Home Gundem UĞUR MUMCU, ADALET Ve DEMOKRASİ VURGUSUYLA ANILDI

UĞUR MUMCU, ADALET Ve DEMOKRASİ VURGUSUYLA ANILDI

336
0
blank

Manavgat Belediyesi, Manavgat Belediyesi Gençlik Merkezi ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Uğur Mumcu’nun ölümünün 19. yılında anma etkinliği düzenledi. Manavgat Belediyesi Gençlik Merkezi konferans salonundaki etkinliğe vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Gecede ADD İlçe Başkanı Mustafa Ataş’tan sonra söz alan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in konuşması büyük alkış alırken gözleri de yaşarttı. Sözen’in, “Türkiye’de Adalet ve Demokrasi ve Demokrasi Şehitlerimiz içerikli konuşması uzun süre ayakta alkışlandı. Sözen Türkiye’de Demokrasi Şehitlerimizden bahsederken, bu haftanın Tüm Türkiye’de Adalet ve Demokrasi haftası olarak anıldığını anlattı.

BAŞKAN SÖZEN’DEN DUYGULANDIRAN KONUŞMA

Sözen şunları söyledi, “Bu gün Mumcu’nun ölümünün 19. anma törenindeyiz. Adına adalet, demokrasi dediğimiz ülkemizde varlığına inanmak istediğimiz Cumhuriyet değerleri uğruna savaş verenleri birer birer kaybediyoruz. Kaybetmeye de devam ediyoruz. Ocak ayı ülkemiz için, aydınlanma ve daha çok demokrasi yolunda yitirdiklerimiz için, biz geride kalan ve mücadeleye devam edenler için karanlık, kasvetli ve acılarla dolu bir ay… Bu hafta tüm Türkiye’de Adalet ve Demokrasi Haftası olarak ilan edilmiş ve öyle anılıyor. Onat Kutlar, Metin Göktepe, Hrant Dink, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy hep Ocak ayında yitirdiklerimiz… Uğur Mumcunun öldürüldüğü 24 Ocak ile Muammer Aksoy’un öldürüldüğü 31 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde duyarlı insanlar olarak “Adalet ve Demokrasi’nin” herkese lazım olduğunu, olmazsa olmaz olduğunu bir kez daha vurgulamaya çalışıyoruz.  Bugün gazeteci-yazar Uğur Mumcu cinayetinin hala aydınlanamayışının 19. yıldönümü… 31 Ocak günü yine evinin önünde alçakça vurulmuş Muammer Aksoy cinayetinin aydınlatılamayışının 22. yıldönümü olacak. “Ne acı bu listenin böyle uzayıp gitmesi, ne utanç verici”…ADALET ve DEMOKRASİNİN ve ŞU ANDAKİ KONUMUMUZDAN BİRAZ BAHSEDEYİM SİZLERE “Adalet ve Demokrasi” diyoruz. Adalet ve Demokrasi herkese lazım dostlar. “Bana lazım olmaz” demeyin. Bu ülkede her gün bir önceki günü aramaya başladık. Bu ülkede dün düşündükleri için öldürülenler vardı, bugün düşündükleri için tutuklananlar var… Bu ülkede 1990’lı yıllarda hukukçular, gazeteciler öldürüldü… 2000’li yıllarda ise hukukun kendisi katledildi. Faili meçhul cinayetler için kolunu kıpırdatmayanlar, şimdi de kitapları, sözcükleri,düşünceleri tutukluyorlar. Faili meçhul cinayetler konusunda kötü bir üne sahip ülkemizde 19 yıldır aydınlatılamamış Uğur Mumcu cinayetine karşılık onun anısı karşısında boynumuz eğik, ama değerlerini korumak ve yaşatmak adına başımız dimdik olmalı, hiç yorulmamalıyız, asla dönmemeliyiz aydınlığın yolundan”

GENÇLİK MERKEZİ TİYATROCULARINDAN MÜZİKAL KOMEDİ

Uğur Mumcu’nun kitapları, eski bir daktilo makinesi, karanfiller ve Mumcu’nun posterleri ile süslenmiş Gençlik Merkezi salonunda izleyiciler de kimi şarkılara mum yakarak eşlik etti. Manavgat Belediyesi Gençlik Merkezi Tiyatro Grubunun sunduğu “Olmayan Kafada Silindir Şapka” adlı müzikal komedi ise büyük ilgi gördü. Gençler; Aziz Nesin’in kitabından alınarak sahneye konulan müzikal sonunda Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, gençlerle birlikte salondakilere karanfil attı. Gecede Gençlik Merkezi Müzik Grubunun seslendirdiği şarkılar ise büyük alkış aldı. ADD üyesi gençlerin Uğur Mumcu’nun Seslenişi ve Bursa Nutku’ndan alınan sözlerini sunması ise salondakileri duygulandırdı.

Previous articleTarımda Avrupa’ya Giden Yol Kumluca’dan Geçiyor
Next articleIQ Sizi Okuldan Mezun Eder, EQ İse Hayattan