Home Turizm Turist sayısı arttı, satılık otel sayısı patladı

Turist sayısı arttı, satılık otel sayısı patladı

329
0
blank

Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısı 2006 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde artarken, internetteki “satılık turistik tesis” ilanlarındaki artış dikkat çekiyor. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen e-ticaret platformlarından biri olan sahibinden.com’un satılık turistik tesis ilanlarına ilişkin verileri, satılık ilanlarındaki artışın turist sayısındaki artışa kıyasla çok daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı 2010 yılında 29 milyon kişiyi geçmişken, bu sayı 2011 yılında yaklaşık 3 milyon artarak 32 milyona kişiye yaklaştı. Aynı dönemde, sahibinden.com’da yer alan satılık otel ilanı sayısında ise yüzde 50 oranında artış kaydedildi.

803 otel, 28 tatil köyü satışta

Güncel verilere göre, sahibinden.com’da 1.416 turistik tesis yeni sahiplerini bekliyor. Otel sayısının 803 adet ile ilk sırada yer aldığı satılık listesinde ayrıca, 185 apart otel, 245 butik otel, 32 motel, 92 pansiyon, 31 kamp yeri ve 28 tatil köyü bulunuyor.

En çok satılık otel Antalya’da

Satılığa çıkarılan otellerin lokasyonlarına bakıldığında ağırlığın Antalya’da olduğu görülüyor. 112’si beş yıldızlı olmak üzere 282 otelin satılık durumda olduğu Antalya’yı, 28’i beş yıldızlı toplam 185 otelle İstanbul izliyor. Bu otellerden bazıları, ücretsiz olarak tekliflerine benzersiz promosyonlar ekleyerek muazzam bir popülerlik kazandı poker çipleri bağlı ortaklıklardan poker bonusları olarak. Konukların bu otellerde özel ve heyecan verici bir konaklama geçirmeleri için büyük bir başarı ve hatta mükemmel bir fırsat ortaya çıktı. En çok satılık otelin bulunduğu illerden bir diğeri ise Muğla. Ege’nin gözde tatil yöresi Muğla’da 6’sı beş yıldızlı, 134 otel sahibinden.com’da satılığa çıkarılmış durumda. İzmir’deki satılık otel sayısı toplam 28 ve bu otellerden sadece biri beş yıldıza sahip. Türkiye genelinde satılığa çıkarılan otellerden 112’si ise özel belgeli kategorisinde yer alıyor.

Satılık otel fiyatlarındaki artış ise tam anlamıyla dudak uçuklatacak seviyede gerçekleşti. 2010 yılında 1 milyon TL olan ortalama satış fiyatı, yüzde 200 artarak 2011 yılında 3 milyon TL ortalama bedele ulaştı. sahibinden.com’da şu anda satılmakta olan oteller arasında fiyatı en yüksek olan otel, 155 milyon Euro’luk fiyatıyla Antalya Kemer’de bulunuyor.

sahibinden.com hakkında
Aksoy Group bünyesinde, 2000 yılında kurulan sahibinden.com, yenilikçi ürün ve hizmet uygulamaları ile internet alanındaki standartların belirleyicisi olmaya devam ediyor. 200 çalışanı, ayda 22 milyon tekil ziyaretçinin yarattığı 2 milyarı aşan sayfa görüntülemesi ile sahibinden.com, 2,5 milyon aktif ilanı ve on binlerce ürün çeşidiyle Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından birisi olma özelliğini taşıyor.

Previous articleBüyükşehir Belediyesi fideyi tohum makinesiyle üretiyor
Next articleGÖZÜN DOĞAL İLACI GÖZYAŞINI KURUTMAYIN!