Home Tüm Yazarlar 7 Temmuz da Engel Kalmamalı

7 Temmuz da Engel Kalmamalı

302
0
blank

Hükümet özürlüler Kanununu 2005 te yeniledi. Bu yeniliğe göre yerleşim bölgelerinde engellilerin yaşamını kolaylaştıracak önlemler alınması gerekiyor. BUÖNLEMLERİNNELER olduğunuengelliler ile aileleri çok iyi bilmeleri gerekir. DOLAYISI ile belediyeler, valilik ve kaymakamlıklar da önlem almak üzere şimdiden hazırlıklara başlamalı.. Bu yasaya göre yollar, yaya kaldırımlar, spor alanları, wcler, ödeme gişeleri, karakolllar, marketler ve fırınlar yerine göre emniyetli rampalar asansörler düzenlenecek.

Örneğin kamu kuruluşunda çalışan engelli devlet memurlarıından tekerlekli sandalye mahkumu olan vatandaşların rahatça çalışacakları yere girişleri için uygun meyilde rampa wc zorunlu olacak.. Bu düzenlemeyi yapmayan 7 yıldır harekete geçmeyen okul müdürleri kamu yöneticileri engelli çalışanlarına karşı mahcup olmamak için harekete geçmeliler. Aksi halde yasal işleme tabi tutulacaklarını hatırlatıyorum. Ödenek isteklerini şimdiden yapmış olmalılar. Aaaa! biz unutmuştuk falan deme şansları yok. 7 YILLIK süre 7 TEMMUZ  2012’de sona eriyor. Bünyesinde engelli çalıştıran kamu kurumları engelli vatandaşların insanca kendi başlarına yardım almaksızın yaşamlarını sürdürmeleri için düzenleme yapılmamışsa engeliler tazminat davası açabilme hakkına sahip olacaklar. Tabiki özel şirketlerde ayni şekilde önlem almak durumundalar. Hala kendi başına yardım almadan toplu taşıma araçlarına binemeyen ve inemeyen vatandaşlarımız mevcut bunların oranı yüzde 69 olup çok çarpıcı bir oran. Daha ilgincide bünyesinde engelli miktarını bilemeyen okul ve sınıf öğretmenleri mevcut.

Unutmayalım GAZİLER, DOĞUŞTAN  VE SONRADAN ENGELLİ DURUMA düşenler kendi iradeleriyle engelli olmadılar. Ya vatan savunması ya iş kazası ya yanlış beslenme ya doğum hatası ya da alköllü sürücü hatası.. İNSANCA YAŞAMAK ENGELLİLERİN DE HAKKI LÜTFEN ONLARI İKİNCİ KEZ CEZALANDIRMAYALIM, MAHCUP OLMASINLAR..

Previous articleDiş Hekimi Hasan Şimşek Trafik Kazasında Yaralandı
Next articleHem küçüklere hem büyüklere tiyatro