Home Tüm Yazarlar IQ Sizi Okuldan Mezun Eder, EQ İse Hayattan

IQ Sizi Okuldan Mezun Eder, EQ İse Hayattan

290
0
blank

Evliliğinin daha üçüncü yıllarında karısı, hissettiği sevgi açlığından bahsetmeye başlamıştı. Aşk evliliği olarak başlayan ilişki, beşinci yılında çatırdamaya başladı. Karısına koştuğu şart şuydu: Seninle evli kalmamı istiyorsan, yemeğimi üç öğün düzenli olarak odama getireceksin. Benden dostluk, yakınlık beklemeyeceksin ve bunlardan şikâyet etmeyeceksin.

Evlilik on bir yıl sürdü. Boşanmanın ardından çocuklarından ayrılmanın üzüntüsü ve aşırı çalışma beraberinde mide ülseri getirdi.

Hastalığı sırasında kendisiyle ilgilenen kuzeni ile mantık evliliği yaptı. Ama sürekli başka kadınlarla kısa süreli ilişkiler kurdu. Duygusal hayatında gerçekten  mutlu olduğu uzun bir dönem yaşayamadı. Zaman zaman bu yüzden fiziksel sağlığını da kaybetti.

Dünyanın belki de gelmiş geçmiş en zeki insanından bahsediyoruz. ALBERT EINSTEIN.

IQ’su sıradan insanlarla karşılaştırılamayacak kadar yüksek bir dahi. Nobel Fizik Ödülü sahibi. Keman çalan, mükemmel satranç oynayan üstün bir beyin .

EQ Emotional Intellegence (Duygusal Zeka ) dersen görünüşe bakılırsa yerlerde sürünüyor.

Einstein ‘nın yaşadığı yıllarda daha bu ayrım yapılmamıştı elbette.  Şimdilerde ise , hangisinin daha önemli olduğu tartışılıyor.

IQ sizi okuldan mezun eder, EQ ise hayattan deniyor.

Tanıma göre EQ; duygularınızı ve iletişimi hayta ne kadar doğru kullandığımızı ölçer. Başkalarının duygularını anlama, yaratıcılık, esneklik, dayanıklılık, stresle mücadele, liderlik vasfı, konsantrasyon, kendiniz ve diğer insanlarla ilişkilerinizle ilgilenir.

IQ ise öğrenme, ve anlama yeteneği, mantık yürütme, bilgiyi kullanma, soyut düşünce ve analitik yetenekleri ölçer. Yani televizyonun düğmesini açamayan anneanneniz, insanları nasıl bu kadar iyi tanıdığı, ev içi çatışmalarda nasıl bu kadar beceriklilikle durumu toparladığını bu şekilde açıklayabiliyoruz. Yada çok iyi eğitim almış olsa bile bazı tartışmalarda nasıl kendinden geçip kabalaşabildiği ve çocuk yetiştiriminde ne yazık ki sınıfta kalındığı durumlarda buna verilebilecek örneklerdir.

EQ zamanla geliştirilebilen ancak muhtemelen eğitimimiz sırasında okul ve aile tarafından ihmal edilmiş olduğunu görmekteyiz.

Zeka ne işe yarar ? Para kazanmaya mı ? İnsanlığa hizmet etmeye mi? Ünlü olmaya mı? Mutlu olmaya mı? İnsan kendini bile mutlu edemiyorsa, okullu olmanın kime ne faydası var?

Gelecek yıllar EQ yılları olacak Einstein vari dahilerse, duygusal zekalarını yükseltmek üzere psikolog, psikolog dolaşacaklar…

Previous articleUĞUR MUMCU, ADALET Ve DEMOKRASİ VURGUSUYLA ANILDI
Next articleEgo bir buz dağıdır