Home SAĞLIK Birbirine aşık çiftlerin kalpleri sağlıklı kalıyor

Birbirine aşık çiftlerin kalpleri sağlıklı kalıyor

671
0
blank

DAMARLARI KORUYOR

Angina göğüs ağrısı şikayeti olan erkek ve kadınlarda yapılan bir çalışmada; eşine az aşık olan kişilerde kalp damar hastalığı sıklığı riskinin, büyük bir aşkla bağlı olanlara göre daha fazla olduğu görüldü.

Başka bir araştırmada ise evli kadınların, yalnız yaşayan kadınlara göre kalp hastalığı riskinin yüzde 20 daha düşük olduğu; evli erkeklerin yalnız yaşayan erkeklere göre kalp hastalığı riskinin ise 2-3 kat daha düşük olduğu görülüyor.

KORTİZOLÜ ETKİLİYOR

Aşk, risk faktörlerine de iyi geliyor. Mutlu ilişkisi bulunan orta yaşlı kadınlarda kan basıncı, kolesterol düzeyi ve vücut kitle indeksi; mutsuz evli kadınlara ve yalnız yaşayanlara göre daha düşük oluyor!

Aşk; stres, anksiyete ve depresyonu da azaltıyor. Evlenen veya ilişkisi bulunan erkeklerin yüzde 40’ında, kadınların ise yüzde 53’ünde; kandaki kortizol hormonu düşüyor. Sadece öpüşme ve el ele tutuşma bile kortizol seviyesini aşağı çekiyor.

AYRILIK KALP KRİZİ RİSKİNİ ARTIRIYOR

Aşık olmak ve öyle kalmak kalbe iyi geliyor ama kişi sevdiğinden ayrılır ya da sevdiği kişi tarafından terk edilirse; kandaki kortizol hormonu (stres hormonu) yükseliyor ve bu durum kalbini hasta ediyor. Hatta sevdiğini kaybeden kişilerin kalp krizi riski ilk 24 saatte 14 kat artıyor.

Previous articleİdrar Kaçırmaya 15 Dakika’da Son !
Next article“Sağlıklı diye yediğiniz tavuklar tavuk değil“