Home Gundem Bakan Yazıcı’dan NACE açıklaması

Bakan Yazıcı’dan NACE açıklaması

312
0
blank

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, NACE uygulamalarına tepkilerle ilgili, “Arkadaşlarımızın bilgi eksikliği olabilir. İnsanın bilmediğine karşı saldırıya geçmesi bilgece bir tutum değil” dedi.

Bakan Yazıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Kırşehir’de yaptırılacak olan Ahi Evran Meslek Lisesi’nin inşaasına ilişkin protokolün imza törenine katıldı.

Burada soruları yanıtlayan Yazıcı, NACE uygulamasına son dönemlerde gelen tepkilerle ilgili bir soru üzerine NACE olarak bilinen kodlama çalışmasının Türkiye’nin en önemli projelerinden olduğunu söyledi.

Çalışmanın 2005 yılında başladığını hatırlatan Yazıcı, NACE uygulamasından önce şirketlerin faaliyet alanlarının tespitinde önemli sıkıntılar yaşandığını dile getirdi.

NACE kodlamasının dünyada dikkate alınan, gelişmiş ülkelerin uyguladığı bir kodlama olduğunu belirten Yazıcı, uygulamanın nasıl yapılacağına ilişkin yasaların ve yönetmeliklerin mevcut olduğunu kaydetti.

Uygulamanın ağırlık merkezinin Gelir İdaresi Başkanlığı olduğunu anlatan Yazıcı, ”NACE, ekonomik hayatın tüm aktörlerini kapsayan bir çalışma” dedi.

Yazıcı, NACE kodları için yapılan 18 bin itirazın 15 bininin kabul edilip düzeltildiğini, 3 bininin reddedildiğini belirtti.

NACE’ye konu olan faaliyet alanlarının gruplandırmalarını TOBB’un yaptığını ifade eden Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeterli sayıyı oluşturmayan faaliyet alanları ile ilgili ya dikey ya da yatay birleştirme oldu. Türkiye’de bu alandaki sıkıntıları tasfiye edecek, bir dönüşümü gerçekleştirecek devrim niteliğinde bir proje. Bunun sarsıntısı olur, olacak. Alışkanlıklarını terk etmek istemeyen kesimler tepki verecek. Bu kadar önemli bir şey içerisinde ufak tefek şeyler düzeltilir. Ama bu çalışma, Türkiye için bir kazanımdır. Arkadaşlarımızın bilgi eksikliği olabilir. Belki kümelenmiş, belli yapıların buna yönelik birtakım tepkilerini basından izliyorum. Onların yapması gereken nedir? ‘Bilmiyoruz, bize anlatın’ demektir. İnsanın bilmediğine karşı saldırıya geçmesi bilgece bir tutum değil. Pratikle de bağdaşmaz. Arkadaşları bilgilendirmekte fayda var.”

Yazıcı, oda başkanlarının seçilmesi ile ilgili Anayasa Mahkemesi kararı ile ilgili de iptal edilen sonuç ne ise onunla amel edeceklerini ifade etti.

Previous article‘Tahtacılar’ hep yanlış tanındı
Next articleAZİZ ASLAN VEFAT ETTİ