Home Kemer ENGELLİ DOSTU ÜRAS’A TEŞEKKÜR

ENGELLİ DOSTU ÜRAS’A TEŞEKKÜR

300
0
blank

Görme engelli sporcular için oluşturulmuş özel bir top oyunu olan Uluslar arası GOALBALL turnuvasına bu yıl Kemer ev sahipliği yapıyor. Kemer Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’nün Kapalı Spor Salonun’da gerçekleşen turnuvaya Türkiye dışında, Katar, İran, Irak, Barbados, Azerbaycan ve Ürdün gibi dünyanın pek çok ülkesinden görme engelli sporcular katılıyor. 24 12 kişilik Görme Engelliler Erkek Milli Takım Sporcuları başta olmak üzere turnuvaya katılan tüm sporcuların kent içindeki ulaşımın sponsorluğunu GATAB yapıyor.

blankKemer’de düzenlenen Goalball Uluslararası Turnuvasının açılış töreninde görme engelli sporcularla bir araya gelen Tekirova Belediye Başkanı ve GATAB Başkanı Yusuf Üras’a katkılarından ve turnuvaya verdiği destekten dolayı plaket verildi. Turnuvayı yakından takip eden GATAB Başkanı Üras; kendisine verilen en anlamlı plaketlerden biri olduğunu belirterek, ” Hangi şartta olursa olsun böyle etkinlikler ayrımcılığı ortadan kaldırıyor ve tek düşünüp tek hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Turnuva ile birlikte sporun birleştiriciliğinin ne kadar önemli olduğunu yaşayacağız.Farklı ülkelerden sporcuların bölgemize gelmesi ve uluslar arası bir etkinliğe Kemer’in ev sahipliği yapması bu bakımından çok anlamlı. Turnuvaya katılan yarışmacıları tebrik ediyor ve bu girişimlerinden dolayı arkadaşları kutluyorum. “ dedi.

GATAB’a ve Başkanına Sonsuz Teşekkür…

Açılış töreninde kısa bir konuşma yapan Görme Engelliler Federasyon Başkanı Abdullah Çetin, Engelli dostu olarak gördükleri Başkan Üras’a teşekkürü bir borç bildiklerini belirtti. Çetin ayrıca: “ Yusuf Başkanı tanımaktan dolayı büyük onur duydum. Organizasyonun gerçekleşmesinde bize destek olan GATAB’a ve onun başkanına teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

Turnuva’da ülkemizi temsil eden Erkekler Goalball Milli Takım Teknik Direktörü Gökhan İnce de GATAB’a desteklerinden dolayı teşekkür ederek şunları söyledi: “Görme Engelliler için tek resmi spor Goalball’dur ve bu sporda oldukça başarılı bir ülkeyiz. Kemer bizim için şanslı bir yer. Geçen sene bir ay kamp yaptık sıralamada dünya ikinciliğinde yer aldık. Bu yılda bize şans getireceğine inanıyoruz.  Geldiğimiz Günden beri maddi manevi desteğini bizden esirgemeyen GATAB Başkanı Yusuf Üras’a çok teşekkür ediyoruz” diyerek plaketi takdim etti.

Görme Engellilere Özgü Bir Spor Dalı Olan ‘GOALBALL’ Nedir? Nasıl Oynanır?

Son yıllarda görmeyenler için oluşturulmuş özel bir top oyunu oynanmaya başlandı. Adı goalball (golbol). Görme engelliler için geliştirilmiş özel bir spor dalı. 18 metre boyunda, 9 metre eninde bir sahada oynanıyor. Takımlar üçer kişiliktir. Taraflar içinde zil bulunan bir topu, yerden yuvarlayarak rakip kaleye sokmaya çalışıyor. Topun yükseklik kazanması kural dışı, ama oyuncular ayağa kalkabiliyor. Savunma yaparken genellikle çömelerek yerden gelen top karşılanmaya çalışılıyor. Kalelerin genişliği 9, yüksekliği ise 1.30 metre. Oyun sırasında seyircilerin ses çıkarmaması gerekiyor. Çünkü o zaman sporcular zilli topun sesini duyamaz. Ancak sadece gol olunca tezahürat serbest. Seyirciler susunca oyun yeniden başlıyor. Maç sırasında tüm sporcular gözlerini siyah bir maske ile kapatmak zorunda. Böylelikle kısmî görüşü olan sporcuların dengeyi bozması engellenmiş oluyor. Saha içi çizgiler oyuncuların el ya da ayaklarıyla fark edebilecekleri şekilde kabartılmış.Goalball kuralları, Uluslararası Görme Engelliler Sporları Birliği(IBSA) tarafından belirlenen kurallardır. Bu sporun tarihçesi oldukça yeni. 1946 yılında Avusturyalı Hans Lorenzen ve Alman Sepp Reindle tarafından, savaşta gözlerini kaybeden gazilerin rehabilitasyonu amacıyla icat edilmiş. Ülkemizde de, bayan ve erkek takımları var ve turnuvalar düzenleniyor. Goalball Millî Takımımız, Avrupa ve Dünya şampiyonalarında ülkemizi başarıyla temsil ediyorlar.

blank

Previous articleManavgat Turizm Danışma Bürosu Tam Gaz
Next articleMiray Collection açıldı