu sınırları içerisinde ele almasını arzu ediyoruz.Bütün expo’ya bakarak  bütün sorunları o sayede çözeceğimizi düşünmek yanlış olur. Biz sadece expo ile ilgili kısmına bakıyoruz. Yani ne ormanlarımızla,ne dağlarımızla, ne ovalarımızla, ne denizlerimizle  olan biten sorunları meseleleri bununla çözemeyiz.  Biz orada ki 1100 dönümdeki yapacağımız  faaliyetleri yürüteceğiz en iyi şekilde 6 ay sürecek biliyorsunuz expo  2016 23 Nisan’da başlayıp 29 Ekim’de bitecek.Dolayısıyla bu süreci iyi yöneteceğiz oraya insanların giriş-çıkışlarını, trafiğini idare edecek bir altyapı düzeni  oluşturmaya çalışıyoruz.Bizim yapacağımız iş bundan ibaret.Yoksa Antalya’nın sorunlarını burdan çözemeyiz yani.Ama yardımcı olur bir takım gündemimizde acentamızda var olan bir takım sorunları öne alabiliriz alıyoruz da zaten. Diyelim Kuzey çevre yolu nasıl olsa yapılabilirdi ama expo olmasaydı  2-3 sene sonra yapılacaktı şimdi biraz daha öne alınmış oldu.

-Sayın Valim Denizli’nin Pamukkalesi , Nevşehirin avanosu expo  2016 antalya dünyada markalaşma daha ön plana çıkarmakta 

-Bunlar aslında her konuda yeterli, her konu da marka olunmaz benim kişisel kanaatim Antalya tarım ve turizm de gerçekten bir marka.Türkiye’de marka.Dünya’ya tanıttıkça bunun sonuçlarını alacağız.İyi bir tarım siyasetiyle türkiye yi besleyecek sebze ve  meyve deposu Antalya iki sektörü biz iyi bir şekilde yürütürsek bu bize yeter.Bunun  yanında başka  şeyleri de  koyduğunuz  zaman bu ikisine zarar verir. Sanayi farz edelim burayı sanayi yeri yapsak diğer sektörlerimizi incitmiş oluruz. Bana sorarsanız çok iyi bir yoldayız biz. Ve Antalya burada markalaşma yolunda  ciddi adımlar atıyor Expo’da buna hizmet edecek sizin de söylediğiniz gibi. Zaten onu amaçlıyoruz Antalya’yı tanıtmakta kalıcı eserlerin yanı sıra  bir de tanıtım amacını güdüyoruz.Dolayısıyla bunu güçlendirmek lazım insanların zihnine bunu kazımak lazım ilk fırsatta vazgeçilir hale gelmekten Antalya’yı caydırmak lazım.Yani istikrarlı bir turist profili istiyoruz Türkçesi  bu. Dolayısıyla biz 2013 yılında  12 milyon turist ağırlamışız.bu 14 15 16  17 18 sonsuza kadar  da gitmez bu 50 milyon turist’de olmaz Antalya ‘da  o zaman da bu şehir hareket edilemez hale gelir .2023 hedeflerimiz 18 milyon turist”da   Antalya da  biz bunu belki  2023’ ler de değilde2018 yılında  tutturabiliriz 18 milyon turisti yani bu rakamı 18 milyonu tutturup insanların memnuniyetin i arttırıp fiyatlarımızı’da iyi düzeyde tutabilirsek çok daha düşürmezsek bence bu konu’da amacına ulaşmış olur.Ama Antalya’nın tanıtılmamış çok daha fazla güzelliği var.Biraz önce sizin söylediğiniz Avanos peri bacaları başka bir şey yok ki ban orada kaymakamlıkta yaptım.tamam öyle dünyada tek ama bizim öyle değil  Aspendosu muz başka güzellik diğer antik şehirlerimiz Pergemiz  Termesosumuz  şur da gözümüzün önünde onlarca güzellik var Selge var bir sürü yönden güzelliklerimiz var.tarihi yönden doğal yönden de güzel,  ırmaklarımız son derece güzel köprülü kanyon başka güzellik dolayısıyla hangi birisine elinizi atsanız aslında bir şehri övündürecek kadar  güzellikler var. Biz bunları çok fazla olduğu için insanların zihninde biraz karıştırmaya sebep oluyoruz gibi geliyor bana.Kaleiçimiz ayrı bir güzellik mesela.Bilinmedik yönümüz  yok ama bunları daha da zihinlere kazımak lazım.Bence bunun üzerine gitmek lazım.

-Peki bütün şehir yasasıyla birlikte mülki idareler ve yerel idareler arasında  doğru orantı yakalanabilir mi daha güzel çalışmalar için?

-Elbette  tabi belediye başkanlarımızın bu konuda hem yetkileri hem sorumlulukları artmış oldu bizim bir miktar sorumluluklarımızda azalma meydana geldi.  Biz onlara yardımcı oluruz bu konularda hedef göstermede diğer  elimizdeki imkanları birlikte paylaşarak kullanmada yardımcı oluruz.Belediyelerimizin bu konuda merkezi idare  hükümetin organlarına ihtiyaç duyduğu her alanda biz onlara yardım edeceğiz. Ama onlarında yeni sorumluluklarını bir an önce hızlı bir şekilde uygulamaya koyması gerekiyor. Öylede yapacaklar tabi daha çok yeni 30 mart çok yeni tabi kolay değil.

-Efendim ben  biraz konuyu sizin hayatınıza yönlendirmek istiyorum. Dinlenebiliyor musunuz? Dinlenme fırsatınız oluyor mu?

-Yorgunluğun ne olduğuna bağlıdır. Ben aslında çok dinlenme fırsatı bulamıyorum  çünkü zihinsel faaliyetle çok uğraşıyoruz biz yük taşımıyoruz biz dolayısıyla o anlamda bir yük olmuyor ama zihni bir yorgunluğumuz hep oluyor. Mekan değiştirirseniz belki biraz rahatlarsınız yoksa biz izinde de olduğumuz da Cumartesi Pazar da gece de bir şekilde bize ulaşır  işimiz.

-Ev hayatını unuttunuz mu?

-Yok hayır eve gidiyorum .Evciyimdir ben.

-Peki yemek yapıyor musunuz?

-Ben yapmam hanım yapar. Beceremem yemek yapmayı. Ev yemeğini severim evde de yemeyi severim.

-En çok sevdiğiniz yemekler?

-Valla her akşam değişir öyle çok özel bir şeyim yok sevdiğim yemek çeşitleri var ama isimlerini söylemeyeyim. Mesela yaşım ilerledikçe Karadeniz yemeklerini daha çok  özler olmaya başladım. Eskiden pek sevmezdim ama yaşla ilgili  alakalı boyutu da var tabi .

-Spor yapıyor musunuz?

-Evet arada bir yüzüyorum

-Son olarak Antalyalılara söylemek istediğiniz  bir mesajınız var mı?

-Antalyalılara şehirlerine sahip çıkmalarını isterim.İkincisi Atatürk’ün söylediği gibi dünyanın en şehrinde yaşıyorlar dolayısıyla bunun  kadrini kıymetini bilsinler,gelenler  de bilsinler Antalyalılar biliyordur diye düşünüyorum bunu tadını sefasını  sürsünler  söyleyebileceğim şey budur gerçekten güzel bir şehir.  Ben bu şehirde valilik yapmaktan hem de yaşıyor olmaktan  mutluyum.

– Çok teşekkür ederim efendim çok güzel bir sohbetti . Çok sağ olun.

-Siz de sağ olun. Teşekkür ederim.

Previous articleBaşarının 10 Anahtarı
Next articleOtellerde En Tuhaf Talepler