Home Tüm Yazarlar Atatürk’ü Neden Sevmeliyiz ?

Atatürk’ü Neden Sevmeliyiz ?

316
0
blank

ATATÜRK’Ü NEDEN SEVMELİYİZ ?

Atatürk, etkileyici kişiliği ve güzel ahlakı ile tüm dünyanın kalbine taht kurmuştur. Eşsiz bir liderdi Atatürk. Osmanlı imparatorluğunun çökme arefesinde olduğunu sezmiş ve milletimizi düşmanların esaretinden kurtarmak için büyük bir milli kurtuluş hareketi başlatmıştı.Kuşkusuz Atatürk’e karşı büyük bir vefa borcumuz ve sevgi borcumuz vardır. Bugün nasıl kaliteli modern aydın bir Türkiye var ise, bunda en büyük katkı ulu önder Atatürk’ün sayesindedir.

Atatürk bir sözünde asıl maksadımızın ne olması gerektiğine şöyle dikkat çekmiştir ;

“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir.Benim fikirlerimi,benim duygularımı, anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir.” (1)

Atatürk, sorumluluk alma,sahiplenme, fikir ve siyaset adamlığı gibi özellikleriyle her zaman büyük bir lider olduğunu bizlere göstermiştir.Bu gibi özelliklerinin yanında Atatürk’ün çok önemli bir maneviyatı da vardı. Bu, onun güzel ahlakıydı. Hayatını incelediğimizde elde edilen başarılarda, onun güzel ahlakı  çok önemli bir yer kazanmıştır. Milletimizin bağımsızlığının kazanılmasındaki üstün fedakarlıkları ve bu tehlikenin ortadan kaldırılmasındaki azmi,sabrı, dinine ve milletine olan bağlılığı önemli bir yer tutmaktaydı.

Atatürk’ün güzel ahlakıyla ilgili yakın bir dostunun şu sözlerini dinlemeliyiz;

“Duruma göre esnek davranmasını bilir,kimseye asla kin tutmaz,ne kadar kızarsa kızsın bir zaman sonra onu affeder,olanları unuturdu.Bu yüzden çevresindeki bir çokları zaman zaman gözden düşer,sonra yeniden affedilir,eski yerini alırdı.” (2)

Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün din ile ilgili şu sözü de dikkat etmemiz gereken değerli bir sözüdür;

“Din vardır ve lazımdır.Dinsiz milletlerin devamına imkan yoktur.” (3)

Görüldüğü üzere Atatürk’ü sevmemiz için çok fazla neden vardır. Hatta saymakla bitmeyecek kadar çoktur.Hayatını araştırdığımızda onun bizlerden beklediği sadece sevgi ve fikirlerinin yaşatılması dışında bir şey olmadığını da görmekteyiz. Bu yüzden Atatürk’ü sevmek çok önemlidir.Toplumda Atatürk’ün dinine olan sevgisi güzel ahlakı ve samimiyeti mutlaka anlatılmalı, bazı yanlış bilinen bilgilerin de bu şekilde düzeltilmesine vesile olmalıyız. Atatürk olmasaydı kuşkusuz Türkiye bağnazlığın esaretine girecekti ve şu anki görüntüsünden bambaşka bir görünüme hakim olacaktı.

Ve daha başka bir çok nedenden dolayı Atatürk’e vefa borcumuz var ve kendisini samimi bir şekilde seviyoruz.

Saygılarımla.

Hüseyin Uçkun

Kaynaklar ;

1 :  Cemal Kutay,Ne Buldu,Ne Bıraktı,Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı,İzmir,Tarihsiz,S:175

2: Emre Kongar,Devrim Tarihi ve Toplum Bilim Açısından Atatürk,Remzi Kitabevi,4.Basım,İstanbul,S:149-150

3: Cemal Kutay,Ne Buldu,Ne Bıraktı,Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı,İzmir,Tarihsiz,S:168

Previous articleGÜRKUT ACAR: “CHP SEÇİMLERİN GALİBİ OLACAKTIR”
Next articlegnçtrkcll temsilcileri ödüle doymuyor