Home Gundem ACAR ÇEAŞ VE KEPEZ MAĞDURLARINI SORDU

ACAR ÇEAŞ VE KEPEZ MAĞDURLARINI SORDU

345
0
blank

CHP’li Acar’ın önergesini yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çukurova Elektrik A.Ş. (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik T.A.Ş.’nin (KEPEZ) imtiyaz sözleşmelerinin, sözleşmeye aykırı tutumlar nedeniyle 12.06.2003 tarihinde iptal edildiğini kaydetti. Bu işlem üzerine İMKB Yönetim Kurulu’nun da şirketlerin hisse senetlerinin borsa pazarlarından ve borsa kaydından çıkarılmasına ve işlem görmekten sürekli olarak men edilmesi kararı aldığını belirten Babacan, “17.06.2003 tarihi itibariyle ÇEAŞ’ın 500.000 TL nominal değerli sermayesine sahip ortak sayısı 10.193 iken KEPEZ’in 120.000 TL nominal değerli sermayesine sahip ortam sayısı ise 3.590’dır” dedi.

            Söz konusu şirketlerin tüzel kişiliğinin devam ettiğini, ellerinde hisse senedi bulunanların “ortak sıfatı” ve şirketlerin de ortaklarına karşı yükümlülüklerinin sürdüğünü ifade eden Babacan, “Devam etmekte olan ortaklık ilişkisinin gereği olarak, ortakların yasal koşullar oluştuğu takdirde, şirketlerin imtiyaz hakkının kaybında ve hisse senetlerinin borsa kaydından çıkarılmasında sorumluluğu bulunan Şirket yönetim kurulu üyelerine karşı dava açmaları mümkündür. Diğer taraftan, işlem sırası kapalı hisselerden kaynaklanan zararla ilgili olarak, sermaye piyasası mevzuatında tazmine ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır” dedi.

VATANDAŞIN PARASINA EL KONDU-

           Bakan Babacan’ın yanıtını değerlendiren Acar, “ÇEAŞ ve KEPEZ ile ilgili gerekli denetimleri yapmayan idaredir. Ani bir kararla bu şirketlere el koyan yine idaredir. İdare, yalnızca bu şirketlere değil vatandaşların parasına da el koymuştur. Burada vatandaşların bir kusuru söz konusu değildir.  Bu nedenle mağdur olan vatandaşların kayıpları giderilmelidir. 10 yıl sonra vatandaşa, şartlar oluşursa dava açın demek, çözümü başka bahara bırakmak demektir. Bunu kabul etmek mümkün değil. Şirketlere el koyan idare, vatandaşın sorununu da çözmelidir. 10 yıllık mağduriyete son verilmelidir.”

Previous articleEverybody’s Nişantaşı Açıldı
Next articleTEKZEN…4. KEZ ANTALYA’DAYIZ; ŞİMDİ Kİ DURAĞIMIZ MANAVGAT