Home Antalya Büyükşehir Belediyesi fideyi tohum makinesiyle üretiyor

Büyükşehir Belediyesi fideyi tohum makinesiyle üretiyor

332
0
blank

Antalya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü, kenti güzelleştirmek için park, çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarında kendi üretimlerini yaparak belediye bütçesine büyük katkı sağlıyor. Büyükşehir Belediyesi, kendi Fidan Üretim Merkezi’ni kurarak birçok üretimini burada gerçekleştirirken, tohum ekim makinesi de alarak mevsimlik çiçek fide üretimini kendisi yapıyor. Tohum ekim makinesiyle maliyetler düşerken, kaliteli ve istenilen fidelerin ekimi yapılabiliyor.

DIŞARIYA TOHUM EKİMİ YAPILABİLİR

blankBüyükşehir Belediyesi’nin yeni aldığı tohum ekim makinesiyle, fide yetiştirme materyalleri oluşan karışım nemlendirildikten sonra harç tankının altına yerleştirilen fide yetiştirme tepsisine otomatik olarak dolduruluyor. Tohum yuvalarının açılmasıyla eş sayıda deliğe sahip başlıkta, vakumla tutulan tohumlar, bu deliklerden vakumun kesilmesiyle her deliğe bir tohum gelecek şekilde bırakılıyor. Tohumlar küçük bir tohum tankının içerisinde bulunuyor. Buradan kanallara alınıp nemlendirilerek çimlendirme odasına götürülüyor. Belirli bir sıcaklıkta bekletilen tohumlar olgunlaşınca seralara alınarak ekimi hazır hale getiriliyor. Makine günde 50 bin ile 80 bin arasında tohum ekme kapasitesine sahip. Büyükşehir Belediyesi, bu makineyle istenildiği takdirde özel sektöre tohum ekimi gerçekleştirebilecek.

ANTALYA RENGARENK

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, yılda 2.5 milyon tohum ekmeyi hedefliyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Fidan Üretim Merkezi’nde yaptığı incelemede, “Çok güzel işler yapıyoruz. Belediyemiz birçok alanda yaptığı üretimler gibi kendi bitkilerini de üretebiliyor. Tohum ekim makinesiyle çeşitli çiçekler ekerek Antalya’yı rengarenk hale getireceğiz. Kendi üretimimizle tasarruf sağlayarak, başka yatırımlara kaynak ayırmış oluyoruz” dedi.

blank

Previous articleKEMER NÜRNBERG’DE HER YERDE
Next articleTurist sayısı arttı, satılık otel sayısı patladı