Home Antalya Haberleri Sevimçok, “Bu Çarşı Can Çekişiyor!”

Sevimçok, “Bu Çarşı Can Çekişiyor!”

453
0
blank

Antalya Demirciler ve Sobacılar Çarşısı Esnaf Derneği Yönetimi Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Abdullah Sevimçok’u makamında ziyaret ederek, sobacılar çarşısı esnafının mağduriyetinin devam ettiğini dile getirdilerAntalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok’u makamında ziyaret ederek çarşı esnafının sorun ve sıkıntıları hakkında bilgi veren Antalya Demirciler ve Sobacılar Çarşısı Esnaf Derneği Yönetimi, Başkan Sevimçok’tan destek isteyerek bir avuç kaldıklarını ve her geçen gün işlerin daha da kötüye gittiğini söylediler.

Antalya’nın tek ve en son el sanatları çarşısının bu durumda olmasından dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirten Başkan Sevimçok ise daha da geç olmadan el birliğiyle oradaki esnaflara sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Sobacılar Çarşısı esnaflarının mesleklerinin son temsilcileri olduğuna da vurgu yapan Sevimçok, çarşının bir an evvel turizme açılması gerektiğini, şehir etkinliklerinin bir kısmının oraya aktarılmasını ve çarşıda bulunan deneyimli ustalardan oluşturulacak olan küçük bir eğitim atölyesinin de yine çarşı içerisinde faaliyete geçirilerek hem o atölyede yeni çırakların yetiştirilmesini hem de bu sayede el sanatlarına ilgi duyan kimselerin eğitilmesine ve çarşının hareketlenmesine bir olanak sağlanması gerektiğini ifade etti.  Sevimçok, “Sobacılar Çarşısı bu şehrin cazibe ve kültür merkezi olup mutlaka yaşatılması gereken bir yerdir. Oradaki insanlar mesleklerinin belki de son temsilcileridirler. Burada bir an evvel yapılması gereken, çarşının turizme kazandırılması, şehir etkinliklerinin bir kısmının oraya aktarılması ve orada ASMEK tarzında bir eğitim atölyesi kurularak el sanatları kurslarının düzenlenmesidir. Böylelikle hem oradaki ustalara yeni çıraklar yetiştirilebilecek hem de el sanatlarına ilgi duyan kimselere de faydalı olunabilecektir. Günümüzde artık bir zanaatkâr neredeyse yok denecek kadar çok az yetişiyor.  Bu yüzden Sobacılar Çarşısı içerisindeki esnaflarımıza destek çıkılması hatta onların bu sanatlarını devam ettirmeleri için de teşvik edilmeleri lazımdır.” diye konuştu.

Çarşıdaki el sanatlarının şekillendirilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Başkan Sevimçok, çarşıdaki boş dükkânlarında hızlı bir şekilde el sanatları üzerine demirci, bıçakçı, kalaycı, yorgancı, v.b. gibi mesleklerle doldurulması ve bu zanaatkârlara yardımcı olunması gerektiğinin de altını çizdi. Şu an çarşıda dükkânları açık olan mevcut esnafların vakıflara dükkân kirası olarak 1000 TL ödediklerini ve arka taraflarda kalan boş dükkânların ise 500 TL kira bedelinden ihale edilmesine rağmen halen kiracı bulunamamasının ise oradaki esnafın mağduriyetinin bir göstergesidir diyen Başkan Sevimçok. Eski, yeni diye ayırt edilmeden kiraların yeniden ve makul ölçülerde düzenlenmesini ve çarşının yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılabilmesi adına da esnafların teşvik edilmesi gerektiğini belirtti.

Previous articleBahadır Özüşen ve İlke Türkdoğan’dan muhteşem konser
Next articleGenç piyanistin şüpheli ölümü